I DE ZOMER VAN VERLANGEN AstraZeneca en het 'grote goed' f 7 Angela de Jong snakt naar een romantisch verblijf in de Italiaanse heuvels. Overdag op een strandbedje bij een typisch Italiaanse bagno, 's avonds met onbekenden aan de limoncello. vrijdag 4 juni 2021 Na een lange en lastige coronaperiode krijgen we eindelijk weer meer bewegingsvrijheid. Onze columnisten Angela, Eus, Hugo en Saskia schrijven over de zomer waar we zo naar hebben verlangd, de zomer waarin er weer ruimte is om te genieten. Vandaag: Angela de Jong Ik hoef mijn ogen maar dicht te doen of ik zie ik een lange tafel voor me. Op de grond een paar strategisch geplaatste fakkels en kaarsen. Bo ven de heuvels kleurt de lucht langzaam pik zwart. Op tafel vormen lege wijnflessen een stilleven met restjes gegrilde bistecca fioren- tina en de paar hapjes pasta von- gole die er echt niet meer bij pas ten. Een groep volwassenen hangt loom bij elkaar. Nog een bodempje limoncello, iemand? Verderop spelen de kinderen ta feltennis en verstoppertje, de pu bers letten op dat de kleuters niet per ongeluk in het zwembad ku kelen. Bijna niemand kende el kaar tot een paar dagen geleden. Volgende week ziet het meren deel elkaar nooit meer. Maar nu is alles precies zoals het zou moe ten zijn. Ik hoef mijn ogen maar dicht te doen en ik bén in Italië. In min der dan een seconde zit onder de veranda van die geweldige agritu- rismo van Simona, precies op de grens van Umbrië en Toscane. Maar ik ben niet eenkennig. Het kan ook zomaar zijn dat ik dat ene terrasje in Le Marche pik voor een cappuccino of, afhankelijk van het tijdstip, een Aperol Spritz. Om moeiteloos te verhuizen naar een strandbedje bij zo'n ty pisch Italiaanse bagno, waarop ik doe alsof ik een boek lees maar ondertussen stiekem een verhitte discussie van een 15-koppige Ita liaanse familie afluister. Niet dat ik meer dan twee woorden Itali aans spreek. Dat is ook niet nodig. Stilletjes tel ik tot drie en jawel, daar valt het woord pomodori al. Italiaanse families hebben het op het strand niet over politiek of voetbal, maar altijd over hun maaltijd van gisteren. Favoriete escape Ogen dicht en wegdromen. Dat was mijn favoriete escape afgelo pen maanden. Maanden waarin we wéér met z'n allen thuis za ten. Wéér zaten te zoomen en te hangouten. We wéér de hele tru- kendoos van dreigen, chanteren en omkopen moesten omkeren om drie nukkige kinderen aan hun schoolwerk te krijgen. Wéér gedoe en uitstel van het vaccin moesten dulden. Wéér een bor relbox bestelden, met het excuus dat we het plaatselijke eetcafé door de crisis heen moesten lood sen. Wéér een feestje of avondje met vrienden in rook zagen op gaan. En wéér niet mochten kla gen van onszelf, zelfs niet over de aanhoudende kou en regen, want denk eens aan het arme zorgper- soneel dat zich de blaren in de Zweedse klompen loopt en al die beklagenswaardige ondernemers die hun levenswerk in rook zien Ik heb me voor genomen deze zomer van elke stap bewust en intens te genieten opgaan. D^e hebben het pas zwaar. Dus ogen dicht en mond houden. Het werkte. Tot ergens in maart. De derde golf overspoelde het land. Zelfs met mijn ogen ge sloten zag ik enkel nog de zorge lijke hoofden van Gommers en Kuipers en angstaanjagende gra fieken die naar gitzwarte hoogten klommen. Toen was ik het zat. Het was tijd voor actie. Ik had een stip op de horizon nodig. Nu. Ik hield me oostindisch doof voor de verstandige 'zou je het wel doen' en 'kunnen we beter niet nog heel even wachten' van mijn man en boekte een zomer vakantie naar Italië. Alsof ik zo op een of andere rare manier kon af dwingen dat corona in de zomer niet meer bestond. Nou ja, enige nuchtere afwegingen zaten er wel achter. Hugo de Jonge had net ge zegd dat vóór 1 juli iedereen die wilde zijn eerste prik zou hebben. En ooit moest er een belofte van hem uitkomen, toch? En boven dien: de annuleringsverzekering is niet voor niks uitgevonden. Sindsdien hebben we thuis de vingers gekruist gehouden en angstvallig de ic-bezetting en vaccinatiegraad op het corona dashboard als haviken in de gaten gehouden. Ook hebben we regel matig onze vriendin Simona in Italië geappt om te vragen hoe het er daar voorstond met besmettin gen en maatregelen. En zie waar we zijn. Juli is nog ver, maar in huize De Jong zijn de eerste vac cinaties binnen. Het moet wel erg raar lopen als we niet op vakantie kunnen. We gaan met de auto, tot verdriet van de kinderen, maar op de lip van vreemden in een vliegtuig zitten voelt nog niet lekker. Ook speelt mee dat je voor de prijs van een huurauto tegenwoordig eerst de jackpot moet winnen in de Staatsloterij. Van dat geld koop ik liever nieuwe zwembroeken. Sterker nog, het eerste setje werd gisteren door de postbode af geleverd. Vrijheid Maar er lonkt meer, deze zomer. Ik ruik de vrijheid. Barbecueën met vrienden, spontaan uit eten, na anderhalf jaar weer eens gezel lig met de hele familie bij elkaar komen, winkelen met mijn moe der, een verjaardag groots vieren, zomaar weer een arm om een vriend of vriendin heen slaan. Het zijn geen grootse uitspattin gen, nee. Ik ben juist zo toe aan de kleine dingen, die tot maart 2020 vanzelfsprekend waren. Dingen die hopelijk ook in rap tempo weer vanzelfsprekend worden. Maar deze zomer heb ik me voorgenomen tot vervelens toe te benoemen hoe bijzonder ik alles vind en van elke stap bewust en intens te genieten. Zo ook van dat eerste glas Aperol Spritz op Italiaans terras. En daarbij houd ik mijn ogen wijd open. Frank Poorthuis n jpj IN QUARANTAINE DAG 446 Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Boosheid, jaloezie, een toefje schaamte en een tuiltje opluchting. Morgen mogen de mensen die AstraZeneca weigerden een af spraak maken om zich met een ander middel te laten inenten. Ik voelde een paar heftige, soms tegen strijdige emoties opkomen. Ik ga ze met u delen. De eerste is er een die u misschien niet direct voor de hand vindt lig gen. Maar ik zie die hele vaccinatie strategie ook als met zijn allen wer ken voor het groter goed van een coronavrij land. We stonden samen voor de klus van de inenting. Er was AstraZeneca beschikbaar, daarmee moesten we het even doen. Het 'grote goed' was dat we zoveel mo gelijk mensen in het land zo snel mogelijk moesten inenten. Daar was dit een belangrijke stap in. Ik deed mee. Daar zaten risico's aan. Die aanvaardde ik. Nu waren ze voor mij minder dan voor vrouwen en jongeren. Dat scheelde. Dus ik heb wel begrip voor mensen die in specifieke risicocategorieën zitten en daarom AstraZeneca niet wilden. Maar zoveel mensen met extra risico als die groep groot is, zijn er niet. Dus ik voelde me een beetje gepie peld toen ik hoorde dat de overheid hen alsnog een ander vaccin geeft. Simpel gezegd: ik had die keuze ook wel willen hebben. Waar schijnlijk zijn Die andere vaccins vaccinatie toch net wat be ter. heeft al Bovendien moet voor veel ik nog tot eind juni wachten op op|uchting mijn tweede gezorgd prik, want al leen bij Astra- Zeneca is de termijn tussen de prik ken op twaalf weken gezet. Ik be grijp overigens wel dat Hugo de Jonge de AstraZeneca-weigeraars alsnog een ander vaccin geeft. Hij wil gewoon zoveel mogelijk men sen ingeënt hebben. Dat blijft het 'grote goed'. Maar ik deed natuurlijk vooral mee aan de AstraZeneca- ronde omdat ik snel gevaccineerd wilde worden. Ik was ontzettend blij dat er überhaupt een vaccin be schikbaar was. De risico's waren voor de 64-jarige man die ik ben een stuk overzichtelijker dan voor ande ren. Dus al was het met een beetje angst: ik heb lekker vroeg mijn eer ste prik gehad. En die vaccinatie heeft al voor opluchting in mijn le ven en dat van mijn familie gezorgd. Dus eerst werd ik een beetje boos, toen jaloers en vervolgens voelde ik me een sukkel. Maar uiteindelijk dacht ik vooral in de goede traditie van leven en laten leven: laat 't gaan, Frank. Ik gun het gewoon iedereen om gevaccineerd te worden. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl GO 'Ik doe mijn ogen dicht en ik bén in Italië' ILLUSTRATIE GERRIT DE JAGER Bl - MH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7