Nieuw afvalsysteem Sluis lijkt te werken: restafval gehalveerd Omstreden golfbaan in Perkpolder komt er toch niet 7 150 JAAR 'WE HEBBEN PRACHTIGE DINGEN IN DE TENTOONSTELLING' Van Hulst met de trein naar Axel of met de tram naar Walsoorden? Dat was tot zestig jaar geleden de normaalste zaak van de wereld. De spoorlijn Mechelen- Terneuzen reed 150 jaar geleden de eerste rit en dat wordt gevierd. Hulst heeft een Stati onsplein, een spoor wegovergang aan de Grote Kreekweg en een stationsgebouw. Het zijn herinneringen aan de tijd dat er een trein reed, maar het was aanvankelijk helemaal niet zo van zelfsprekend dat er in Hulst een treinstation zou staan: de trein zou volgens de eerste plannen niet stoppen in de vestingstad. ,,Hul- stenaren kwamen daartegen in protest", vertelt Edie Bogaert van Museum Hulst. Bezwaarschriften Het museum opent zaterdag de tentoonstelling Spoorloos -150 jaar trein en tram en zocht via het Hul ster gemeentearchief, verzame laars en historische verenigingen naar voorwerpen en documenten die de geschiedenis van trein en tram in beeld brengen. Daar zitten bijzondere en nooit eerder ten toongestelde stukken bij, zoals de bezwaarschriften en handtekenin gen van tweehonderd Hulstena ren die in 1868 wilden dat de trein De trein was een flinke impuls voor de streekontwikkeling door de stad reed. Ze kregen hun zin, op 27 augustus 1871 konden Hulstenaren voor het eerst opstap pen op de trein die tussen Meche- len en Terneuzen reed. ,,De trein was een enorme impuls voor de streekontwikkeling, ook op sociaal gebied." Naast de spoorlijn Mechelen- Terneuzen is er aandacht voor de overige spoorlijnen in Zeeuws- Vlaanderen, zoals de Belgische spoorwegonderneming Société Anonyme du Chemin de fer de Gand a Terneuzen (GT), Stoom tram Maatschappij Breskens-Mal- degem, de IJzendijkse Stroom- tramweg Maatschappij, Stoom tramweg Hulst-Walsoorden en de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij. Gesmokkelde oorbellen Etaleur Rob Driehuis richtte de expositie in en gebruikte foto's en spullen die na een oproep van het museum werden uitgeleend. ,,We hebben prachtige dingen zoals spoorwegboekjes en zelfs een pak met aandelen." Een Terneuzenaar bouwde alle stations tot in detail na van sigarendozen. Ook een echt stukje rails is er te zien. ,,Dat werd later gebruikt om een zeis scherp te kloppen." Bij iemand in Kijkuit kwam uit de schuur zelfs nog een hendel tevoorschijn om een trein- wissel om te zetten. Spannende verhalen zijn er ook: via het spoor werd gesmokkeld. In de negentiende eeuw mochten spullen alleen worden ingevoerd als er invoerrechten werden be taald. Een vrouw uit Hontenisse smokkelde in 1887 ook. ,,Gouden oorbelletjes, voor haar dochter die haar communie deed." Met ver drietige afloop voor de communi- cant, na 'visitatie' werden de oor bellen bij moeders in beslag geno men. De tentoonstelling in Museum Hulst is vanaf zaterdag tot begin november dagelijks en gratis te be zichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Voor 5 euro is een bijbehorend boekje te koop in het museum met nog meer informatie. Kinderen kunnen een papieren locomotief krijgen om thuis te knutselen. Het initiatief voor het jubileum van de spoorlijn komt van de werkgroep GrensDorpen, die verbonden is aan de stichting Klingspoor in De Klinge. Er zijn in de streek meer dere initiatieven rond het jubi leum. De gemeente Sluis ging op 1 januari over op een nieuw systeem van af valinzameling- en scheiding. De grijze container werd nog maar eens in de vier weken geleegd, in plaats van om de week. Als 'ruil middel' werd plastic nu om de veertien dagen opgehaald. Met het nieuwe systeem hoopt Sluis dat be woners beter scheiden en veel min der restafval in de kliko gooien. In woners produceerden jaarlijks ge middeld 370 kilo restafval per per soon, veel meer dan het Zeeuws ge middelde van 252 kilo. Dat moet worden teruggebracht tot 120 kilo. Meer afvalscheiding Het begin is gemaakt. In het eerste kwartaal van 2021 noteerde Sluis een afname van 46 procent in ver gelijking met de eerste drie maan den van vorig jaar. Dat het gft-afval vaker in de groene container is be land, is een teken dat afvalscheiding lukt. De hoeveelheid gft-afval steeg namelijk met 23 procent, papier en karton met 15 procent en glas met 27 procent. De sterkste stijger is plas tic, metaal en drankpakken (pmd). Sinds West-Zeeuws-Vlamingen dat om de week in plastic vuilnis zakken aan de straat zetten, is de hoeveelheid pmd met 147 procent gestegen. Voorheen moest dat afval worden weggebracht. Sluis heeft nog wel een lange weg te gaan om op gelijke voet met de andere Zeeuws-Vlaamse gemeen ten te komen. In Terneuzen werd vorig jaar 292 kilo restafval opge haald. Hulst waar hetzelfde sys teem als in Sluis drie jaar geleden inging, zit op 193 kilo per persoon per jaar. Er komt geen golfbaan meer in Perkpolder. Ontwikkelaar Wa- terzande ziet daar vanaf en pre senteert een afgeslankt plan. Daar moet Hulst zich eerst nog over buigen. Jarenlang, sinds de plannen voor Perkpolder het licht zagen, zat in de planning een golfbaan die een publiekstrekker zou moeten worden. Evenals 450 huizen, een jachthaven, een ho tel en een restaurant. Water- zande BV heeft de afgelopen tijd 'druk getekend en gere kend' en heeft een compleet nieuw plan gemaakt. Zonder golfbaan. Dat werd gisteren in beslotenheid gepresenteerd aan de gemeenteraad van Hulst. De golfbaan was veel omwo nenden al een doorn in het oog. Die zou in de eerste plannen opgehoogd worden met 5,5 tot 8 miljoen kuub grond van in dustrieklasse. In 2019 besloot de gemeente Hulst daar vanaf te zien: er moest schone grond worden gebruikt. De ontwik kelaar bezwoer toen dat 3,5 a 4 miljoen kuub nodig was om vanuit het gebied de Wester- schelde te zien liggen. Hulst gaat de gevolgen van het ver nieuwde plan in beeld brengen. vrijdag 4 juni 2021 VL Museum Hulst viert jubileum spoorlijn Sophie Stockman Hulst Edie Bogaert in Museum Hulst bij een tafereeltje zoals je dat vroeger op het station kon aantreffen. Het gebouw in de achtergrond is het oude station van Hulst. foto anne hana -Edie Bogaert, Museum Hulst SLUIS - West-Zeeuws-Vlamin gen zijn goed bezig met afval scheiding. In het eerste kwartaal van dit jaar is het opgehaalde restafval, ten opzichte van een jaar geleden, bijna gehalveerd. Ook is een kwart meer gft-afval opgehaald. Bob Maes Sluis Sophie Stockman Perkpolder mnmi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55