Advocaat wast OM de oren over infiltratie in gezin voor drugszaak Mooi nieuws voor telers: na jaren staat het vlas er weer goed bij 5 -'irft m Voor de mensen die nu misgrij pen heeft Wietske Lelie nog wel een troostprijsje: ,,Het Zeeuws Or kest heeft een podcastkanaal. Op onze website kun je podcasts af luisteren. Er is er een waarin de di rigent, een solist en andere orkest leden van alles uitleggen. In an dere hoor je achtergronden, frag menten en interviews bij het vi- oolconcert Beethoven en Pou- lenc." Niet alleen het publiek is heel blij dat er weer gespeeld kan worden, wil Lelie nog even kwijt. ,,Ook de musici. Dat zijn allemaal zzp'ers, die het heel zwaar gehad hebben omdat ze geen inkomsten hadden. Maar het gaat niet alleen om het geld. Muziek maken is een passie en die hebben ze heel lang niet kunnen delen met het pu bliek. Dat dat nu weer kan, is ge weldig." Van Hees is de raadsvrouw van Joop M., die het doelwit was van de politieactie waarbij de un dercoveragent uiteindelijk zelf moord pleegde. ,,Als je ook ziet wat er bij mijn cliënt is gevonden, valt het nogal mee. Het OM schat zijn rol veel te groot in. Het blijkt allemaal niet zo erg als gedacht.'' M. (45) uit Zevenbergschen Hoek wordt verdacht van betrok kenheid bij de import van 812 kilo cocaïne via de haven van Vlissin- gen. In oktober 2018 onderschepte de politie de drugs. Die lag ver stopt in een vracht bananen in een loods in Moerdijk. Ook in decem ber van het jaar erop zou hij coke hebben ingevoerd. Toen ging het om 'slechts' 500 kilo, nog altijd een handelswaarde van meer dan 10 miljoen euro. Deze partij werd ontdekt in Duitsland en zat ook al verstopt tussen de bananen. Tot slot wordt M., met de bijnaam Ze bra, verdacht van het witwassen van bijna 1 miljoen euro. De part ner, zus en een vriendin van M. zullen ook nog worden vervolgd. Zijn partner wordt alleen verdacht van het witwassen, onder meer met bitcoins. Te weinig bewijs Volgens de advocate is er te weinig bewijs voor de aantijgingen. ,,Ik zie allemaal puzzelstukjes, maar ik zie nergens dat het een geheel wordt of dat hij een specifieke rol krijgt.'' Justitie denkt dat M. een tussen persoon was voor verschillende drugsorganisaties. ,,Onder elke steen die we optillen, komen nieuwe criminele feiten vandaan'', zei de officier gisteren, nadat hij aankondigde dat er mogelijk nog meer feiten op de tenlastelegging gaan komen. De politie viel bij M. binnen, terwijl tegelijkertijd de verdachten uit de grote zaak Por- tunus werden opgepakt. Dat was Dit is een drama met veel impact. Privé, bij begeleiders, collega's, maar ook bij de verdachten in juli vorig jaar. Portunus is een zaak die met name draait om cor rupte havenmedewerkers in Vlis- singen. Het Openbaar Ministerie zegt dat M. contact met ze onder hield. De officier van justitie hechtte eraan te vermelden dat hij zich niet bezighield met het om kopen van douaniers. Joop M. werd zelf pas later opge pakt, tijdens een undercoveractie van de politie die meer dan een jaar duurde. Een undercoveragent ging in Zevenbergschen Hoek naast M. wonen en kwam zo in contact met M. De mannen kregen een band en de operatie ging zelfs door toen M. al was vastgezet, zo onthulde deze krant in april. De druk liep hoog op voor de geheim agent, mede omdat M.'s vrouw avances bleef maken. De agent zag uiteindelijk geen uitweg meer en pleegde op 14 april zelfmoord. De hele operatie met fatale afloop ver oorzaakte veel ophef binnen het Team Werken Onder Dekmantel van de politie. Daar zou de bege leiding van medewerkers onvol doende zijn. De officier van justitie sprak tij dens de zitting zijn medeleven uit over de agent. ,,Dit is een drama met veel impact. Privé, bij begelei ders, collega's, maar ook bij de ver dachten. Het OM heeft veel waar dering voor de activiteiten van hem en zijn begeleiders en be treurt dat het zo ten einde kwam." Shockerend Van Hees vroeg de rechtbank M. naar huis te laten gaan. Volgens de raadsvrouw zijn er te weinig seri euze verdenkingen en zou het voorarrest moeten worden opge heven. Ook de zelfmoord ging M. niet in de koude kleren zitten. ,,Dat was shockerend voor mijn cliënt. Hij en z'n partner moeten daar ook mee zien te dealen.'' De officier van justitie wees erop dat laatst nog een telefoon in een pak macaroni werd gevonden in zijn cel, zodat hij z'n zaken kon regelen. Zij vroeg de rechtbank het voorarrest te verlengen. Dat deed de rechtbank uiteindelijk. Het vlas wilde de twee voorgaande jaren niet groeien. De stengels ble ven te kort, terwijl juist lange no dig zijn om er linnen van te kun nen maken. De kwaliteit was vol- gens Watze van der Zee uit Zaam- slag, voorzitter van de vereniging Vlas Hennep, bovendien slecht, met als gevolg lage prijzen. Van der Zee is verrast dat bij Sluiskil al een vlasperceel in bloei staat. Hij heeft dit in zijn omge ving nog niet gezien. ,,Het is ook vrij lang erg koud geweest." Maar, er is in elk geval genoeg regen ge vallen. Van der Zee is daar maar wat blij mee. ,,Het vlas staat er flo rissant bij, en dat is maar goed ook na al die magere jaren." Het aantal vlastelers zou anders nog wel eens verder kunnen afnemen. In heel Nederland wordt nog maar 2200 tot 2500 hectare vlas geteeld, waar van traditiegetrouw het meeste in Zeeuws-Vlaanderen. Frankrijk is een veel groter vlasland. Kringloopgewas Voor de toekomst koestert Van der Zee de hoop dat de vlasteelt in Ne derland toeneemt. Een lobby om vlas als speciaal kringloopgewas op te nemen in het nieuwe ge meenschappelijke Europese land bouwbeleid dat in 2023 moet in gaan, lijkt succesvol. Van der Zee, haast liefdevol: ,,Wat is er ook mooier dan een perceel bloeiend vlas." vrijdag 4 juni 2021 GO kan weer! r.-i. Kees Traas van het Bevrijdingsmuseum verwijdert nog even een bekisting van een trapje bij een bunkertje, waarvoor het beton pas gestort is. foto johan van der heijden Dan komt de wereldberoemde mezzosopraan Christianne Sto- tijn." ,,Hoe kan het OM überhaupt in filtreren in een gezin met een kind en daarmee doorgaan als de verdachte al is opgepakt?!" Advocaat Simone van Hees heeft gisteren bij de rechtbank in Breda keihard uitgehaald naar de veelbesproken under coveractie van de politie in Ze- venbergschen Hoek. Pieter van Klinken Breda Verdachte Joop M. en zijn advocaat Simone van Hees. TEKENING ERIC ELICH - officier van justitie Voor het eerst in jaren kunnen vlastelers zich in de handen wrijven. De oogsten van 2019 en 2020 waren ronduit slecht, vooral door de droogte kort na het inzaaien in het voorjaar. Maar dit jaar ziet het er een stuk beter uit. Harmen van der Werf Sluiskil Kijk op de site bij /video Jt&Mrg4Mfi\ B1&Ö4 lolt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33