O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV In het oorlogsdrama De Slag om de Schelde, dat dit weekend in de bioscoop komt, is in een van de Britse soldatenTom Felton alias Draco Malfoy uit de Harry Potter- filmserie te herkennen. Deze krant sprak de acteur over zijn rol in een van de duurste Nederlandse films ooit en blikte met hem terug op zijn iconische rol als Potters duivelse evenknie. INTERVIEW TOM FELTON In de reeks 'onbegrijpelijke beslissingen van de NPO' vandaag deel 356: De Kleine Boerderij. Het klinkt als een vermakelijke Engelse animatieserie rond een stel gekke, gekleide schapen en een boer die op een tuffende rode tractor rondrijdt, maar het is de opvolger van De Vooravond en M. Het bestuur van de publieke omroep heeft name lijk in al zijn wijsheid gemeend de talkshow van 19.00 uur vanaf deze week al met zomervakantie te moeten sturen; alsof er geen coronacrisis is, er geen formatie aan de gang is en alsof het gros van Neder land niet nog minstens anderhalve maand moet buf felen voor de caravan achter de auto wordt gekoppeld. De reden? 'Het EK voetbal begint over een week.' Eh, ja en? Het wil toch niet zeggen dat als Henry Schut - ik noem maar een willekeurig voorbeeld - Wales tegen Zwitserland aankondigt, al het andere nieuws als vanzelf verdampt of geen mens meer inte resseert? En geloof het of niet, er zijn ook een heleboel mensen die met van voetbal houden. Als de NPO zijn informerende taak écht serieus zou nemen, hadden ze De Vooravond of M tijdelijk op NPO 2 of 3 gezet. Doen ze met Opi ook af en toe de komende weken. De beslissing zou misschien nog te verkroppen zijn geweest als De Kleine Boerderij De Kleine Boerderij niet was. Namelijk: een docuserie over vier startende boerenstellen die zo spectaculair saai is, dat die zijn gelijke niet kent op tv. En dat wil wat zeggen met de docusoap van Britt Dekker en haar paarden nog vers in het geheugen. Als ze dit aan het einde van de avond zouden uitzenden, zou de helft van Neder land zijn slaappillen linea recta de deur uit doen, wat ik je brom. Er gebeurt echt he-le-maal niks. Een varken werpt een stel biggen. Een rol stro is beschimmeld. De bok mag bij de geiten. De buffels willen niet onder de bo men vandaan komen. Er ontsnapt een koe, omdat de draad van de afrastering te hoog hangt. Het dreigt te gaan regenen, dus er moet een zeiltje over drie verse hooibalen. En dan blijft het toch droog. Eat your heart out, Ik Vertrek. Alsof het gebrek aan enige inhoudelijke ontwikke ling of zelfs maar een ieniemienie spanningsboog niet genoeg is, praten de meeste stellen ook nog eens zó lijzig, dat een aflevering van veertig minuten aan voelt als vier uur. Het enige wat het kijken nog een pietsie draaglijk maakte, was de onderkoelde voice- over van Stefan Stasse. Die verdient alleen al een lintje omdat hij tijdens het inspreken zijn oogleden wél heeft weten open te houden. Ik wil graag weten welk merk tandenstokers hij daarvoor heeft gebruikt. Dan zet ik die vast klaar voor als Henry Schut Wales-Zwitserland aankondigt. Quote van de dag Na even uitwaaien met m'n ene dushi, nu weer vertrouwd naast m'n andere dushi Geld terug voor stem 'Benedetta' in Cannes Het blijft niet bij een eenmalig ver zoek: Tom Feltons management wenst dat het in terview met de ac teur niet of nau welijks teruggrijpt naar de hoogtij dagen van Harry Potter. De carrière van de 33-jarige Brit moet inmiddels uit rollen bestaan die niet telkens de associatie oproepen met zijn vertol king van de diabolische Draco Malfoy - Draco Malfidus in de Nederlandse vertaling. Dat lukt Felton heel aardig. De acteur speelde sinds het laatste Potter-deel uit 2011 in onder meer de blockbuster Rise of the Planet of the Apes, het kostuumdrama Belle en de superheldenserie The Flash. De toch voorzichtig gestelde vra gen of Felton het lastig vindt telkens aan die ene beroemde filmreeks te worden herinnerd, leveren eerst een goedgemutste lach op. ,,Oh totaal niet'', klinkt het volmondig. ,,Niet in de laatste plaats omdat het nogal moeilijk is mij de rest van mijn leven te typecasten als een boosaardig to venaarskind.'' Dan komen toch eerst maar de vra gen over De Slag om de Schelde, het oorlogsepos dat letterlijk een dag na de feestelijke première in december 2020 vanwege de coronacrisis een half jaar terug de kluis in moest. De groots opgezette film vertelt grofweg Wanneer je zulke scènes leest, denk je 'te gek'. Maar dan blijkt het tijdens het draaien een enorme fysieke uitdaging te zijn drie verhalen, die elkaar in de finale doorkruisen. Een daarvan gaat over Britse soldaten die het neerstorten van een vliegtuig - een spectaculaire scène - overleven. In Hollandse wa teren moeten zij vervolgens schui len, zich verdedigen en domweg zien in leven te blijven. ,,Het lijkt door de pandemie wel een compleet leven geleden dat we die film schoten'', vertelt Felton. ,,Maar ik herinner me goed hoeveel lol we hadden op de set, met aan het hoofd een onbevreesde regisseur (Matthijs van Heijningen Jr., red.); en dat ondanks het onderwerp van de film en het feit dat we vaak in het ijs koude water lagen. Wanneer je zulke scènes leest, denk je 'te gek'. Maar dan blijkt het tijdens het draaien een enorme fysieke uitdaging te zijn. Het was soms best afzien.'' ,,Ik ben er heel trots op'', vervolgt de acteur die naar eigen zeggen een geschiedenisjunkie is. ,,Ik kende na tuurlijk Operation Market Garden, maar van de Slag om de Schelde had ik nog nooit gehoord.'' Over de grens heet de film niet voor niets ook The Forgotten Battle. ,,Het is geweldig dat met 75 jaar bevrijding, nou ja... 76 in middels, dit stuk historie eens wordt verteld aan een groot publiek; en dat de nadruk ligt op jonge mensen die zomaar in zo'n situatie verzeild raak ten. Het was er echt niet alleen maar heroïek.'' De Brit zegt zichzelf op een set soms hardop de vraag te stellen 'hoe Oersaa - Welmoed Sijtsma is na een vakantie naar Cura?ao klaar voor nieuwe afleveringen van Op1, met Jort Kelder. vrijdag 4 juni 2021 GO MUZIEK Iedereen die bij het Eurovisie Songfestival te vergeefs heeft geprobeerd per sms te stem men, krijgt zijn geld terug. Hon derden mensen kregen na de fi nale van het songfestival een bericht dat hun stem niet was meegeteld. FILM De nieuwe Franse film Be- nedetta van re gisseur Paul Verhoeven is dit jaar opgenomen in de competitie van het Filmfes tival van Can nes. Het histori sche drama ver telt over een lesbische non- nenliefde in de middeleeuwen. 3 ■o Gudo Tienhooven 44 —Tom Felton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24