II 8 ZEELAND YOLANDA VAN SETTEN CYBERCRIME-OFFICIER VERRUILT TOGA VOOR TOPBAAN BIJ DELOITTE Ze is expert in digitale opsporing en cybercrime bij justitie. Vermaard vanwege haar kennis van misdaad die schuilgaat achter nullen en enen. Geducht vanwege haar gedrevenheid om internetcriminelen te vervolgen. De Bredase officier van justitie Yolanda van Setten begint een nieuwe carrière bij accountantskantoor Deloitte. Om ook van daaruit financiële fraudeurs geen rust te gunnen vrijdag 4 juni 2021 Johan van Uffelen Breda f h k heb echt een hartgron- m dige hekel aan fraude", I zegt officier van justitie I Yolanda van Setten met felle intonatie, gevraagd naar haar drang om zich vast te bijten in complexe, digitale op lichtingszaken. ,,Ik zie hoe slacht offers financieel en emotioneel ge dupeerd worden. Fraude botst in alles met mijn gevoel voor integri teit en rechtvaardigheid." Minach tend: ,,Het is nogal makkelijk, hè. Het gaat altijd over de rug van an deren." Cybercrime, het wereldwijde web als middel én als doelwit voor misdaad. Internetgebruikers die door één klik op een foute link hun zuurverdiende spaarcenten kwijtraken of op nepsites spullen bestellen die nooit aankomen. Af persing van mensen die kwetsbaar zijn of in hun eenzaamheid zoe ken naar oprechte liefde. Bedrijven die losgeld moeten betalen om weer toegang te krijgen tot hun ei gen computernetwerken.De schatting is dat digitale criminali teit de economie van ons land jaar lijks zo'n 10 miljard euro schade berokkent. Exacte cijfers ontbre ken, omdat niemand ermee te koop loopt. En aandeelhouders worden er niet vrolijk van. Twee derde van de mensen die on line actief zijn, krijgt vroeg of laat te maken met pogingen tot fraude. ,,Het is een groot misverstand dat zoiets alleen de goedgelovige oma in het bejaardenhuis treft. De meeste slachtoffers zijn zelfs tus sen de 15 en 25 jaar oud." Boerenbedrijf Ondernemers zijn veruit de grootse benadeelden in termen van financiële schade. Van Setten vertelt over een uitgebreid onder zoek naar phishing, gestart met de eigenaar van een boerenbedrijf die in één nacht twee ton kwijtraakte. ,,Een exorbitant probleem", stelt ze. ,,Banken krijgen dagelijks dui- zenden meldingen van nep- of misleidende mails. En zeg nou niet dat het jou nooit zal overko men." Digitaal broertje Laatst bleek de cybercrime-officier zelf ineens een digitaal broertje te hebben. ,,Mijn vader kreeg zo'n chatbericht dat begon met: 'Hey pap'. WhatsAppfraude, ook wel bekend als vriend-in-noodfraude. Nou, dan weet je het wel. Zeker omdat mijn vader helemaal geen zoon heeft." Vilein lachje. ,,We hebben die jongeman natuurlijk wel even gefuckt door hem aan de praat te houden en intussen zijn rekeningnummer door te geven aan de politie." Nog ingrijpender dan het gelde lijk verlies, is vaak de emotionele Waar gaat het geld nog meer naartoe? Drugs, wapens, mensenhandel? -Yolanda van Setten schade. Cyberpesten en afpersing kunnen mensen volledig ruïne ren. Pubermeisjes die als gevolg van chantage aan zelfmoord den ken. Of, zoals meerdere mannen hebben meegemaakt, uitgemaakt worden voor pedofiel door jonge knullen die hen erin luizen. Gas ten die zich voordoen als meisjes en de slachtoffers afpersen met seksueel getinte foto's. ,,Het kost mensen hun banen en relaties, zet hun hele leven op z'n kop." Help me even Ze zou zichzelf niet als nerd beti telen. ,,Maar ik weet wel wat van computers af, ja. Als je dit werk doet, moet je de taal spreken. Mijn vader zat in de computerwereld. Dus de bits en bytes kreeg ik met de paplepel ingegoten. Voor de liefhebbers: mijn eerste computer was een Tandy TRS-80, zo'n ding met een groot, bol beeldscherm en cassettebandjes. Toen ik in 1991 rechten ging studeren, zat ik ook meteen op internet. Of wat daar voor doorging.'' ,,Mijn interesse bleek later een mooie combinatie met mijn werk. Toen ik als officier begon, was er binnen het Openbaar Ministerie nog nauwelijks kennis op dit vak gebied. Digitale recherche was een ondergeschoven kind. Bij mijn eerste onderzoeken moest ik knokken voor opsporingscapaci teit." Trots: ,,Nu hebben we op bu reau Mijkenbroek in Breda een ijzersterk team van digitale specia listen, tactische en financieel re chercheurs." Ook criminelen heb ben de afgelopen jaren natuurlijk niet enkel balletvoorstellingen bij gewoond. Met gespreide handen: ,,Dat is de pest. Cybercrime is vre selijk moeilijk te bestrijden, maar makkelijk om te plegen. Je zoekt als crimineel een chatgroep op een versleutelde berichtendienst als Telegram en vraagt: 'Help me even Geldezels De afgelopen ruim elf jaar slaagde ze er een flink aantal keren in om complexe fraudenetwerken te ontrafelen. En verdachten voor de rechter te brengen. ,,Phishing vindt niet alleen vanuit andere landen plaats. Veel vaker zijn het home-grown-criminelen." Geldezels uit binnen- en bui tenland stellen hun rekeningen ter beschikking, zodat gecasht kan worden. En dan zeggen zulke ty pes op zitting nog: 'Ja, maar de bank vergoedt het toch?'" Zicht baar verontwaardigd: ,,Ho, maar dat is óns geld. Wie denk je dat uiteindelijk de rekening betaalt?" De grote jongens, vaak wereld wijd actief, blijven nog vaak onder de radar. ,,Het internationale ka rakter van internetcriminaliteit, gekoppeld aan de juridische soeve reiniteit van landen, maakt dit werk gecompliceerd. Justitiële on derzoeken duren lang. Je kunt re latief gemakkelijk anoniem blijven 'Ik heb echt een hartgrondige hekel aan fraude'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36