II 4 Eindelijk, het is zover. Morgen kunnen we weer cultuur snuiven en een restaurantje pakken. Bij het Zeeuws Orkest staat de telefoon roodgloeiend. In het restaurant van het nieuwe hotel Zeeuws Licht in Dishoek worden morgen voor het eerst gasten bediend. ZEELAND HUNKERT NAAR CULTUUR DRUKTE MET RESERVERINGEN Bij het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp is net het gras gemaaid. De schoonmaakparade trekt door het gebouw om te zorgen dat alles spic en span is als de bezoekers arriveren. „Van avond wordt het glas opgepoetst", zegt directeur Stef Traas. Bij de bunker is net een bekisting voor nieuw beton gesloopt. ,,Ja, we zijn overal bezig met dingetjes die nog gebeuren moeten. De voorraad van het horecagedeelte aanvullen, bijvoorbeeld. De afgelopen weken hebben we hele rolcontainers weggebracht naar de Voedselbank en weggegeven aan vrijwilligers, allemaal eten dat over de datum was. Zonde, zonde. Nu staan de boodschappen van de Sligro klaar om opgeborgen te worden." Even lekker naar de film: wat hebben we dat gemist, blijkbaar. ,,Ik mag niet klagen. Het verrast me hoeveel mensen er bellen om te reserveren voor de film. Terwijl we amper reclame hebben ge maakt, alleen op Instagram en Fa- cebook", verklaart Justyna Bolsius van het Ledeltheater in Oostburg. Het programma is met grote haast in elkaar gestoken: ,,Dat de film De Slag om de Schelde er in moest ko men, dat was vanzelfsprekend. Daarna zijn we gaan zoeken naar films voor een ander publiek. Je wil voor ieder wat wils, voor jong en oud, en ook voor mensen die niets met zo'n film als De Slag om de Schelde hebben. We hebben vo rige week vrijdag wel dingen voor bereid en een planning gemaakt, maar ik heb toch de persconferen tie afgewacht voor we echt de vaart erin zetten. Maandag heb ik pas alles met de filmdistributeurs geregeld." Luxe ontbijt Wie niet kan wachten om 'op res taurant' te gaan, kan reserveren voor het luxe ontbijt, morgenoch tend tussen 8 en 11 uur in het res taurant van hotel Zeeuws Licht bij Dishoek. Nieuwer dan nieuw is het: de glazen zijn nog nooit ge bruikt, niemand heeft nog van de borden gegeten of het bestek ge hanteerd. Eigenaar Michel Kloeg: ,,We zijn er klaar voor! Ons hotel is met Hemelvaart geopend. Daar hebben we nu een bezetting van zo'n 5 procent, allemaal Nederlan ders want we missen de Duitsers en Belgen. Die mogen wel weg, podium anderhalve meter aan houden; dat gaat natuurlijk niet met een 75-koppig symfonieor kest. Vandaar deze kleinere bezet ting. Het publiek was toen zo en thousiast! Net koeien die in de lente voor het eerst vanuit de stal de wei in mogen!" Ook nu blijkt maar weer hoezeer de concerten van het Zeeuws Orkest gemist worden: ,,Het is een gekkenhuis, maar de beperkingen vormen een te hoge drempel. Je gaat natuurlijk niet je hele gezin laten testen om dat je een weekeindje weg wil. We missen dus zo'n 75 procent van onze bezetting, vreselijk zuur. Nu we het restaurant ook mogen ope nen, merken we dat gelijk in de re serveringen voor het hotel. Ik denk dat we binnenkort weer op 20 pro cent zitten. Een hotel zonder res taurant is duidelijk minder aan trekkelijk." Het restaurant is verdeeld over twee grote zalen. Hotelier Kloeg: ,,Van de 134 zitplaatsen kunnen we er zo'n 75 benutten, vanwege de regels: vier personen aan één tafel en anderhalve meter afstand. Het ontbijtbuffet mag ook nog niet, in plaats daarvan komen we de verse jus, de broodsoorten en het beleg aan de tafel brengen." Alle menukaarten voor ontbijt, lunch en diner zijn gemaakt, daarna kon het grote inkopen be ginnen. Nu worden de vriezers, de koeling en de voorraadkasten ge vuld. Op de kaart van het vierster- renhotel staan naast vis en vlees ook veganistische gerechten. ,,Een veganistisch voor-, hoofd- én na gerecht. Dat is voor Zeeland best bijzonder." Klassiek concert In september heeft orkestsecreta ris Wietske Lelie even kunnen zien hoe blij mensen worden van een klassiek concert. Het Zeeuws Orkest speelde toen heel even in een speciale corona-opstelling, voordat in oktober alles weer op slot ging. Lelie: ,,Drie concerten met een groep houtblazers, koper blazers en een kleine symfonieor- kestgroep. We moeten ook op het zoveel als er gebeld wordt om een van de concerten te reserveren die we vanaf vrijdag 11 juni doen. De mensen willen zo graag! Jammer genoeg moeten we veel mensen teleurstellen. Degenen die in maart geen kaartje gekocht heb ben dat doorgeschoven is, komen niet aan de bak. Er mogen maar vijftig mensen per keer in, maar alles is beter dan niets. Vanwege dat beperkte aantal doen we twee concerten per avond, om 19 en 21 uur." Beruchte dag Ze herinnert zich de beruchte dag nog goed, 12 maart vorig jaar. ,,Onze musici waren al in hun concertkleding op weg, één been in de auto, toen het bericht kwam dat alles dicht ging, in één klap ging het land op slot. Een heel vreemde gewaarwording. Het ene moment denk je 's avonds op het toneel te staan, het volgende zit je op de bank en is er niks. De kaar ten die verkocht zijn, werden doorgeschoven. Telkens als we dachten weer op een bepaalde da tum te kunnen optreden, ging het toch niet door. Op die concerten in september na, heeft alles ander- half jaar stilgelegen." Op 20 mei is het gezelschap weer begonnen met repeteren. ,,We spelen het Vioolconcert van Beethoven met violiste Lisa Ja cobs als solist. Dat is het concert dat wij vorig jaar op 12 maart ook zouden hebben gespeeld. Op vrij dag 11 juni staan we in de Concert- Muziek maken is een passie en die hebben ze heel lang niet kunnen delen met het publiek. Dat dat nu weer kan, is geweldig zaal in Middelburg, zaterdag tre den we op in het Scheldetheater in Terneuzen en zondag in De Mythe in Goes. Ook nu weer met een aangepaste bezetting: slagwerk, koperblazers en klein orkest. Ho pelijk wordt alles weer snel nor maal, want eind november hebben we een heel bijzonder programma. vrijdag 4 juni 2021 GO Naar concert of restaurant: het Ondine van der Vleuten Vlissingen Michel Kloeg kijkt even naar de voortgang in de voorraadkamers van hotel Zeeuws Licht in Dishoek, waar Suzanne Barto de rekken vult met verse groenten en fruit. foto dirkjan gjeltema Het Zeeuws Orkest is druk aan het repeteren voor de voorstellingen waar vanaf 11 juni een select ge zelschap van kan genieten. foto dirk-jan gjeltema - Wietske Lelie, Het Zeeuws Orkest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32