4 VACCINATIE TOELICHTING /p Niet in de laatste plaats vanwege het risico op long Covid, langdurige klachten. „Ongeveer een op de tien mensen met corona, kampt langer dan drie maanden met de gevolgen. Een op de honderd zelfs langer dan een jaar, is het beeld dat we krijgen uit voorlopige studies'', aldus immuno- loog Marjolein van Egmond (Amster dam UMC). ,,Die klachten, zoals ex treme vermoeidheid en concentratie- stoornisssen, zijn leeftijdsonafhanke- lijk. Ook twintigers die niet eens heel ziek zijn geweest door Covid, zijn soms al een jaar uit de running.'' Door je te laten vaccineren be scherm je bovendien niet alleen jezelf, maar ook anderen. ,,Als genoeg men sen zich laten vaccineren, krijgen we groepsimmuniteit. Dan zijn ook men sen met een verminderde afweer be schermd bij wie vaccinatie niet goed werkt, zoals ouderen, mensen met een auto-immuunziekte of niertransplan tatie. Jezelf laten vaccineren is dus ook een kwestie van solidariteit.'' Ook omdat een hoge vaccinatie graad de beste garantie is dat onze vrijheid komend najaar niet opnieuw aan banden wordt gelegd door corona maatregelen, zegt moleculair viroloog Marjolein Kikkert (LUMC). „Anders blijft het virus rondgaan, er blijven er nieuwe varianten ontstaan. Dan zitten we zo weer in een nieuwe lockdown.'' Die zijn beperkt tot klachten als een zere arm, vermoeidheid, hoofdpijn, koorts en diarree, die meestal een tot drie dagen duren. Enkele tientallen Nederlanders kregen direct na inen ting een heftige allergische reactie op een bestanddeel van het vaccin. Zij kunnen worden geholpen met een ge neesmiddel dat op de GGD-prikloca- tie aanwezig is; daarom moet iedereen die geprikt is daar een kwartier wach ten. Ernstigere bijwerkingen zijn niet bekend. En de kans is volgens Kikkert heel klein dat die nog opduiken. ,,Dan waren ze inmiddels wel aan het licht gekomen.'' Wereldwijd zijn inmid dels meer dan 2 miljard mensen tegen het coronavirus ingeënt, van wie tien tallen miljoenen met Pfizer en Mo- derna. De vaccins van AstraZeneca en Janssen, die op dezelfde virale vector technologie zijn gebaseerd, kwamen in opspraak vanwege een zeer zeld zame maar ernstige bijwerking: bloedpropjes in combinatie met een laag aantal bloedplaatjes. Op 1,9 mil joen AstraZeneca-vaccinaties heeft bijwerkingencentrum Lareb daar zes tien meldingen over ontvangen, twee mensen zijn overleden. Bij Janssen is het stollingsprobleem nog zeldzamer: in Nederland zijn er nog geen meldingen van, in de VS en kele. De kans op de bijwerking is daar mee kleiner dan de kans dat je aange reden wordt als je de straat oversteekt, neerstort in een vliegtuig of op het strand gebeten wordt door een haai, stelde een woordvoerder van het Amerikaanse RIVM (het CDC) on langs. Toch besloot ons kabinet woensdag het vaccin in principe niet meer aan jongeren te geven. De bij werking lijkt vaker bij jongere men sen (vooral vrouwen) voor te komen, terwijl zij juist aanzienlijk minder ri sico lopen ernstig ziek te worden van corona. Bovendien krijgen we van de nóg veiligere vaccins van Pfizer en Moderna, gebaseerd op dezelfde mRNA-technologie, komende weken grote hoeveelheden binnen. Vaccins werken in feite allemaal op dezelfde manier. ,,Ze geven een in structie aan het afweersysteem, dat vervolgens zelf aan het werk gaat om immuniteit op te bouwen'', legt im- munoloog Van Egmond uit. ,,Daar wordt een gigantisch ding van ge maakt, maar feitelijk gebeurt het zelfde als je een verkoudheidsvirus inademt of salmonella oploopt door een niet goed doorbakken kipfilet van de barbecue. Het enige verschil is dat je van een vaccin niet ziek wordt, om dat maar een stukje van de ziektever wekker of een verzwakte variant wordt gebruikt.'' Als het gevreesde coronavirus door dringt in onze cellen, laat dat zijn ei gen genetische code (RNA) los. Die geeft de cellen opdracht het virus te vermenigvuldigen, waardoor we ziek worden. De vaccins van Pfizer en mmmm Moderna brengen hele kleine vetbol letjes in ons lichaam met slechts een stukje genetische code (mRNA) van het coronavirus. Dat geeft onze cellen opdracht om alleen de spikeproteïnen te produceren, een eiwit dat ook aan wezig is in het coronavirus. Als reactie op dat eiwit maken onze afweercellen antistoffen aan. Als die op een later moment het echte coronavirus tegen- Ernstiger bijwerkingen? Dan waren ze nu wel bekend <0 komen, komen ze meteen weer in ac tie: ze maken de indringer onschade lijk. Alleen de manier waarop de boodschap door de mRNA-vaccins aan ons afweersysteem wordt afgele verd is nieuw. Vaccins van het andere type, waaronder AstraZeneca, Janssen en het Russische Spoetnik, maken ge bruiken een onschuldig verkoud heidsvirus (adenovirus) waaraan een klein stukje genetische code van het coronavirus is toegevoegd. ,,Dat is het enige verschil'', aldus Van Egmond. „Vergelijk het met bellen, appen of een postduif sturen. De boodschap is steeds hetzelfde, maar de aflevering verschillend. Beide types vaccins wor den binnen enkele dagen volledig door het lichaam afgebroken.'' Bij geen enkel vaccin dat ooit op de markt is gebracht zijn lange termijn bijwerkingen bekend, aldus Kikkert. ,,Omdat ook mRNA-vaccins heel effi ciënt door het lichaam worden opge- vrijdag 4 juni 2021 GO «i m ML Annemieke van Dongen Amsterdam/Leiden IAls gezonde dertiger of twinti ger loop je nauwelijks kans om vanwege een Covid-infectie in het ziekenhuis te belanden of te overlijden. Waarom zou je je dan toch later vaccineren? 2 Het kabinet besloot woensdag ook het Janssen-vaccin niet meer aan jongeren te geven, nadat eerder AstraZeneca vanwege een zeldzame maar ernstige bijwer king al werd beperkt tot 60-plus- sers. Wat zijn de risico's van de Pfi zer- en Modernavaccins? Waarom zou je je als gezonde dertiger laten inenten tegen corona? y. 3 De vaccins van Pfizer en Mo derna zijn de eerste waarin de nieuwe mRNA-technologie is gebruikt. Hebben die op lange ter mijn geen bijwerkingen? In heel Eu ropa zijn jon geren aan de beurt voor een prik. foto's AP. EPA, REUTERS Oi a - Marjolein Kikkert, moleculair viroloog N> S> CS N /X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4