Oude school Sint Jansteen gaat tegen de vlakte 6 KAAS TERUG OP DE MARKT VAN TERNEUZEN Een beetje ziltig en minder droog dan gewone oude kaas. Zo omschrijft Cor-Jan van der Veer de kaas die hij vanaf 18 juni weer op de markt brengt. Neuzenaar kaas, voor Terneuzenaren een bekende naam en een bekende smaak. et is een initiatief van twee generaties kaas verkopers: Cor-Jan van der Veer (30) die op markten in Zeeuws-Vlaanderen staat en kaas verkoper in ruste Jasper de Caluwe (78). „Neuzenaar, daar ben ik zo'n twintig jaar geleden mee begon nen", herinnert De Caluwe zich. ,,Ik had toen nog een kaaswinkel op de markt en bedacht dat ik ei genlijk helemaal geen kaas had die écht van mij was. Het moest iets Zeeuws zijn; iets van Terneuzen, met een ziltige smaak, zoals de Schelde. Ik heb toen een procedé laten ontwikkelen en vastleggen en gaf het de naam Neuzenaar. Ik heb het een jaar of tien verkocht en toen ben ik gestopt met de win kel, ik was al zeventig." Kaasgesprekken ,,Ik kom altijd bij Cor-Jan, ik heb zelf dik 48 jaar kaas verkocht en als ik bij zijn kraam ben, dan praten we natuurlijk over kaas." Tijdens een van de kaasgesprekken herin nerde hij Cor-Jan aan zijn Neuze- Iedere plaats heeft zo zijn eigen smaak en in Terneuzen hebben ze een voorkeur voor bijzondere kaasjes naar. ,,'Da's nou echt iets voor jou. Dat is altijd een succes geweest', zei ik tegen hem." Cor-Jan had er wel oren naar. ,,Ik ben een jonge gast en ik heb echt niet de wijsheid in pacht. Ik heb de rechten op de naam Neuzenaar van Jasper overgenomen. Toen ik op de weekmarkt in Terneuzen zei dat we Neuzenaar weer terug brengen hoorde ik direct 'oja, ge weldig!'" Collectieve smaak ,,Neuzenaar is een oude kaas", om schrijft Cor-Jan. ,,Dat betekent dat een groot stuk van een kilo of twaalf, elf en halve maand moet rijpen. Een ziltige smaak, niet zout, dat is anders. Je hebt ziltig en zoutig. Iedere plaats heeft zo zijn eigen smaak en in Terneuzen heb ben ze een voorkeur voor bijzon dere kaasjes, iets zouter ook wel. Een smaak voor kaas wordt met de paplepel ingegoten, als mensen eenmaal een voorkeur voor een soort kaas hebben, blijft dat ook lang zo." Cor-Jan heeft goede hoop dat de smaak van Neuzenaar nog in de collectieve smaak van de Terneuzenaar is blijven hang en. Neuzenaar is geen streekpro duct. ,,Daar heb ik ook nooit een geheim van gemaakt", zegt Neuze- naar-vader De Caluwe. ,,De kaas wordt in Noord-Holland gemaakt, in een goeie kaasmakerij waar de koeien nog gewoon in de weilan den lopen. Ook het rijpen gebeurt nog op natuurlijke wijze." 14 juni Op 14 juni presenteren Cor-Jan van der Veer en Jasper de Caluwe, wethouder Jack Begijn de eerste wedergeboren Neuzenaar kaas. De vrijdag daarop zal Neuzenaar ook weer op de markt in Terneuzen te koop zijn. Schoolhekken hebben plaats ge maakt voor bouwhekken. De sloop van de oude school in Sint Jansteen is in volle gang. Op die plek moeten uiteindelijk elf huizen komen. Brokstukken en puin. Meer is er niet meer over van de oude Inghe- losenbergheschool. Sint Jansteen heeft inmiddels al jaren een nieuwe school. De brede school aan de Bad huisweg werd in juni 2018 geopend en sindsdien stond het oude schoolgebouw aan de Wilhelmina- straat leeg. Nu de school tegen de vlakte is, valt pas goed op hoe groot het terrein midden in het dorp is. Burgemeester en wethou- ders van Hulst willen op die plek graag huizen zien, omdat het om liggende gebied ook uit woonwij ken bestaat. Hulst laat een projectontwikke laar het nieuwe wijkje bouwen. Er moeten elf vrijstaande woningen, twee-onder-een-kapwoningen of geschakelde woningen komen. Ook komt er een nieuwe straat in het wijkje, die aansluit op de Wilhel- minastraat. Om de bouw mogelijk te maken, moet de bestemming van het terrein veranderd worden. De plannen daarvoor lagen tot half mei ter inzage. vrijdag 4 juni 2021 Neuzenaar maakt een comeback Cor-Jan van der Veer verkoopt Neuzenaar kaas met hetzelfde etiket als vroeger, een schilderij van de Terneuzense schilder Cees van Langevelde. foto dirk-jan gjeltema Guido van der Heijden Terneuzen -Cor-Jan van der Veere, kaasverkoper H Sophie Stockman Sint Jansteen De sloop van de oude basis school in Sint Jansteen is in volle gang. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54