JONG IN GOES IJsjes uit Minke's fietskar 16 ZEELAND Hoe is het om op te groeien in Zeeland? Waar houden jongeren zich mee bezig? We laten hen op deze plek aan het woord. Vandaag: Sebastiaan Giljam (16) uit Goes. ,,Nog niet precies, ik zou het leuk vinden een eigen bedrijf op te richten, of bij een bestaand retail- bedrijf te werken. Waar ik ook gek van ben is de media. Het lijkt me bijvoorbeeld leuk om werkzaam te zijn bij een radio-omroep." „Allereerst kijk ik dagelijks op de site van de PZC om op de hoogte te blijven van nieuws uit de regio. En nee, dat zeg ik niet omdat ik nu in de krant sta, maar het is echt waar. Daarnaast luister ik dagelijks radio, meestal naar Qmusic of 3FM, en ik hou het nieuws over toeristische (dag)attracties nauw lettend in de gaten." ,,Ik ben een groot fan van attractie parken, met name de Efteling. Ik heb sinds vorige zomer een abon nement zodat ik er zo vaak naar toe kan als ik wil. Traditiegetrouw krijg ik voor mijn verjaardag één of twee overnachtingen in een huisje op het sprookjespark. Een leukste attractie is moeilijk te kiezen, maar als ik echt een keuze moet maken ga ik voor de achtbaan de Baron 1898. Helaas is dit vaak de attractie met de langste wachtrij." ,,Zeker, dat is het voornaamste, al vind ik ook de afwezigheid van een grote winkelketen als Star bucks en omvangrijke elektronica winkels een groot gemis. Als het aan mij ligt kunnen we hier een leuk winkelcentrum goed gebrui ken." ,,De groene omgeving en natuur lijk de rust. Wat ook fijn is dat je veel mensen kent in de buurt, om dat het relatief kleinschalig is. En we wonen natuurlijk dicht bij de kust, ook een groot voordeel wat mij betreft." ,,Tennissen en filmpjes kijken op YouTube, maar mijn grootste hobby is het handelen in verza melobjecten op Instagram en Marktplaats." ,,Ik handel voornamelijk in Efte- ling-pins, oftewel speldjes. Deze kocht ik altijd in de Efteling voor mijn eigen verzameling. In het be gin wist ik niet dat er handel in zat, maar na een tijdje ontdekte ik dat er oude Efteling-pins voor hoge prijzen werden doorver kocht. Sinds een jaar plaats ik ook speldjes op Marktplaats. Daarnaast heb ik op Instagram een account opgebouwd met meer dan vier honderd volgers. Het leukste is om een pin aan te bieden waar men- sen al heel lang naar op zoek zijn. Ook ben ik regelmatig bij de re lease van een nieuwe pin in de Ef- teling en neem er dan altijd een paar extra mee voor mensen die op die dag niet in het park aanwezig kunnen zijn. De meeste pins zijn namelijk razendsnel uitverkocht in de Efteling." ,,Nee, in andere provincies zijn meer mogelijkheden wat betreft studie en werk. Bovendien is Zee land niet echt bepaald centraal ge legen in Nederland. De kans is aanzienlijk dat ik over een paar jaar een hbo-studie in Tilburg ga volgen. Lekker dicht bij de Efte ling, wie weet kan ik daar een bij baantje nemen." Lezers helpen lezers Wat zou nu een leuk bij baantje zijn, dachten Minke Gabriëlse en haar ouders vorig jaar. Vakkenvullen? Daar moet je ouder dan 12 jaar voor zijn. Een krantenwijkje? Dan moet je ook met slecht weer op pad. Bij de boer werken? Niet leuk, volgens Minke. De leerlinge van groep 8 van De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland scrollde langs You- Tube-filmpjes toen ze een meisje ijs zag verkopen vanaf een ijscokar. ,,Dat wilde ik ook! Samen met mijn ouders heb ik toen op Marktplaats en in deze krant oproepen gezet." Dat leverde geen ijscokar op. Wel toebehoren, zoals een krijtbord, ijs- lepel, parasols en een bel. ,,De kar zelf zagen we in onze eigen dorp. We liepen langs een man die hem aan het opknappen was. Gevraagd of we die tweedehands van hem konden overnemen. Dat kon. De fiets is oud en hij trapt zwaar. Er zo maar mee naar Middelburg fietsen doe ik niet." De eerste keer dat Minke de ijsco kar in gebruik nam was op Konings dag. ,,Op mijn eigen school. Ik heb geen vaste dagen en tijden waarop ik ergens sta. Ik ga dat misschien doen op het parkeerterrein van De Roode Leeuw. En misschien ook bij de grotere speeltuin in de wijk Mor- tiere in Middelburg." Voor de prijzen hoef je een ijsje van Minke niet te laten. Voor een bolletje ben je een euro kwijt. Minke zelf heeft de slag van een goede ij sbol te pakken. ,,In het begin vond ik het best zwaar. De bolletjes lukten niet goed. Maar met de lepel in heet water en krachtiger aan- drukken komen er mooie ijsjes van. Ik heb nu de vier smaken: boeren- room, aardbei, chocolade en stracci- atella. Dat ga ik in de toekomst af wisselen en uitbreiden. Sparen? Daar doe ik niet aan. Ik maak geen verlies, maar ook niet veel winst. Ik vind eropuit gaan en ijsjes maken voor mensen gewoon gezellig." vrijdag 4 juni 2021 'Ik ben groot fan van de Efteling' Sebastiaan Giljam in Vakantiepark Efteling Bosrijk. foto privé Hans Puik Weet je al wat je later wil wor den? Wat houdt jouw interesse voor media precies in? Toeristische (dag)attracties? Is dat iets wat je in Zeeland mist, een attractiepark? Sebastiaan Giljam Goes Geboren: 24 februari 2005 Woont met: Vader en moeder Huisdieren: Vogeltje Lucky, een dwergpapegaai School: Havo 4 op de Isaac Beeckman Academie in Kapelle Hobby's: Handelen in verza melobjecten op Instagram en Marktplaats, tennissen, You- Tube-filmpjes kijken en af spreken met vrienden Bijbaantje: Bezorger van weekkranten- en folders Verliefd: Nee Wat zijn de grootste voordelen van opgroeien in Zeeland? Wat doe je zoal in je vrije tijd? Kun je meer vertellen over dat handeltje? Verwacht je later in Zeeland te blijven? Elke dag verschijnen in deze krant oproepjes van lezers die op zoek zijn naar allerlei zaken. Wat is het verhaal ach ter deze oproepjes? Van daag: Minke tovert lekkere ijsjes uit haar fietskar. Gerrit van Loon Nieuw- en Sint Joosland Minke Gabriëlse (12) achter haar ijscokar in Nieuw- en Sint Joos land. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 44