II 8 NIEUWS staat hoeft geen K^IP^T^ 711 Pi schadevergoeding O Z_IJI I te betalen aan gingen de nabestaanden in hoger beroep. Papilaja en Uktolseja kaapten met zeven andere Molukse jonge ren een trein met 54 inzittenden bij De Punt. De kaping sleepte drie weken voort. Elke dag was de stil staande trein in het weiland op te levisie. Op 11 juni 1977 maakten mariniers met geweld een einde aan de treinkaping. Bij die bevrij dingsactie kwamen twee gegij zelde passagiers en zes kapers om het leven. Volgens de familie van Papilaja en Uktolseja werden de twee van dichtbij geëxecuteerd, terwijl ze al zwaargewond waren en zich niet verzetten. De staat heeft altijd met klem ontkend dat er sprake was van executies. Belofte Tijdens getuigenverhoren enkele jaren geleden zei een marinier dat hij blind door de deur van een compartiment schoot op 'iets wat onder een deken bewoog'. Dat bleek Papilaja te zijn. Een andere marinier vuurde blind een salvo op een 'menselijke beweging'. Dat was Uktolseja. De nabestaanden voelden zich gesteund door verklaringen van andere oud-mariniers. Comman danten zouden hebben gezegd dat 'alle kapers dood moesten', in op dracht van de regering. Dat is ech ter nooit aangetoond. De Neder landse staat bestrijdt dat die op dracht ooit is gegeven. Zuid-Molukkers kwamen in 1951 voor een tijdelijk verblijf naar Nederland, met de belofte van de Nederlandse regering dat zij op de Molukken hun eigen staat zouden kunnen stichten. Na 25 jaar ging een deel van de jongere generatie over tot gewelddadige acties. GEEN SCHADEVERGOEDING TREINKAPING DE PUNT halen hoe Papilaja en Uktolseja precies zijn gedood, van welke kant de dodelijke kogels kwamen. Die bewijslast ligt volgens het hof bij de eisers, de nabestaanden dus. Daarnaast noemde het hof di verse feiten die meespeelden: dat de groep van negen kapers bewa pend was, dat ze hadden gedreigd passagiers te doden en dat de ma riniers dachten dat ze werden beschoten. ,,Of er werkelijk op ze werd geschoten, weten we niet. Maar we weten wel dat de mari niers het dachten,'' aldus het gerechtshof. ,,De situatie was hectisch.'' De Nederlandse MX 11 de nabestaanden van twee Molukse twintigers die in 1977 een trein kaapten. Het is met name de zin 'de mari niers dachten dat ze werden beschoten' die advocaat Liesbeth Zegveld van de nabestaanden te leurstelt. ,,Dit betekent dus dat mariniers alles kunnen doen wat ze willen en nooit getoetst wor den. Want: je kunt immers nóóit in hun hoofd kijken 'wat ze dach ten'. Het is honderd procent aan getoond dat Hansina niet gewa pend was toen de mariniers haar aantroffen. Maar zolang ze zeggen dat ze dachten dat ze bedreigd werden, komen ze er blijkbaar mee weg.'' Laatste momenten Of Zegveld nu naar de Hoge Raad of het Europees Hof voor de Rech ten van de Mens stapt, is nog onduidelijk. Het feit dat het om de rechten van kapers gaat, maakt haar realistisch. ,,In feite sta ik hier daders bij. Kapers. En die zijn vo gelvrij. Men wiï deze zaak simpel weg niet toetsen.'' Toch is de zaak volgens haar niet voor niets ge weest. Zo zijn de familieleden veel te weten gekomen over de laatste momenten dat Max en Hansina nog in leven waren. Zolang ze zeggen dat ze dachten dat ze bedreigd werden, komen ze ermee weg De civiele zaak is al enige jaren ge leden aangespannen door hun na bestaanden. Bijna drie jaar geleden had de rechtbank in Den Haag al geoordeeld dat de staat niet aan sprakelijk is voor de dood van Papilaja en Uktolseja. De recht bank bepaalde dat de mariniers in de 'achteraf gezien onjuiste, maar oprechte en daarom verschoon bare' veronderstelling waren dat het geweld nodig was. Daarna e beruchte treinkaping in het noorden van het land beheer ste 44 jaar gele den wekenlang het nieuws. Bij de bevrijdingsactie kwamen on der anderen zes kapers om het leven, onder wie Max Papilaja en Hansina Uktolseja. Al jaren probe ren hun families aan te tonen dat de mariniers die de bevrijdings actie uitvoerden, deze twee kapers onnodig doodschoten. Maar ook gisteren kregen zij geen gelijk. Volgens het hof was het pri maire doel van de bevrijdingsactie de gegijzelde passagiers bescher men en de kapers arresteren. Er mocht niet worden geschoten op kapers die zich duidelijk overga ven. Maar het hof kan niet achter- woensdag 2 juni 2021 GO Marco Papilaja, neef van kaper Max Papilaya. FOTO ANP Advocaat Liesbeth Zegveld: ,,Men wil deze zaak simpelweg niet toetsen." fotoanp Het hof vlak voor de uit spraak in de al jaren slepende rechtszaak over de treinka ping. FOTO ANP daders, die zijn vogelvrij' Victor Schildkamp Den Haag - Liesbeth Zegveld, advocaat Hansina Uktolseja, een van de zes Molukse treinkapers die werden doodgeschoten. privéfoto Chris Uktolseja, broer van Hansina Uktolseja foto anp T De met kogels doorzeefde trein foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8