II 5 Wat schoot het rijk voor bij mondkapdeal? Alle GGD'en zetten op verzoek stempel in gele boekje Dertigers zijn nu aan de beurt voor vaccinatie, dan de twintigers. Zij lopen minder kans om ernstig ziek te worden. Het virus is op z'n retour. Waarom zou je je nog laten vaccineren? Zijn Pfizer en Moderna wel helemaal veilig? De belangrijkste vragen en antwoorden op een rij. Lareb ruim 60.000 meldingen binnen van bijwerkingen. Er werden 351 over- lijdens gemeld. Deze cijfers, die elke twee weken geüpdatet worden, zeg gen weinig. Overlijden nS een prik be tekent niet dat het overlijden een ge volg is van een bijwerking van de vac cinatie, zegt immunoloog Marjolein van Egmond. ,,Als je heel veel mensen vaccineert, zitten daar bijvoorbeeld al tijd mensen tussen die ook zonder de vaccinatie een hartstilstand hadden gekregen. Vooral in het begin, toen de 90-plussers werden ingeënt, werden relatief veel overlijdens gemeld. 90- plussers lopen nu eenmaal een grote kans om te overlijden. In die zin zijn de Lareb-cijfers misleidend. Maar als de meldingen niet gepubliceerd zou den worden, zou Lareb van sceptici het verwijt krijgen dat informatie wordt achtergehouden. Daarom is ge kozen voor transparantie.'' De meldingen van het aantal overlij dens en aandoeningen worden door lopend vergeleken met de aantallen die normaal gesproken per leeftijds groep en in de hele bevolking voorko men. Als er méér meldingen zijn in de gevaccineerde groep, zoals de stol lingsproblemen na vaccinatie met AstraZeneca, gaan de alarmbellen af. VVD-minister voor Medische Zorg, Tamara van Ark, is nog niet klaar met de mega-mondkapdeal die haar ministerie vorig jaar sloot met ondernemer Sywert van Lienden. Ze beantwoordde al een reeks schriftelijke vragen, vertelde giste ren in het coronadebat wat ze nog meer wist, maar daar kreeg ze toch nieuw huiswerk mee. Hoe zit het precies met het voorschieten van de lading mondkapjes? Is het gebrui kelijk dat een ministerie meer dan 100 miljoen euro vooruit lapt voor een ondernemer? Eerder op de dag had de VVD-be- windsvrouw tegenover journalis ten nog ontkend dat er sprake was geweest van een 'voorfinanciering', naar eigen zeggen omdat ze het zelf niet kon geloven. Maar later had ze het gecheckt en bleken er diverse inkooporders die waren voorge schoten door de overheid. Dat is in een pandemie doodnor maal, stelde Van Ark sussend in het debat. Maar ze gaat alle details nog na, beloofde ze tegenover een fel parlement: ,,Ik hecht aan transpa rantie. Er wordt de hele tijd gespro ken over politieke partijen (Van Lienden schreef mee aan het CDA- programma, red.), maar ik sluit ook niet uit dat het feit dat iemand zo veel publiciteit zocht en op zo veel plekken liet weten dat hij het zelf beter kon, een rol heeft gespeeld. Maar ik wil niet gissen. Ik wil het uitzoeken.'' Onder vuur Waarschijnlijk volgende week krijgt de kwestie-Sywert dus een vervolg. Van Lienden en het kabi net liggen onder vuur vanwege de grote mondkap-order uit april 2020: de voormalige ambtenaar regelde toen met compagnons 40 miljoen mondmaskers voor ruim 100 mil joen euro. Hij pretendeerde dit be langeloos - 'om niet' - te doen, maar toucheerde aan het einde van de rit 9 miljoen euro winst, onthulden di verse media onlangs. Dus werd de crisisheld van vorig jaar in het debat gisteren afgeschil derd als een ordinaire graaier die een pandemie en zijn CDA-relaties misbruikte om miljonair te wor den. ,,Je moet geen slaatje slaan uit een crisis'', zei VVD-Kamerlid Aukje de Vries (VVD) streng. ,,Het is verwerpelijk als je zegt zonder winstoogmerk te werken en dat wel Als je exorbitante winsten maakt in een crisis, is dat geen goed beeld doet.'' PVV-leider Geert Wilders noemde Van Lienden 'een oplich ter': ,,Dit riekt naar corruptie en vriendjespolitiek.'' Van Lienden stuurde berichtjes naar minister De Jonge om zijn mondkapjes aan te bieden, zo bevestigde Van Ark eer der deze week. Ook had hij contact met diens politiek adviseur. Oppositiepartijen PVV en Denk vroegen het kabinet de miljoenen winst terug te vorderen, de SP wil ook extra onderzoek naar de manier waarop het kabinet hulpmiddelen en apparatuur heeft ingekocht. Van Ark verdedigde de aankoop op nieuw: levertijd, kwaliteit en prijs waren in orde. Daarbij was het ook een wens van de Kamer om zo snel mogelijk zo veel mogelijk bescher mingsmiddelen in te slaan. Geld speelde geen rol, leek de dominante boodschap op het Binnenhof vorig voorjaar. Winst Volgens de minister was intern overigens wel bekend dat Van Lien den opereerde onder de vlag van een commercieel bedrijf en dus winst 'mocht' maken. Dit terwijl de buitenwereld ondertussen in de il lusie verkeerde dat hij als nobele crisisheld de zorginstellingen voor zag van mondmaskers, terwijl de overheid faalde. Maar Van Ark zei ook: ,,Als je exorbitante winsten maakt in een crisis, is dat geen goed beeld.'' Ze komt dus zo snel moge lijk met meer informatie naar de Kamer. Het debat draaide verder vooral over de versoepelingen, vaccinaties en de naderende zomer vakantie. Vanaf morgen gaat het land meer van het lockdownslot: restaurants en cafés mogen open, net als bioscopen, concertzalen en theaters. De volgende versoepe lingsronde is voorzien op 30 juni, al kan dat iets naar voren worden ge haald als alles meezit. Het demissi onaire kabinet wil daar nog niet op vooruitlopen. Wel gaat het snel de goede kant op, zag ook RIVM-directeur Jaap van Dissel eerder deze week: ,,We zien een snelle daling in de zieken huizen, van ongeveer 70 procent ten opzichte van de piek eind april.'' Het aantal inentingen stijgt on dertussen gestaag. Gisteren konden mensen uit geboortejaar 1982 een prikafspraak maken en bereikte Ne derland de mijlpaal van de tien mil joenste coronavaccinatie. Voor begin september moet ie dereen die dat wil volledig gevacci neerd kunnen zijn. Andere landen besluiten ook kinderen vanaf 12 jaar in te enten. Nederland wacht nog op advies hierover van de Gezond heidsraad. UTRECHT Alle GGD'en gaan vanaf maandag de coronaprikken met een stempel in de gele inen tingsboekjes zetten van de ge- vaccineerden die daar bij de priklocatie om vragen. Veel GGD'en deden dat al, maar nog niet allemaal. De GGD'en Drenthe en IJssel- land hebben aangegeven dat ze vandaag beginnen, evenals de GGD Brabant-Zuidoost. Aange- raden wordt de registratiekaart van de prikken bij het boekje te houden. Mensen die al gevaccineerd zijn, kunnen ook een stempel krijgen als ze dat willen. Daar voor moeten ze met hun vacci natieregistratie en het gele boekje naar de priklocatie gaan, laat de overkoepelende organisa tie GGD GHOR Nederland we ten. Het kan zijn dat GGD-re- gio's dat alleen op vaste tijden en op een centrale plek doen. Daar wordt nog aangewerkt. Het vaccinatieboekje van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is al jaren in omloop en wordt vooral gebruikt door mensen die veel reizen. Be paalde landen eisen ook prikken tegen bepaalde ziekten en die kunnen met het boekje worden aangetoond. ruimd, zijn die ook op geen enkele manier te verwachten. De enige lange- termijnbijwerking is immuniteit.'' De moleculair viroloog wijst erop dat de mRNA-technologie bovendien hele maal niet zo nieuw is. ,,mRNA is nu weliswaar voor het eerst toegepast in virusvaccins, maar daar gaat al der tig jaar onderzoek aan vooraf. Onder meer naar therapeutische vaccins te gen kanker. Ook kankercellen zijn iets lichaamsvreemds dat met de juiste in structies door ons eigen afweersys teem kan worden opgeruimd.'' Op de 8,5 miljoen vaccins die tot en met begin vorige week toegediend waren, kreeg Bijwerkingencentrum Beide vaccins worden snel doorliet lichaam afgebroken vrijdag 4 juni 2021 GO Kwestie-Sywert krijgt een staartje Nu de acute coronacrisis weg ebt, verlegt de Tweede Kamer het vizier: wat ging er allemaal mis bij de start van de uitbraak? Politici vrezen dat de Sywert- deal een voorbode is van meer potentiële missers. Niels Klaassen Peter Winterman Den Haag -Tamara van Ark, minister In andere landen wor den kinde ren vanaf 12 jaar in geënt. Ne derland wacht nog op advies. 4 Kun je overlijden door of na een corona vaccinatie? - Marjolein van Egmond, immunoloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5