9 De bits en bytes kreeg ik met de paplepel ingegoten -Yolanda van Setten Je moet niet alleen de rechter in de zaal helder kunnen uitleggen waarom je vindt dat iemand schuldig en strafbaar is en de pakkans is minder groot." Verzuchtend: ,,En zelfs als je men sen in beeld hebt, dan heb je ze nog niet hier." ,,Ja en nee. Op de keper be schouwd is het criminaliteit van gisteren. Het zijn oplichtingsprak tijken zoals die altijd al voorkwa men. Mensen een rad voor ogen draaien. Wel met een groot ver schil: één klik op de knop kan dui zenden slachtoffers maken met een enorm financieel verlies." Bovendien is er weinig zicht op wat er met het geld gebeurt. ,,We zien jongens en meisjes met merkkleding en dure auto's die er een jetsetbestaan op na houden." Ze slaat met de vlakke hand op ta fel: ,,Maar waar gaat het geld nog meer naartoe? Drugs, wapens, mensenhandel?"De methodes zijn ook niet nieuw. Aandacht aflei den, tijdsdruk en stress creëren. ,,Een sms'je dat je bankrekening is geblokkeerd, komt meestal op vrijdagmiddag. Je denkt: oh shit. Net een leuk weekend gepland of een mooi uitstapje. Tja, en dan klik je op een dubieuze link." Webwinkel Bol.com maakte 750.000 euro over naar een vals bankrekeningnummer in Spanje. Criminelen hadden een uiterst knullig mailtje gestuurd naar de boekhoudafdeling: 'Voortaan moten all incoming betalingen have been overgemaakt naar onze filiaalrekening in Spanje'. Hoe is dat toch mogelijk? Ze haalt semi-onverschillig haar schouders op. ,,Een staaltje ordi naire factuurfraude. Negentig pro cent van wat er misgaat, komt nu eenmaal door menselijke missers. Een variant is CEO-fraude, ook zo'n bedrieglijke valstrik. Iemand doet zich voor als (financieel) di recteur of manager binnen een be drijf en geeft een financieel mede werker een betaalopdracht of vraagt om een rekeningnummer te wijzigen. Bijvoorbeeld via e- mailspoofing, een techniek die het mogelijk maakt om een e-mail uit naam van iemand anders te ver sturen. ,,De schadebedragen, zowel in het bedrijfsleven als bij de over heid, kunnen enorm zijn." Bios coopketen Pathé Bioscopen ging op die manier in 2018 voor 19 mil joen euro het schip in. Cloud De cybercrime-officier werkt thuis met een eigen server en net werk. Maar, benadrukt ze, ook een bescheiden internetgebruiker kan veel aan beveiliging doen. ,,Begin met veilige wachtwoorden en back-ups. De 'cloud' is niet iets in de wolken, hè. Mensen realiseren zich onvoldoende dat al hun be standen ergens op een fysieke lo catie staan, bij gigantische data- centra. We zijn voor veiligheid on line steeds meer afhankelijk van die bedrijven. Kijk maar naar alle datalekken van de afgelopen tijd." Een prachtig initiatief in het ka der van bewustmaking vindt ze het project met digitale buurtam- bassadeurs in Breda. De gemeente leidt, samen met de politie en Avans Hogeschool, mensen op die in hun eigen woonomgeving en op scholen als vraagbaak kunnen fungeren over digitale criminali teit. ,,De ontknoping in die zaak was vooral een kwestie van data-ana lyse. Het kon niet anders dan een inside job zijn. Maar dat moet je wel bewijzen. Je begint bij de be drijven die te maken hebben met de beveiliging van de bank. Ver volgens heb ik onderzoek gedaan naar alle data: pasjes, telefoonver keer, toegang tot sleutelkastjes, vi deobeelden, tijdstippen. Het com bineren daarvan maakte het plaatje compleet." Twee mannen van een Bredaas beveiligingsbedrijf werden ver oordeeld. Twee oud-collega's zijn ervandoor met minimaal 12 miljoen aan buit. Ze zitten er gens in Turkije en Kroatië. Toch? Tikkeltje mysterieus: ,,U zegt hetIn mijn hoofd is deze zaak helemaal opgelost. Alleen nog niet effectief. Begrijpt u?" Van de roof is haar met name bijgebleven hoezeer mensen wer den gedupeerd. ,,Zoals een man die zijn leven lang met een me taaldetector munten had verza meld. En vooral een gezin dat op names van hun overleden kindje in een kluisje bewaarde." Veront waardigd: ,,Zoiets vind ik vreselijk. Tegen de verdachten is nog ge zegd: 'Jongens, al beken je niets. Stop het alsjeblieft anoniem in een enveloppe.' Maar helaas Voor het gesprek hebben we, zonder erbij stil te staan, afgespro ken op een dag dat vrijwel ieder een vrij is. De rechtbank is dicht. Ze stelt op de valreep voor om naar het Valkenbergpark in Breda te gaan. Op een tijdstip dat een nor maal mens nog op één oor ligt. Over bevlogenheid gesproken. Bij gratie van een vriendelijke me dewerker van het T-Huis krijgen we buiten een kop koffie. ,,O ja, co- ronaregels. Even totaal niet aan ge dacht", bekent de officier van jus titie. Ze is, wat voorbarig, zomers ge kleed. De bril op het hoofd, joviaal en toegankelijk. Maar in de zit tingszaal stond ze te boek als een uitgesproken officier die haar aan klacht meestal beeldend voor droeg. ,,Je moet niet alleen de rechter in de zaal helder kunnen uitleggen waarom je vindt dat ie mand schuldig en strafbaar is." Wat ze van iets vond, was ook vaak af te lezen uit haar non-verbale taal. Verontwaardigd opgetrokken mondhoeken, ongelovig hoofd schuddend, verbaasd gefronste wenkbrauwen. Vermeend onwe tend: ,,O, deed ik dat?" ,,Tuurlijk. Maar ik verlaat mijn stiel niet. Bij Deloitte kan ik mij veel breder bezig gaan houden met de aanpak van fraude. Binnen het Openbaar Ministerie ben je toch beperkt. De strijd tegen fraude vraagt om een bundeling van krachten. Burgers, overheid en on dernemers. En dat ga ik doen. Met dezelfde inzet en passie." vrijdag 4 juni 2021 GO M Yolanda van Setten neemt afscheid als Officier van Justitie. foto PIX4PROFS/RENÉ SCHOTANUS -Yolanda van Setten Phishing, ransomware, DDos- aanvallen, sexting, grooming, ro mance scams, staatshackers. Criminaliteit van de 21ste eeuw? U had ook de leiding in andere spraakmakende onderzoeken. Zoals de liquidatie van Soufian Zouagh in Breda. En de specta culaire kluisjeskraak in Ouden bosch. Die rol als magistraat gaat u missen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37