Natuurcompensatie voor turbine is te vaag volgens de deskundigen Thoolse zette Facebookgroep op voor vrouwen die vriendschap zoeken Met Blaauwe Steen keert stukje historie terug in Goes 6 Het zal voor veel mensen herken baar zijn. Vriendschappen gaan over, contacten verwateren... op die manier kan het zomaar gebeuren dat je als vrouw zonder vriendin nen komt te zitten. Het overkwam Gabriëlle van der Schoor (35) uit Tholen. ,,Ik dacht, eigenwijs, dat ik wel zonder kon", vertelt ze. ,,Maar op een bepaald moment miste ik een sociaal kringetje om me heen. Ik heb een fijne familie, hoor, maar het is ook belangrijk een goede vriendin te hebben waar je terecht Ik heb een fijne familie maar het is ook belangrijk een goede vriendin te hebben kunt met een lach en een traan." Gabriëlle ging online op zoek naar vriendinnen. ,,Je kunt ten slotte niet zomaar iemand aanwij zen en zeggen: jij wordt mijn vrien din", zegt ze lachend. Ze kwam te recht op de website vriendinne- nonline.nl. Daar vond ze vriend schap. Maar ze zag ook dat er weinig vrouwen uit Zeeland actief waren op de site. Zo ontstond het idee om een aparte Facebookgroep op te zet ten voor vrouwen in Zeeland die op zoek zijn naar vriendschap. Later voegde de initiatiefneemster ook Brabant toe. Als Thoolse woont ze op de grens van de provincies. ,,Ik merk zelf dat ik toch wat meer rich ting Brabant trek als ik bijvoorbeeld een hapje wil eten", verklaart ze. De Facebookgroep 'Vriendinnen in Zeeland en Brabant' bestaat nu een paar weken en heeft al meer dan vierhonderd leden. Gabriëlle runt de pagina samen met goede vriendin Debbie van der Steen (40), ook een Thoolse. Dat het zo'n 'suc ces' zou worden, hadden ze niet verwacht. Succes tussen aanha lingstekens, want het heeft ook een keerzijde. ,,Blijkbaar missen veel vrouwen vriendschap", zegt de ini tiatiefneemster van de Facebook- groep. ,,Dat kan leiden tot een zaamheid. Je hoort heel vaak over eenzaamheid onder ouderen, maar bij jongeren speelt dit probleem dus ook. Daar mag best wat meer aandacht voor zijn." Rondsnuffelen Vrouwen van alle leeftijden kun nen lid worden van de Facebook- groep. Ze kunnen zich op de pagina voorstellen in een apart bericht, maar dat is zeker niet verplicht. Ge woon een beetje rondsnuffelen en wellicht een reactie plaatsen op het bericht van iemand anders kan ook. ,,Niet iedereen durft zich zomaar voor te stellen of te reageren", zegt Debbie. ,,Daarom hebben we een keer een simpele vraag gesteld: 'Wat is je sterrenbeeld?' Een heel simpele manier om mensen toch de stap te laten maken om te gaan communiceren of reageren." Gabriëlle ziet al het nodige ge beuren. Zo worden al pogingen on dernomen om af te spreken voor bijvoorbeeld een wandeling of ter- rasbezoek. ,,En met name jongere leden zijn al met elkaar actief in whatsappgroepjes", zegt Gabriëlle. Ze denkt ondertussen al verder. Het is volgens haar misschien leuk om uitstapjes te gaan organiseren voor de groepsleden die dat leuk vinden. ,,We kunnen bijvoorbeeld gaan picknicken of een bos- of stads wandeling maken." 'Vriendinnen in Zeeland en Bra bant' is een privégroep. Dat bete kent dat niet iedereen kan meekij ken. Vrouwen die willen aanhaken, kunnen simpelweg naar de pagina gaan en via de knop 'lid worden' een verzoek doen om te worden toegelaten. Die conclusie heeft de Commissie m.e.r. vandaag bekendgemaakt. In algemene zin hebben de gemeen- ten Reimerswaal en Woensdrecht goed hun huiswerk gedaan om de gevolgen van de bouw van het park in beeld te brengen, oordeelt de commissie. Er zijn twee tekortko mingen: naast de natuurcompensa tie van de molen op het voormalige schor, is ook de stikstofuitstoot voor natura-2000 gebied Brabantse Wal onvolledig in beeld gebracht. Reimerswaal laat weten alle ver trouwen erin te hebben dat deze te kortkomingen kunnen worden weggepoetst bij de eindbeoorde ling. Het natuurcompensatieplan is inmiddels klaar en wordt deze zo mer ter beoordeling voorgelegd aan de Commissie m.e.rWaar de na tuurcompensatie precies plaats zal vinden, willen de initiatiefnemers nu nog niet bekendmaken. Slagschaduw Ondertussen zijn drie van de 200- meter hoge 19 windturbines ge schrapt. Twee na protest vanuit Os- sendrecht en de gemeenteraad van Woensdrecht, één omdat het te duur werd om geluidshinder en slagschaduw op woningen te com penseren. Omdat juist drie wind molens die vrij dicht op de Bra bantse Wal zouden komen nu zijn geschrapt, verwacht Reimerswaal dat de eenmalige stikstofuitstoot zo laag is dat de Commissie m.e.r. daar in haar eindoordeel ook geen punt van zal maken. GOES Een stukje historie keert terug in de binnenstad van Goes. Een steen waarop zogeheten zakkendragers in het verleden dobbelden om werk is binnenkort weer te aanschouwen. Veel Goesenaren zullen het straatje De Blaauwe Steen kennen, al was het maar om dat er jarenlang een café met die naam zat. Wat wellicht minder mensen weten is dat in het straatje lang geleden daadwerkelijk een rechthoe kige blauw-arduinen steen lag. Tussen grofweg 1650 en 1830 dobbelden de zakkendragers op deze steen om werk. Wie won mocht de lading van een schip in de stadshaven lossen. De uitslag van dat dobbelen leidde soms tot opstootjes, omdat het wachten vaak met veel drank gepaard ging. Het idee om de steen terug te plaatsen komt van twee stads- gidsen en wordt grotendeels betaald door de Stichting Maatschappelijke Belangen. De gemeente legt duizend euro bij. Het gaat niet om de originele steen. Die is er niet meer. ,,We gebruiken het res tant van een oude kademuur'', aldus wethouder Cees Pille. vrijdag 4 juni 2021 'Ik miste een sociaal kringetje' Zelf had ze jaren geen echte vriendinnen. Gabriëlle van der Schoor dacht wel zonder te kun nen. Niets bleek minder waar. Vanuit haar eigen ervaring heeft ze onlangs een Facebookgroep opgezet waarop al meer dan vierhonderd vrouwen uit Zee land en Brabant op zoek zijn naar vriendschap. Rob Paardekam Tholen -Gabriëlle van de Schoor, initiatiefneemster 'Vriendinnen in Zeeland en Brabant' De commissie die de milieuge volgen van een nieuw windpark op de grens van Zeeland en Bra bant heeft getoetst, vraagt zich af of een turbine in een natuur gebied wel een reële optie is. Als de initiatiefnemers van wind- park ZE-BRA toch in het Schor van Ossendrecht willen bouwen, moeten ze een beter plan heb ben om de schade aan het na tuurgebied te compenseren. Joeri Wisse Bath Debbie van der Steen (links) en Gabriëlle van der Schoor helpen andere vrouwen met het vinden van vriendinnen. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52