Kamer: wet tegen 'homogenezing' NIEUWS 3 D66, VVD, GroenLinks en PvdA willen therapieën snel strafbaar stellen ,,Het gaat hier om mensen in een kwetsbare fase in hun leven'', zegt Van der Laan. ,,Ik heb als leraar en teamleider op school de worsteling van jongeren vaak genoeg gezien. Daarbij: kinderen in gesloten ge meenschappen beseffen vaak niet eens dat het niet deugt dat hun ge aardheid zou moeten veranderen.'' Vorige week stuurde het kabinet een brief naar de Tweede Kamer, waaruit blijkt dat het kabinet nog geen verbod wil op het genezen van seksuele gerichtheid of genderi- dentiteit. Verder dan het toezeggen naar een onderzoek op het verbod op homogenezing wil het kabinet niet gaan, zo schreven de CDA-mi- nisters Hugo de Jonge (Volksge zondheid) en Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid). De ChristenUnie heeft in de Tweede Kamer tegengestemd toen een grote meerderheid zich twee jaar geleden uitsprak voor een ver bod op 'homogenezing'. Op de vraag of het klopt dat het kabinet talmt met een verbod door de ChristenUnie-bewindslieden, zegt Van der Laan: ,,Ik had graag gezien dat het kabinet had gezegd: dit is We liepen voorop met dit soort onderwerpen, maar nu niet meer misschien lastig, maar we gaan het linksom of rechtsom regelen. Het gaat hier om een aanval op dat je wilt zijn wie je bent. Dit staat op ge spannen voet met artikel i van de Grondwet.'' Van der Laan wijst erop dat an dere landen ook een verbod hebben of voorbereiden. Ze noemt Duits land en Malta, maar ook verschil lende Amerikaanse staten. ,,We lie pen in Nederland voorop met dit soort onderwerpen, maar nu niet meer.'' Verder dan de toezegging deze genezingstherapieën krachtig te gen te gaan, komt het kabinet niet. Vorig jaar bleek dat in Nederland zo'n vijftien therapeuten en orga nisaties homoseksuelen proberen te genezen. Meestal wordt dit on dernomen in gesloten religieuze genootschappen. Uit onderzoek bleek dat de kinderen die worden blootgesteld aan dergelijke thera pieën psychische schade oplopen. Boos Het COC, de belangenorganisatie voor LHBTI'ers, reageerde boos op de kabinetsbrief. Het vindt dat er nog dit jaar een verbod moet ko men. Voorzitter Astrid Oosenburg: ,,Dat je LHBTI-zijn kan 'genezen' is een fabeltje, je bent goed zoals je bent.'' Met één advies van de Gezondheidsraad werd het coronavaccin van Janssen woensdag grotendeels bij het grofvuil gezet. Het is het uiterst bittere lot van een prik die in maart nog op het schild werd gehesen als onze nationale trots. Leiden 11 maart dit jaar. Vanaf die dag mocht het coronavaccin van Janssen uit Lei den in heel de Europese Unie worden toegediend. Ook deze krant was niet te flauw om uitgebreid victorie te kraaien. 'Een enorm succes' werd het genoemd, 'een overwinning voor de Nederlandse wetenschap' en 'een prestatie van ongekend formaat'. Vooral viroloog Hanneke Schuitema ker kreeg veel lof toegezwaaid voor haar leidende rol in de ontwikkeling van het vaccin, het enige tot nu toe waarbij één inenting volstaat. Hoe anders hangt de vlag er nu bij. Het door het kabinet overgenomen advies van de Gezondheidsraad om Nederlandse 40-minners alleen nog maar de mRNA-vaccins van BioN- Tech-Pfizer en Moderna toe te dienen, betekende woensdag grotendeels het einde van het vaccin van Janssen, een dochterbedrijf van de Amerikaanse farmagigant Johnson Johnson. Twee tegenvallers Twee enorme tegenvallers breken de prik ruim drie maanden na de goed keuring gigantisch op. De eerste is de in april opgedoken zeldzame bij werking van trombose en een verlaagd aantal bloedplaatjes, die bij jongeren in verhouding vaker optreedt dan bij ouderen. De tweede is het feit dat Jans sen in tegenstelling tot de 'mRNA- concurrenten' nog niet tot grote leve ringen in staat is. Dat komt vooral door productieproblemen in de Verenigde Staten, waar een fabriek op slot werd gezet toen daar van alles mis bleek met de hygiëne. Nu de wind stevig in het gezicht blaast, wordt Schuitemaker uit de pu bliciteit gehouden. Zelf temperde ze vanaf het begin al te hoge verwachtin- gen, door steeds maar te benadruk ken dat negen van de tien vaccins de eindstreep niet halen. Het Janssen- vaccin haalde de eindstreep wel, maar zelfs dat bleek dus geen garantie voor succes in eigen land. 18-plussers die tóch Janssen willen, graag die mogelijkheid geven. Maar dat is lastig, stelt een van zijn woord voerders. Niet alleen praktisch - richt je bijvoorbeeld één centraal gelegen landelijke locatie in waar mensen een Janssen-prik kunnen krijgen? - maar ook juridisch moet er nogal wat wor den geregeld. Zo bestaat de kans dat het advies van de Gezondheidsraad nog wordt vertaald in een nieuwe richtlijn voor artsen. Het ministerie rekent erop dat het 'minstens een paar weken' gaat duren voordat er meer duidelijkheid is. Op dat moment zal een groot deel van de volwassen Nederlanders al de kans hebben gehad om een eerste afspraak voor Pfizer of Moderna te maken. En is de bittere conclusie: heel veel kan het in Nederland niet meer worden met onze nationale trots, Janssen uit Lei den. Zuid-Afrika In minder bemiddelde landen dan het onze hebben ze niet de luxe om het ene vaccin links te laten liggen, omdat andere beter zijn. Zuid-Afrika bijvoor beeld wacht met smart op miljoenen bestelde Janssen-vaccins, die vertraagd worden geleverd door de gesloten fa briek in de VS. De Nederlandse prik is daar de hoeksteen van het vaccinatie beleid. Ook veel andere landen zullen maar wat blij zijn met een relatief een voudig te bewaren éénpriksvaccin, waarvan ons land er nog liefst 11 mil joen krijgt geleverd. Hanneke Schuitemaker zei in een eerder interview met deze krant al dat de Janssen-prik wat haar betreft niet per se alleen in welgestelde bovenar men zou gaan. ,,Wij zijn heel erg ge richt op de westerse wereld, iedereen heeft de mouwen al opgestroopt. Maar op het zuidelijk halfrond is nauwelijks nog een prik gezet.'' Luxe situatie Dat een vaccin dat uiterst effectief is om ernstige ziekte en overlijden door het coronavirus te voorkomen al zo snel grotendeels kan worden 'afge dankt', zegt iets over de luxesituatie waarin Nederland verkeert. Het risico op het optreden van de trombosebij werking lijkt het grootst bij vrouwen tussen de 30 en 39 jaar (1 op de 80.000.) De kans om erdoor te overlijden is nog eens vele malen kleiner. In de VS stier ven in totaal drie personen, op 8 mil joen vaccinaties. En dat bij een vaccin waarbij één inenting genoeg is. Die statistieken zullen sommige Ne derlanders ertoe verleiden om juist wel voor de Janssen-prik te willen gaan. Het vaccin zorgt straks immers eerder voor een groen icoontje in het digitale coronapaspoort dan de prik- ken van Pfizer en Moderna, waarbij na zes weken nog een herhaalinjectie no dig is. Demissionair minister De Jonge zou vrijdag 4 juni 2021 GO D66-Tweede Kamerlid Jeanet van der Laan is het getreuzel van het demissionaire kabinet om 'homogenezing' niet te ver bieden beu. Samen met VVD, GroenLinks en de PvdA schrijft zij een initiatiefwet om deze praktijken nog dit jaar strafbaar te stellen. Jan Hoedeman Den Haag - Jeanet van der Laan, Kamerlid A Het Janssen-vac- cin kan nog niet op grote schaal wor den geleverd. FOTO ANP Janssen-vaccin in het verdomhoekje Chris van Mersbergen Viroloog Hanneke Schuitemaker zei al dat vaccins soms de eind streep niet halen. foto hh/afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3