Rini van Erp dolblij met kans op ander vaccin CDA: 'Laat supermarkt betalen voor verliezers' Ziekig, lief, zielig 9 CORONA VACCINS Het AstraZeneca-vaccin was na meldingen van een zeer zeldzame maar gevaarlijke bijwerking gere serveerd voor de groep 60-plus- sers, maar door angst en onzeker heid haakte een flink aantal men sen in die doelgroep af. ,,We zitten inmiddels in een fase dat we in iedere leeftijdsgroep een zo groot mogelijke vaccinatiegraad willen krijgen'', zei minister van Volks gezondheid Hugo de Jonge (CDA) gisteren. De 60-plussers die eer der nog bedankten voor Astra- Zeneca moeten zelf bellen of online een afspraak maken. Dat kan vanaf 5 juni. Niet eerder, want 'anders krijgen de ggd'en het niet georganiseerd'. De Jonge vindt niet dat de aan passing oneerlijk uitpakt voor de mensen die zich wel met AstraZe- neca lieten prikken. Volgens hem hebben zij een goed vaccin gekre- gen en zijn ze al weken langer be schermd dan de groep weigeraars. ,,Het werkt ook niet vertragend voor de rest, is onze inschatting.'' Wie bij de eerste prik Astra kreeg, krijgt de tweede prik met hetzelfde vaccin, in Nederland worden inentingen van diverse fabrikanten niet gecombineerd. Vanaf gisteren konden mensen uit 1981 hun afspraak maken, per dag komen er nu zo'n één of twee geboortejaren bij. Vaccinatie is vrijwillig. Mensen mógen een andere keuze maken De 63-jarige Van Erp deed vo rige week haar verhaal in de krant. Ze kon in februari, net alle andere mensen tussen de 60 en 65 jaar, gevaccineerd wor den met AstraZeneca. Maar omdat ze kampt met astma en overgewicht liet ze op advies van haar artsen die prik aan zich voorbij gaan. ,,Met Astra- Zeneca is de kans dat je niet ziek wordt 60 procent, bij Pfizer en bij Moderna 95 procent", motiveert ze haar keuze. Maar alle pogingen die Van Erp sindsdien nam om voor een ander vaccin in aanmerking te komen strandden. Ze was ten einde raad, zeker omdat het vi rus in haar woonplaats Yerseke tot vorige week zich nog volop verspreidde. Ook kwamen er berichten dat eerst nog jonge ren vanaf 12 jaar aan de beurt zouden zijn. Nu ze weet dat ze vanaf zaterdag binnen drie we ken een afspraak kan maken, komt er een eind aan de onze kere periode. ,,Als je eenmaal weet dat je een prik krijgt, is het niet zo erg om nog even te wachten." Veel reacties Van Erp heeft na publicatie van het artikel veel reacties ge kregen van mensen die in het zelfde schuitje zitten. ,,Zelfs nu krijg ik nog bedankjes vanuit plaatsen als Veghel, Leiden en Groningen van mensen die blij zijn dat er aandacht aan deze groep is besteed." Ze ervaart dat als steun. ,,Maar aan de andere kant ook enorm triest om te le zen dat zoveel mensen met het zelfde probleem zaten." Dat vindt het CDA, dat hier van daag een voorstel voor indient. Volgens Tweede Kamerlid Mus tafa Amhaouch is er 'solidariteit' nodig. Vooral supermarkten, bouwmarkten, webwinkels en tuincentra haalden hogere win sten, terwijl het mkb vaker aange wezen was op de steunpakketten van het kabinet. Amhaouch oppert een tijdelijke extra belasting voor bedrijven, bij voorbeeld bij bedrijven die meer dan 245.000 euro winst boekten tijdens de pandemie. De belas tingverzwaring zou dan één of twee jaar nodig zijn, schat hij in. ,,De forse rekening die er ligt door de steunpakketten, kan niet alleen door de overheid worden opge bracht.'' Volgens de CDA'er is er vol doende draagvlak. ,,We kennen het slechte voorbeeld van Boo- king.com, maar er zijn ook bedrij ven als Auping, dat het steungeld niet in bonussen stak, maar steun geld heeft teruggegeven.'' Ook ondernemers die geld heb ben verdiend aan de crisisbestrij- ding, zouden zo'n extra belasting moeten betalen, vindt hij. Juist de afgelopen weken kwam, pijnlijk genoeg voor het CDA, aan het licht dat partijgenoot Sywert van Lienden aan een mondkapjesdeal met de overheid miljoenen ver diende. Amhaouch: ,,Ik vind dat in zijn algemeenheid geldt dat geld verdienen niet fout is. Maar als je dankzij de crisis winst hebt ge maakt, kan ik me niet voorstellen dat je moeite hebt een deel af te staan.'' IN QUARANTAINE DAG 445 We hebben een heel zielig kleintje. Ziek, koorts, best hoog. Nee, geen corona. We deden een thuistest, voor het eerst. Je wil het ze bijna niet aandoen als ze zich toch al rot voelen, maar het is niet anders, hoort er nu eenmaal bij. En hij was negatief. In ieder geval geen corona. Wel superzielig. Of had ik dat al gezegd? Enfin, ze ligt nu te slapen onder een dun lakentje op het ouderbed, omdat dat het dichtst bij mijn kan toortje ligt. Zo kan ik tussen het ver gaderen en stukjes tikken door het beste toezicht op haar houden. Ik ging net even kijken: ze slaapt. Nou ja, toen ik om de hoek keek, werd ze natuurlijk net daarvan wak ker. Oud huis, krakende houten vloe ren. Je weet dat het kan gebeuren. Maar je moet toch kijken. Voor het zelfde geld is ze veel zieker dan net nog en ligt ze te wachten tot je even langskomt. Halfwakker werd ze, ze keek even vanonder haar lakentje omhoog. Rood hoofdje, beetje geloken ogen. Maar ze is zo ziekig dat een eenvou dig 'slaap maar lekker door, schatje' genoeg is. Zielig. Tik ik weer even door. We hebben een ziek kleintje. Geen corona. We deden een thuistest Je realiseert je meteen hoeveel stress je vroeger had, pre-lockdown, als een kleintje ziek werd. Wie blijft er thuis? Wie heeft de minst belang rijke werkdag? Dus wat dat betreft hoeft het van ons niet zo snel weer helemaal normaal te worden. Maar dat terzijde. Het is altijd lastig bij kleintjes. Klinkt flauw, maar ze kunnen alles hebben en meestal kom je er gewoon niet achter. Ze pikken iets op, het li chaam begint zich ertegen te verzet ten (gelukkig maar), krijgen ze dus koorts en direct daarna is het meestal weer voorbij. Meestal. De pest is dat je niet weet of het een van die dingen is die weer snel verdwijnen of iets er- gers. Ach, de angsten die je als ouder hebt dat ze toch iets ernstigs onder de leden hebben. Want we hebben allemaal weleens gelezen van zo'n kindje: even ziek, leek niks aan de hand en ineens... Ik ben toch maar weer even over de krakende vloer naar de slaapkamer gelopen. Voor de zekerheid. Werd ze natuurlijk wel weer even halfwakker van. Oogjes open, weer dicht toen ik dat zei. In haar handje de lievelings knuffel geklemd. Lief, maar vooral ook zielig. Of had ik dat al gezegd? woensdag 2 juni 2021 GO 'Astra-weigeraar' mag nu Pfizer of Moderna Zestigplussers die eerder het AstraZeneca-vaccin weiger den, komen alsnog in aanmer king voor een andere prik. Vanaf zaterdag kunnen zij zelf online of telefonisch een afspraak maken voor een in enting met Pfizer of Moderna. Niels Klaassen Den Haag Een verpleegkundige vaccineert 60-plussers met AstraZeneca in een huisartsenpraktijk in Voorschoten. foto anp - Hugo de Jonge, minister ,,Ik kan straks óók weer nor maal leven." De opluchting bij Rini van Erp uit Yerseke is enorm nu minister Hugo de Jonge heeft bekendge maakt dat mensen die het AstraZeneca-vaccin niet aan durfden alsnog de kans krij gen om een coronavaccin van een ander merk te halen. ,,Za- terdag kun je vanaf 8.00 uur bellen, dus dan zit ik naast de telefoon!" Joeri Wisse Yerseke Rini van Erp uit Yerseke kan zaterdag eindelijk bellen voor een vaccinatie-afspraak voor het Moderna- of Pfizer-vac- cin. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN DEN HAAG Bedrijven die 'forse winsten' hebben ge boekt door de coronacrisis, zouden via een tijdelijke belas ting moeten meebetalen aan de doorstart van mkb'ers die juist last hebben gehad van de crisis. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9