8 NIEUWS 'FORUMLAND' BEWEGING Thierry Baudet zinspeelt op een eigen Forum-cryptomunt, als onderdeel van het 'Forumland' dat hij als een soort zuil wil vormgeven. Dat idee, dat al lang geleden postvatte, wordt steeds concreter. Wij moeten een manier creëren waarop FvD'ers met elkaar kunnen leven zoals wij dat willen vrijdag 4 juni 2021 an Thierry Baudet herinnert iedereen zich zijn uitspraken over een 'boreale we reld' of de 'uil van Mi nerva'. Een wat verge ten zinnetje uit zijn speech in maart 2019, na het winnen van de Staten verkiezingen, luidde: ,,Op deze rots gaan wij onze zuil bou wen.'' Het woord 'zuil' vermijdt Baudet sindsdien, maar de afgelopen weken speelt hij wel weer vaker met het idee dat hij al langer heeft: Forum voor Democratie uitbouwen tot een soort gesloten samenleving. In zijn meest recente versie van zijn YouTubeshow Het Forum schetste Baudet al wat dat allemaal zou moeten bevatten. Hij wil een eigen woningbouwver eniging voor FvD-leden. Eigen scho len, misschien wel een 'week- of dag blad opzetten', een Forum-crypto- munt om een eigen betalingssysteem op te zetten, maar ook een datingapp voor FvD'ers. De huidige FvD-app, nu nog vooral een pr-kanaal, moet een marktplaats voor spullen gaan worden, een vaca turebank krijgen, zelfs kunnen aan geven welke lunchrooms van FvD'ers zijn. „Ik ga mijn huis kopen van een FvD'er, mijn kinderen gaan naar een leraar die FvD'er is, ik wil mijn vakantiehuisje boeken bij een FvD'er, op zoek naar per soneel via die app", aldus Baudet. „Wij zijn een land, wij zijn Forumland. Mis schien geen territoriaal land, maar een virtueel land.'' De term 'zuil' heeft de partijleider vervan gen door de 'bewe ging', maar de ge dachte is vergelijkbaar: ,,We moeten onze ei gen sociaal-economi sche verbanden creë ren. We moeten elkaar in leven gaan houden, want dat doen zij ook." 'Zij' zijn de 'linkse elite' die een 'vlechtwerk' heeft vervolmaakt: 'ze' hebben universiteiten ge kaapt, de journalistiek, de ambtenarij, de politiek, de ban caire wereld. Baudet: „Wij wor den daar geweerd, ontslagen. Wij moeten een manier creëren waarop FvD'ers met elkaar kunnen leven zo als wij dat willen. We zijn toch maar een minderheid, omsingeld door mensen die anders denken." Het moet, zei hij, 'mogelijk zijn om min of meer binnen een kring van FvD'ers te leven'. Zo lijkt het plan om de 'bestuurlijke elites en de politiek' van 'binnenuit te breken', te zijn in geruild voor het oprichten van een zuil. Conservatief bolwerk Dat idee van een FvD-samenleving wordt zo steeds concreter, maar rijpte al wel langer in Baudets wereld. Ei genlijk begon het toen hij op 23-ja- rige leeftijd in aanraking kwam met de conservatieve Edmund Burke Stichting, opgericht door onder an deren journalist Bart Jan Spruyt en hoogleraar rechtsfilosofie Andreas Kinneging. Een bolwerk van denkers die zich afzetten tegen de 'verwor venheden' van de Franse Revolutie. De makke van de democratie volgens Burke: een minderheid gaat dan al tijd gebukt onder de wil van de Tobias den Hartog Den Haag meerder heid. Spre kers in die krin gen maakten indruk op hem, zoals de Brit Roger Scru- ton, die volgens Baudet (38) zijn 'we reldbeeld beslissend heeft gevormd'. Van hem leende hij ook de term oikofobie, de angst voor het eigene, net als zijn afkeer van de 'politiek correcte academische wereld'. Het was Scruton die Baudets afkeer van de 'moderne tijd, migratie en moderne architectuur' verder aan wakkerde. ,,Hij wilde de mensen weer inbedden. En hij pleitte voor fa miliebanden, nationale soevereini teit, historische worteling.'' Levend experiment Baudet schreef later over Scrutons boerderij op het Engelse platteland. Het landgoed, 'Scrutopia' gedoopt, was volgens Baudet 'een levend ex periment voor de uitdaging van onze tijd': het her vinden van een 'thuis'. „Een 'ergens' dus, dat stond tegenover het 'ner gens' van de grote stad, de consump tiemaatschappij, het wereldburger schap.'' Baudet zag het opleiden van een eigen elite als middel voor behoud van macht voor de 'beweging'. ,,Dan kun je een keer slechte verkiezingen hebben en nog steeds feitelijk de Thierry Baudet macht hebben. Want jij bepaalt welke schoolboeken worden voor geschreven, wie literaire prijzen win nen, wie er televisieprogramma's mag maken, wie de rechters be noemt." Die hang naar een thuis vertaalde hij in zijn boeken naar zijn pleidooi voor het behoud van natiestaten, tegenover globalise ring. Maar in zijn boek Conservatieve vooruit gang merkt hij ook een 'nostalgie' op. „Terugverlangen naar een verloren thuis." Volgens Baudet is de scheiding van zijn ouders - die juist het product waren van de stu dentenrevolutionai ren van '68 - daar deels oorzaak van. Zij waren de 'beetje slappe, linkse hippies', hij de conservatieve kracht die aan 'weder opbouw' moest doen. Vervreemd Met zijn hang naar een eigen zuil heeft hij ondertussen wel veel poli tieke medestanders van zich ver vreemd. Partijprominent Henk Ot- ten was de eerste die afhaakte, maar ook de recente breuk met Wybren van Haga is er in zekere zin een ge volg van. Baudet claimt dat Forum al leen kan gedijen als er ophef is, als de partij een eenling is tegenover de rest. De meer pragmatische kompa nen - van Otten tot Van Haga - wil den meer praktische politiek bedrij ven, en vertrokken dus. Volgens Baudet is dat inherent aan de 'beweging' die hij wil leiden, zei hij vorige week in (uiteraard) Forums eigen YouTubeshow. De 'prijs' van een leven in zijn zuil is 'uitsluiting' door de 'bestaande samenleving', al dus Baudet. ,,Wybren voelde dat.'' Volgens hem is onverbiddelijkheid nodig voor afsplitsers. ,,Wij moeten gewoon zeggen: dan raak je je hele sociaal-economische netwerk kwijt. Als je afstand van ons wilt nemen, dan moet je weer de wereld in. Wij zijn Forumland.'' GO Baudet wil eigen munt, datingapp, scholen en FvD-Marktplaats ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8