Homo Deus Jongeren totaal over de schreef in Dishoek 2 OSCAR GARSCHAGEN SISTEBEM WEBEU>FIETS!>A<3 Column Hebbes! Prik 2, bevrijding uit een glazen potje, zit er in. En mijn decennia oude gele boekje is door GGD Zeeland afge stempeld. Toch nog een paar jaar eerder dan ik had verwacht. On vrij of geketend heb ik mij echter geen seconde gevoeld. Avontuur genoeg in mijn boekenkast en mijn hoofd. We hebben vanaf de bank veel gereisd, onder andere naar Jeruzalem en Java. hoorde ik pas iemand zeggen. Alsof het om God's kosmische plan zou gaan. Mijn lof gaat toch eerder uit naar doortastende far maceuten en die wetenschap pers/uitvinders die de experimen tele mRNA-technologie en daarop gebaseerde vaccins hebben ont wikkeld. Vergeefs bidden om ver lossing, zoals in tijden van de Zwarte Dood en de Spaanse Griep, hoeft niet meer. ziektekiemen zijn mensen nog _^i nooit zo sterk geweest", aldus Yu- val Noah Harari, auteur van Homo Deus. Dat de kassa's van de farma ceuten en wetenschappers, de he dendaagse Homines Deus, rinke len is hen gegund. Anders dan nog maar een eeuw geleden legden pa- thogenen het leven niet totaal plat. Zelfs in lockdown draaide de we reld grotendeels door. De aan zwellende narigheid over de mil jardenwinsten van farmaceuten vind ik daarom benepen. Zeker nu de mRNA-vaccins ook worden in gezet tegen de akeligste kankers. Farmaceuten zouden moeten af zien van winst en hun patenten moeten opgeven terwille van de hele mensheid. Quatsch! Als dat gebeurt, jat China de re cepten en neemt de vaccinproduc- tie over. Fijn als nieuwe pande- mieën over de wereld golven. Zijn we dan wél goed voorbereid, vraag ik mij af. Internationaal leider schap en samenwerking ontbrak en ontbreekt met nieuwe corona- golven in aantocht nog steeds. Wat is nationaal en internationaal de lange termijnstrategie? Farmaceu ten en wetenschappers werkten en werken gelukkig wel samen, goddank zou ik bijna zeggen. Nu nog politici en regeringen want het geruzie, gekluns en gepolder is niet om aan te zien. De narigheid over de miljardenwinsten van farmaceuten vind ik benepen DE STELLING Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters c Winkelcentrum ontruimd Krekelzanger voor het eerst gespot Zierikzee 'Laadpunt voor ieder die dat wil' Ook woensdagavond was het raak. Agenten zagen honderd jongeren, variërend in leeftijden tot 25 jaar, op het strand bij strandpaviljoen Kaapduin. Veel van hen waren dronken, met alle gevolgen van dien. Er werden toiletgebouwen vernield, strandhuisjes opengebro ken en vooral ook veel troep achter gelaten. ,,Toen wij arriveerden, was de sfeer ook vervelend naar ons toe", zegt politiewoordvoerder Alwin Don. ,,Onze agenten werden ge woon uitgescholden. Gelukkig werd dat later beter. Normaal heb ben we er echt geen problemen mee als mensen alcohol mee naar het strand nemen. Maar op het mo ment dat ze gecoördineerd hier naartoe gaan, in zulke aantallen, dan kan dat tot problemen leiden. En dat is nu het geval." Gebruikte condooms Sterker: het incident staat niet op zichzelf. De politie deelde afgelo pen tijd al meerdere bekeuringen uit. En ook vorig jaar ging het al re gelmatig mis, met als dieptepunt een door de politie beëindigd ille gaal strandfeest met tweehonderd jongeren. Na dat 'feest' lag het weigeren aan de kant te gaan. Ver volgens zitten wij in de urinelucht en moeten we op een halve vier kante meter recreëren omdat deze jeugd niet het fatsoen heeft zich een beetje normaal te gedragen." ,,Het is het Chersonissos van Zee land", zegt een buurtbewoner. Ook zij voelt zich geïntimideerd. ,,Gister op dat stukje strand moest ik mijn dochter optillen om tussen de fles sen bier een weg te banen naar de zee. We hebben tot na middernacht wakker gelegen vanwege een con stante stroom scooters, fietsers en lawaai. Vooral richting Middel burg." Voor de gemeente Veere is de maat nu vol. Die laat vanaf nu elke dag beveiligers rondlopen. Als die Het is het Cherssonisos van Zeeland strand vol lege flessen, sigaretten peuken, glasscherven en gebruikte condooms. Het loopt de spuigaten uit, zegt een vrouw die al dertig jaar een strandhuisje heeft bij Dishoek. ,,Ze liggen tegen onze cabine aan en Er is een grens. En die grens is nu bereikt. Dit mag gewoon niet meer gebeuren zien dat de situatie uit de hand loopt, halen ze gelijk de politie er bij. ,,We realiseren ons heel goed dat het een moeilijke periode is ge weest voor jongeren, en dat is het nu nog", zegt politiewoordvoerder Alwin Don. ,,Maar er is een grens. En die grens is nu bereikt. Dit mag gewoon niet meer gebeuren." Beveiligers De eerste beveiligers liepen gister avond over het strand, getooid in felgele hesjes. Zij hoefden echter niet in actie te komen. Het was rus tig op het strand, en het waaide ook nog eens flink. ,,Vanavond zeker geen feest?", vroeg een jongen aan twee jongens die net waren aange komen. Zij schudden lachend hun hoofden. ,,We komen hier heel vaak als het een beetje redelijk weer is", zegt een van hen, Fabian. „Heerlijk toch, lekker naar het strand. Vorig jaar za ten we hier elke avond. Maar we ruimen wel zelf onze rotzooi op. Als je dat niet doet, en je maakt nog dingen kapot ook, dan verpest je het voor de rest. Zijn we lekker klaar mee." vrijdag 4 juni 2021 ,,Een godswonder, die vaccins'', ,,In de eeuwenoude oorlog tegen Jr Vandaag: Laat jongeren 's avonds toch lekker feesten op het strand. i Reageer op pzc.nl Gisteren: Een huisdier hoort niet in een hok. 1843 reacties Al... MET ZA&ELPUN NAAR t>E GLASBAK LOPEN... INSCHATTINGSFOUT JE... HULST Het winkelcentrum aan het Stationsplein in Hulst is gisteren korte tijd ont ruimd na een ongeluk. Net na twaalven ging tij dens werkzaamheden iets mis, meldt een woordvoerder van de Vei ligheidsregio Zeeland. Dat veroorzaakte een steekvlam en rook. Eén persoon liep brandwon den op en is met een am bulance naar het zieken huis gebracht. Het alarm ging af en klanten en me dewerkers van Jumbo, Xenos, Kruidvat en Brain wash moesten naar bui ten, totdat de brandweer het gebouw na een half uur weer vrijgaf. KOEWACHT Weer is er een zeldzame vogel voor het eerst in Zeeland neergestreken. De krekelzanger is in de nacht van woensdag op donderdag gespot bij het Zeeuws-Vlaamse buurt schap Nieuwe Molen, nabij Koewacht. De kre kelzanger komt af en toe in Nederland maar nooit eerder werd het olijf- bruine vogeltje in Zee land gesignaleerd. Vorige week werd de zeldzame noordse nachtegaal ook voor het eerst in Zeeland gespot. De vogel trok met zijn gezang veel pu bliek in het natuurgebied De Schommeling bij Sint Jansteen. Om elektrisch rijden in Zeeland te stimuleren, slaan twee Zeeuwse be drijven de handen ineen: de Saman Groep en AgriSnellaad. Samen kunnen ze iedereen die dat wil voorzien van een eigen laadpunt. Beide bedrijven leggen al laad- punten aan. AgriSnel- laad doet dat bijvoor beeld op de openbare weg, of bij bedrijven. Maar niet bij particulie ren, zoals Saman doet. Roel Clement van Agri- Snelland: ,,Samen kun nen we ieder die dat wil voorzien van laadpun- ten. Zonder dat ze moe ten uitwijken naar be drijven buiten Zeeland." t Gisteravond was het rustig, maar de dag ervoor verzamelden zo'n honderd feestende jongeren zich in Dishoek. foto wendy wagenmakers Zo'n honderd Walcherse jonge ren hebben afgelopen weken gezorgd voor veel overlast op het strand van Dishoek. Ze ver nielen spullen, breken strand huisjes open en intimideren mensen. Dat alles onder invloed van drank, drugs en lachgas. Wendy Wagenmakers Bas Bareman Dishoek -Buurtbewoner -Alwin Don, politiewoordvoerder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2