'Schone grond' vol met batterijen Thoolse miste sociale kring en zette site op 6 Zierikzeeënaar Erik van Uffelen trekt aan de bel over nieuwe weg bij Serooskerke Van Uffelen heeft zijn zorgen ook bij de gemeente Schouwen-Duive- land geuit. Wethouder Ankie Smit vindt het een serieus signaal en laat de RUD (de omgevingsdienst voor Zeeland) uitzoeken of de gebruikte bodemas voldoet aan de normen en zo niet, of ze het materiaal willen onderzoeken. Gistermiddag is ze samen met Erik van Uffelen pools hoogte gaan nemen op locatie. Ter hoogte van de Schelphoek legt Bos kalis in opdracht van Rijkswater- In Katwijk wordt actie gevoerd tegen het gebruik van dit materiaal staat een rotonde en het nieuwe stuk in de N57 aan. Op de funderin gen van de nieuwe weg keken de wethouder en de Zierikzeeënaar naar de samenstelling van de ge bruikte bodemas, een product dat overblijft na het verbranden van restafval. Geschoonde bodemas De bodemas die gebruikt wordt in Serooskerke heet Beaumix, dat is geschoonde bodemas. ,,Hoe kan het dan, dat er zoveel metalen te vinden zijn en batterijen? Hadden die niet met een magneet eruit gehaald kunnen worden? En waarom is het glas en het plastic niet gesmolten?", vraagt Van Uffelen zich af. De eige- naar van ontwerpbureau Zumm in Zierikzee is begaan met het milieu. Hij kijkt dan ook met een dubbel gevoel naar de stukken plastic en batterijhulzen in de bodemas. ,,Wij zijn aan de andere kant van de dijk juist druk met het opruimen van zwerfafval." Daardoor werd zijn aandacht ook getrokken toen hij een televisiepro gramma zag waarbij bleek dat Beaumix niet altijd aan de normen voldoet. Langs de Brouwersdam zag hij net zo'n berg als hij op tv had ge- zien. ,,Daarom besloten we te gaan kijken. En toen we naar huis reden langs de Schelphoek, zagen we dat de hoge berg voor de aanleg van de N57 van hetzelfde materiaal was. Dus zijn we daar ook gaan kijken." Van Uffelen heeft de beschrijving van Beaumix opgezocht en daarin staat dat het aanwezige metaal zo veel mogelijk wordt verwijderd. ,,Maar ja, op 1000 kuub een batterij vinden is wel wat anders dan in elke kuub een batterij vinden. Ik denk dat deze mix misschien niet alle bewerkingen heeft gehad die het zou moeten hebben." De zor gen van Van Uffelen zijn niet uit de lucht gegrepen. Hij verwijst naar een actiegroep van bezorgde inwo ners in Katwijk die ageren tegen het gebruik van Beaumix dat niet zo schoon is als wordt geclaimd. Risico's uitsluiten Volgens woordvoerder Edwin de Feijter van Rijkswaterstaat is de ge bruikte bodemas door een extern bureau gekeurd. ,,Het voldoet aan de wet- en regelgeving. Voor ons is er geen aanleiding om de grond verder te onderzoeken." Wethou der Ankie Smit vindt het daarente gen wel goed dat het gebruikte ma teriaal nog eens onder de loep wordt genomen. ,,Ik denk dat het belangrijk is dat er goed naar geke ken wordt wat de samenstelling is en dat de risico's voor de omgeving worden uitgesloten. Er mag geen uitspoeling zijn naar het natuurge bied hiernaast. Als dat het geval is, moet het gewoon weg." Het zal voor veel mensen herken baar zijn. Vriendschappen gaan over, contacten verwaterenop die manier kan het zomaar gebeuren dat je als vrouw zonder vriendin nen komt te zitten. Het overkwam ook Gabriëlle van der Schoor (35) uit Tholen. ,,Ik dacht, heel eigen wijs, dat ik wel zonder kon", vertelt ze. ,,Maar op een bepaald moment miste ik toch een sociaal kringetje om me heen. Ik heb een fijne fami lie, hoor, maar het is ook belangrijk om een goede vriendin te hebben waar je terecht kunt met een lach en een traan." Vierhonderd leden Gabriëlle ging online op zoek naar vriendinnen. ,,Je kunt tenslotte niet zomaar iemand aanwijzen en zeg gen: jij wordt mijn vriendin", zegt ze lachend. Ze kwam terecht op de website vriendinnenonline.nl. Daar vond ze vriendschap. Maar ze zag ook dat er weinig vrouwen uit Zeeland actief waren op de site. Zo ontstond het idee om een aparte Facebookgroep op te zet ten voor vrouwen in Zeeland die op zoek zijn naar vriendschap. Later voegde ze ook Brabant toe. Als Thoolse woont ze tenslotte op de grens van beide provincies. ,,Ik merk zelf dat ik toch wat meer rich ting Brabant trek als ik bijvoorbeeld een hapje wil eten", verklaart ze. De Facebookgroep 'Vriendinnen in Zeeland en Brabant' bestaat nu een paar weken en heeft al meer dan vierhonderd leden. Gabriëlle runt de pagina samen met goede vriendin Debbie van der Steen (40), ook een Thoolse. Dat het zo'n 'succes' zou worden, hadden ze niet verwacht. Succes tussen aanhalingstekens, want het heeft ook een keerzijde. ,,Blijkbaar missen veel vrouwen vriendschap", zegt de initiatiefneemster van de Facebookgroep. ,,Dat kan leiden tot eenzaamheid. Je hoort heel vaak over eenzaamheid onder ouderen, maar bij jongeren speelt dit pro bleem dus ook. Daar mag best wat meer aandacht voor zijn." Alle leeftijden Vrouwen van alle leeftijden kun nen lid worden van de Facebook- groep. Ze kunnen zich op de pagina voorstellen in een apart bericht, maar dat is zeker niet verplicht. Ge woon wat rondsnuffelen of een re actie plaatsen op het bericht van ie mand anders kan ook. Gabriëlle ziet al het nodige ge beuren. Zo worden al pogingen on dernomen om af te spreken voor bijvoorbeeld een wandeling of ter- rasbezoek. 'Vriendinnen in Zeeland en Brabant' is een privégroep. Dat betekent dat niet iedereen kan Ik heb een lieve familie maar het is ook fijn een goede vriendin te hebben meekijken. Vrouwen die willen aanhaken, kunnen simpelweg naar de pagina gaan en via de knop 'lid worden' een verzoek doen om te worden toegelaten. vrijdag 4 juni 2021 SD Stukjes glas, plastic, maar ook batterijen. Heel veel batterijen, zegt Erik van Uffelen uit Zierik- zee. Hij maakt zich zorgen of de bodemas, een onderlaag voor asfalt, die gebruikt wordt bij de nieuwe aansluiting van de Se- rooskerkseweg op de Dammen- weg bij Serooskerke, beide on derdeel van de N57, wel zo schoon is als wordt geclaimd. Valeska Nastaly Serooskerke -Erik van Uffelen Erik van Uffelen bespreekt met wethouder Ankie Smit de kwaliteit van de bodemas die bestemd is voor de nieuwe rotonde en aanslui ting van de N57 bij de Schelphoek in Serooskerke. Op de inzet de oude batterijen die voor het oprapen liggen. fotos sandra schimmelpennink Zelf had ze jaren geen echte vriendinnen. Gabriëlle van der Schoor dacht wel zonder te kun nen. Niets bleek minder waar. Vanuit haar eigen ervaring heeft ze onlangs een Facebookgroep opgezet waarop al meer dan vierhonderd vrouwen uit Zee land en Brabant op zoek zijn naar vriendschap. Rob Paardekam Tholen -Gabriëlle van der Schoor, initiatiefneemster 'Vriendinnen in Zeeland en Brabant'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49