Dagelijkse soap bij Barga loopt goed af voor Ronald Koeman 'Er is nog heel veel werk aan de winkel bij Oranje' 21 onrustig oogt, zo vlak voor het EK. Dat Cillessen zo fel reageerde in het openbaar, zegt ook iets over het aanzien en de autoriteit van bonds coach De Boer. Het is haast niet voor te stellen dat ontevreden Oranje-internationals zich onder voorgangers zoals Louis van Gaal of Ronald Koeman ook zo scherp had den uitgelaten. 5-3-2 En dan was er - niet onbelangrijk richting een voetbalkampioen schap - ook nog het voetbal zelf. Het tegen Schotland toegepaste 5-3-2 systeem leidde óók weer tot volop discussie, niet in de laatste plaats door de ronduit moeizame en stro perige uitvoering. Scepsis die niet alleen bij het publiek en de pers leefde, maar opvallend genoeg ook bij de spelers. Memphis Depay werd er woens dag voor de camera's nog niet be paald vrolijk van. Verdediger De Ligt, onwennig spelend aan de lin kerkant van het centrum, uitte bij de NOS op televisie nog wat duide lijker zijn zorgen. ,,Voor mij is dit een omslag'', zei de Juventus-spe- ler. En over de kritiek op het sys teem: ,,Dat is een terechte gedachte. Daarom proberen we ook op twee systemen te trainen. Toen we 4-3-3 gingen spelen, kwamen we beter in ons spel.'' Het maakt het laatste oefenduel van komende zondag met Georgië nog wat interessanter, en enigszins beladen bovendien. De Boer heeft zijn selectie min of meer ingericht op het spelen van 5-3-2. Alsnog een switch maken, zou niet echt van rechtlijnigheid getuigen, nog los van de verspilde uren op het trai ningsveld, in nota bene de kortste toernooivoorbereiding ooit. Over negen dagen trapt Oranje zijn eer ste toernooi af in zeven jaar. Wat helder is: het kan zich weinig gedoe en gekluns meer permitteren. AGENDA ORANJE Tot en met de groepsfase EK Afspraken De Catalaanse radiozender RAC- 1 wist het zeker. Het was maandag 17 mei en het station meldde dat Ronald Koeman 'voor 99%' niet aan zijn tweede seizoen als trainer van FC Barcelona zou beginnen. Het eerste was nog niet eens afge lopen, maar daags tevoren had Bar^a thuis van Celta verloren en daarmee was elke kans op een ver rassend kampioenschap verkeken. Het nieuws, natuurlijk niet offici eel bevestigd maar wel gebaseerd op wat voorzitter Joan Laporta zo'n beetje dacht van de verrich tingen van de trainer, ging als een lopend vuurtje door de voetbal wereld. Enkele dagen later re ageerde Koeman op zijn perscon ferentie vooraf aan de laatste wed strijd, tegen Eibar. Hij verweet het bestuur dat hij weinig steun had ondervonden, zeker in de moei lijke laatste fase van het seizoen. En de media schoten maar al te graag op de trainer, vond hij. Script Het waren de eerste schermutse lingen van een dagelijkse soap die ruim twee weken heeft geduurd en een script met cliffhangers en plotwisselingen kende die ze zelfs bij het immer onrustige Bar^a niet vaak hebben gezien. De strijd die Koeman en Laporta binnenska mers voerden, kwam al snel, via die media, op straat te liggen. Maar waar vanuit de club regelmatig nieuws of meningen werden ge lekt, probeerde het kamp-Koe man zich in te houden, om zo de kans op een verlenging van het gedroomde verblijf als trainer niet te vergooien. Nooit in de drie maanden dat Laporta nu voorzitter van Barce lona is, was er een hartelijk con- tact tussen hem en Koeman. De preses is een bewonderaar van de Hollandse voetbalschool en ido laat van de visie van zijn overle den vriend Johan Cruijff, maar hij vindt Koeman iets te conservatief in zijn tactische opvattingen. ,,Maar we hebben elkaar nu beter leren kennen", zei Laporta giste ren. ,,En hij weet nu ook waarom ik zo'n speciale band met Rijkaard en Guardiola had." Droomkandidaat De droomkandidaat als trainer voor de Bar^a-aanhang is oud speler Xavi Hernandez, al enkele jaren werkzaam als trainer in Qa tar, maar vorige week serveerde Laporta die af vanwege 'te weinig ervaring' op het hoogste niveau. Op het laatst schermde de club nog met een andere, bijna mythi sche naam: Pep Guardiola. Het paste allemaal in wat Laporta twee dagen na afloop van het sei zoen zei in een gesprek met Koe man en diens zaakwaarnemer Rob Jansen, speciaal overgevlogen omdat het ontslag en daarmee harde onderhandelingen dreig den: de oud-bondscoach was een trainer die niet zijn favoriet was, hij had hem bij de inboedel 'aan getroffen' als erfenis van zijn voorganger Bartoméu. Elke nieuwe leidsman wil zijn eigen project opbouwen, met zijn eigen mensen. Groot probleem voor Laporta is echter dat dat niet eenvoudig is met een schuld van ruim 1 miljard euro, waarvan meer dan de helft deze zomer moet worden afbetaald. Afgelopen week presenteerde Bar^a bijna elke dag een nieuwe aanwinst (Agüero, verdedigers Garda en Emerson), want dat goede nieuws moet de media en aanhang in porties worden opge diend, en bij elke presentatie was Laporta iets positiever over het aanblijven van Koeman. ,,De posi tie van Ronald is nu sterker dan voorheen", besloot hij gisteren na een ruim vier uur durende be stuursvergadering. ,,We weten nu van elkaar waar we aan toe zijn. En Ronald heeft al enorm veel zin in het nieuwe seizoen." vrijdag 4 juni 2021 EERSTE EK-DUEL NEDERLAND - OEKRAÏNE (13 JUNI, AMSTERDAM) Morgen 13.15 uur Persconferentie bonds coach speler 16.45 uur Vlucht van Faro naar Münster/Osnabrück (Dui) Zondag 18.00 uur Oefenduel Nederland - Georgië (Grolsch Veste, Enschede) Zondag 13 juni 21.00 uur EK: Nederland - Oekraïne (Johan Cruijff Arena, Amsterdam) Donderdag 17 juni 21.00 uur EK: Nederland - Oostenrijk (Amsterdam) Maandag 21 juni 18.00 uur EK: Noord-Macedonië - Nederland (Amsterdam) Trainingen zijn niet toegankelijk winkel", zegt Stefan de Vrij. ,,Er zijn veel dingen voor verbetering vatbaar. Maar we hebben ook goede dingen laten zien." Het toverwoord is volgens De Vrij 'communiceren'. In Milaan maken ze duidelijke afspraken waar iedereen zich aan weet te houden. Conté werkte twee seizoenen lang dage lijks aan de vervolmaking van het spelsysteem. Kan Oranje het dan in de resterende dagen tot de start tegen Oekraïne, op 13 juni, nog voor elkaar krij gen? „Dat is mogelijk", stelt de verdediger van Italiaans kampi oen Inter hoopvol. „Als we daadwer kelijk voor dit sys teem kiezen moeten r we heel veel tijd beste den aan trainingen, video analyses en besprekingen. Dat geldt eigenlijk voor elk systeem. Bij Inter hebben die twee jaar zo veel automatismen opgeleverd. En afspraken. Ga je met een midden velder uitstappen op centrale ver dedigers van de tegenstander of doe je dat juist met de spitsen? Ga je met de eigen back door op de back van de tegenstander? Kies je ervoor als centrale verde diger om door te dekken op hun middenvelders of juist niet? En de fensief moet je eerst in positie komen. Samen een blok vormen. En dan kun je eventueel uitstap pen. Dat lijken details, maar ze zijn belangrijk." De definitieve bevestiging van Ronald Koeman als coach voor volgend seizoen liet Barcelona- voorzitter Laporta gepaard gaan met een verontschuldi ging. De rust bij Bar9a keert voorlopig terug na twee lange, bizarre weken. Edwin Winkels Barcelona Het hoge woord is eruit: Koeman mag van voorzitter Laporta ook zijn tweede contractjaar bij Bar9a ingaan. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21