Complotdenker pedonetwerken opgepakt Bijleveld wil vliegtuig sturen voor tolken NIEUWS 15 Handelsdeal Britten-Noren Nagebouwde trein moet dementerende ouderen helpen Bijleveld omarmde daarmee een motie van de Tweede Kamer die haar wilde dwingen er alles aan te doen om de tolken die dat willen in veiligheid te brengen nu de Neder landse troepen het land op 4 juli verlaten. ,,Ik vind de Kamerbrede steun mooi, ik wil de motie graag overnemen'', zei de CDA-bewinds- vrouw. „Hiermee onderstrepen we met z'n allen het belang van het in veiligheid brengen van de tolken." Versneld Bijleveld beloofde dat de aanvraag van visa voor de tolken waar moge lijk wordt versneld om hen die dat willen de kans te geven zo snel mo gelijk het land te verlaten. ,,Het op halen van tolken uit Kaboel is mo gelijk als andere vluchten niet mo gelijk zijn.'' In Afghanistan zijn twee vliegvelden, maar die in Ma- zar-i-Sharif, waar de Nederlandse militairen zitten, sluit binnenkort. Bijleveld benadrukte dat zo'n vlucht alleen 'in uiterste noodzaak' zal worden geregeld en alleen als de veiligheidssituatie het toestaat. ,,Het kan geen nieuwe militaire missie zijn. Maar wel kunnen even tueel wel een Hercules (militair toestel, red.) sturen.'' De Tweede Kamer beschuldigde Bijleveld er woensdag nog van dat zij 'een gevoel urgentie mist'. De ta liban zouden het specifiek gemunt hebben op Afghanen die voor de troepenmacht hebben getolkt. Haarlem De coupé oogt net echt en is opge bouwd uit oude treinonderdelen uit de jaren 70 en 80 die NS nog in een depot had liggen. Alles zit erop en eraan: de bekende bordeaux rode zitbanken uit de tweede klasse die niet al te comfortabel zitten, het prullenbakje dat spon taan omkiepert als je er per onge luk met een been tegenaan komt, het minitafeltje aan de raamkant, het bagagerek daarboven. Slechts de asbakken in de leuningen ont breken. Het raam heeft plaatsge maakt voor een grote platte beeld buis waarop stations, weilanden en oneindig laagland net als in een normale trein voorbijtrekken. ,,Is alles naar wens?'' vraagt hoofdconducteur Angela Wie- renga aan de passagiers op de bankjes. Het zijn de broers Engel en Toon Blansert, respectievelijk 87 en 82 jaar oud. ,,Ja, alles is prima, het voelt net echt. Alleen de koffie is hier luxer'', lacht Toon terwijl hij een slok neemt. De jongere Blan- sert begeleidt zijn broer die aan de mentie leidt. ,,lk weet het even niet meer'', zegt Engel zelf als hem wat wordt gevraagd. Engel Blansert woont in het Haarlemse Reinalda Huis, dat de primeur heeft gekregen. In het atrium van het 168 bewoners tel lende verpleeghuis staat de coupé te glimmen, vlakbij de koffiebar. Carolien Koning, bestuurder van Zorggroep Reinalda, is enthousiast over het initiatief. ,,Door de coupé te zien, erin te zitten, voelen en ruiken komen herinneringen van vroeger naar boven. Daarnaast gaan mensen met dementie niet vaak meer met de trein, auto of bus, dus het is ook een belevenis.'' Voor bezoekende familieleden is de coupé eveneens een uitkomst. De coupé biedt afwisseling en geeft gespreksstof, ook leuk voor de familie ,,Voor hen is het soms ook lastig om een leuke middag te hebben. De coupé biedt afwisseling en geeft gespreksstof.'' Met name de flatscreen geeft meerwaarde, stelt Koning. ,,Ver- pleeghuizen hebben wel vaker een bushokje of treincoupé nage bouwd. Maar nooit zo echt en met beeld en geluid. Nu zien bewoners Amsterdam Sloterdijk of Haarlem Spaarnwoude voorbijkomen.'' De coupé heeft al voor de officiële opening zijn meerwaarde bewe zen, ziet ze. ,,Onze bewoners kwa men woensdag bij de opbouw meteen poolshoogte nemen. Een meneer begon te vertellen dat een kennis van hem ooit de Transsibe- rië Express nam en dat die reis zo afzien was.'' Volgens Gerjoke Wilmink van Alzheimer Nederland is de Hoofd- treinreiscoupé er niet voor niets. In Nederland zijn inmiddels al 290.000 mensen met dementie, een aantal dat door de vergrijzing nog zal oplopen tot ruim een half miljoen in 2040. ,,Dementie is daarmee volksziekte nummer één.'' Helaas houden te weinig be drijven en organisaties daar goed rekening mee. NS wel, geeft Wil mink de spoorwegen een pluim. ,,Zij hebben dat echt in hun oplei ding en trainingen voor medewer kers verwerkt.'' Conducteur Wierenga er veel van opgestoken, zegt ze. ,,Ik heb geleerd beter te kijken en open vra gen te stellen. Zo was er een oude reiziger die geen mondkapje droeg. In plaats van hem daarop aan te spreken, vroeg ik waarom. Toen bleek dat hij niet meer wist waar hij in de trein was gestapt, ook zocht hij zijn vrouw.'' De Hoofdreiscoupé blijft een maand in Haarlem staan en ver huist dan naar verpleeghuis Akro- polis Rotterdam en doet daarna tien andere verpleeghuizen aan. Het is de nieuwste stap van politie en justitie in de jacht op complot denkers die onder anderen RIVM- topman Jaap van Dissel ernstig be dreigen. De gearresteerde man is de 53-jarige Wouter R. Hij werd woensdagavond in het Groningse Siddeburen, waar hij logeerde in een woonboerderij, opgepakt door een arrestatieteam. R. wordt ver dacht van opruiingen en bedrei- gingen. De verdachte is één van de makers van het zogeheten Red Pill Journal. Zijn aanhouding maakt deel uit van een groter onderzoek naar complottheorieën en daaruit voortvloeiende intimidaties en be dreigingen. Aanjagen Wouter R. wordt samen met oud journalist Micha Kat (58) en oud Bodegraver Joost Knevel gezien als de mannen die de al jaren rondzin- gende complottheorieën over pe- donetwerken aanjagen. Mede daardoor legden honder den mensen enkele maanden gele den ineens bloemen op een graf van een zogenaamd slachtoffer op een kerkhof in Bodegraven. De daar begraven man heeft niets met pedonetwerken te maken en is in 2007 bij een ongeval om het leven gekomen. Ook RIVM-topman Jaap van Dissel werd met een ver meend pedonetwerk in verband gebracht door de complotdenkers. Gisteren nog, werd daarvoor Bart van W. uit Den Haag, een bekende t Maandag dient een rechtszaak van de gemeente tegen drie complotdenkers verschijning in kringen van com plotdenkers, veroordeeld tot vier maanden cel. Hij had geroepen: ,,Van Dissel? Die kindermoorde naar? We kunnen hem begraven in Bodegraven. Wij staan klaar.'' Enkele weken geleden werden al twee vrouwen veroordeeld tot acht en zes weken cel (deels voorwaar delijk) voor het bedreigen van Van Dissel. Om dezelfde reden is het voorarrest van een 34-jarige man uit Enschede met veertig dagen verlengd. Rechtszaak Maandag dient een rechtszaak van de gemeente Bodegraven tegen Kat, Knevel en de nu opgepakte Wouter R. De gemeente eist dat zij stoppen met het op complotten gebaseerde stalken van onschul dige mensen. Kat en Knevel wo nen allebei in het buitenland, eerstgenoemde in Noord-Ierland, de ander in Spanje. Tegen Kat loopt al een uitleveringsverzoek. De flatscreen geeft de broers Engel en Toon Blansert het idee dat ze echt rijden. foto daisy de pater vrijdag 4 juni 2021 GO DEN HAAG Demissionair minis ter Ank Bijleveld van Defensie wil in het uiterste geval een vliegtuig sturen om tolken die voor de Nederlandse krijgs macht hebben gewerkt op te halen uit Afghanistan. De 'evacuatievlucht' mag géén nieuwe militaire operatie zijn. Af ghaanse tolken hebben vanwege hun werk voor het leger recht om in Nederland asiel aan te vragen. OSLO Het Verenigd Koninkrijk heeft een deal gesloten met Noorwegen over de handels relatie na de brexit. Dat meld den de Noorse staatszender NRK en nieuwsagentschap NTB op basis van bronnen. Naar verluidt worden vandaag details over de handelsover eenkomst naar buiten ge bracht. De deal moet wel wor den goedgekeurd door het Noorse parlement. Een woordvoerder van het Noorse ministerie voor Handel, Indu strie en Visserij kon de be richtgeving niet bevestigen. Het Britse handelsministerie zei dat er nog gesprekken gaande zijn en dat die positief verlopen. Beide partijen zijn toegewijd aan het snel sluiten van een nieuwe handelsover eenkomst, aldus de woord voerder daarvan. 'Coupé haalt herinneringen van vroeger naar boven' In een speciaal nagemaakte coupé kunnen ouderen met de mentie tóch een treinreisje be leven. De Hoofdreiscoupé, een initiatief van NS en Alzheimer Nederland, maakt komend jaar een tournee langs verpleeghui zen. David Bremmer - Carolien Koning, Zorggroep Reinalda De politie heeft een van de drie mannen opgepakt die complot theorieën verspreiden over net werken van pedofielen onder hooggeplaatste Nederlanders. Cyril Rosman Victor Schildkamp Siddeburen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15