Verbijstering over rekening ov-studentenkaart Hervorming arbeidsmarkt: einde nulurencontracten 7 Spanje: herstel band Marokko Team medici voor Suriname 'Treinstoring niet door hack' Als het aan bonden en werkgevers ligt, komen er straks drie soorten werknemers, mensen met een vast contract, uitzendkrachten en zzp'ers. De verfoeide nulurencon tracten en constructies als payrol- ling verdwijnen helemaal. Uitzendwerk wordt beperkt tot vervanging van zieke werknemers en bij drukke periodes als extra per soneel nodig is. Bovendien wordt het beperkt tot maximaal drie jaar. Daarna moet iemand een vast con tract krijgen. Nu is die termijn nog 5,5 jaar. In het huidige systeem mag een uitzendkracht binnen 1,5 jaar van de ene op de andere dag wor den ontslagen. Die termijn wordt verkort naar twaalf maanden. Het akkoord dat de sociale part ners afsloten in de SER, is goed ge timed. Hervorming van de arbeids markt is een belangrijk thema bij de formatie van een nieuw kabinet. Afgelopen jaar adviseerde de com missie Borstlap daar al over. Vast moest minder vast worden en flex minder flex was de centrale bood schap. Toen besloot het kabinet de hervorming over te laten aan een volgend kabinet. In een interview met deze krant gaven VNO-NCW-voorzitter In- grid Thijssen en FNV-voorzitter Tuur Elzinga eerder dit jaar aan met een gezamenlijk advies te willen komen. Dat zou dan een belang rijke rol in de kabinetsformatie moeten spelen. Het zou voor de po litiek heel moeilijk worden om zo'n breed gedragen advies naast zich neer te leggen, verwachtten de kop stukken in de polder. Ook het gebruik van oproep krachten wordt aangepakt. Zo wor- den nulurencontracten verboden. Bij die contracten, die veel worden gebruikt door werkgevers bij su- permarktpersoneel, krijgen men sen alleen de uren uitbetaald die ze daadwerkelijk werken. Voortaan moeten werkgevers iedereen een minimumaantal uren geven en die ook vergoeden. W Het akkoord bevat ook afspraken over een minimumuurloon voor zelfstandigen In het akkoord zijn ook afspraken gemaakt over een minimumuur loon voor zelfstandigen. Volgens de Volkskrant, die het nieuws als eerste bracht, wordt dat een uurloon van 35 euro. Maar dat bedrag kon niet worden bevestigd. Zelfstandigen die minder dan het minimumuurloon verdienen moe ten in principe in vaste dienst geno men worden. Dat is vooral gunstig voor mensen aan de onderkant van de arbeidsmarkt, zoals pakketbe zorgers. Die werden vaak gedwon gen als zelfstandige te werken, ter wijl ze volledig afhankelijk zijn van één opdrachtgever. Dat soort schijnzelfstandigheid wordt nu aangepakt. Werkgevers pleiten al langer voor meer flexibiliteit bij werknemers met een vast contract. Ze willen mensen langer laten werken als het druk is en ze naar huis kunnen stu ren als het rustig is. Dan hoeven ze niet direct dure uitzendkrachten in te zetten bij een piek in de werk zaamheden. In het akkoord is afge sproken dat werknemers in vaste dienst flexibeler mogen worden in gezet. Pijnpunt Een ander pijnpunt voor de werk gevers is de loondoorbetaling bij ziekte. Nu moet een werkgever een zieke werknemer twee jaar lang loon doorbetalen. Dat is vooral voor mkb-bedrijven vaak een zware last. Over die loondoorbetaling hebben bonden en werkgevers ook een ak koord bereikt, maar precieze details konden nog niet worden gegeven. De bedoeling is om het akkoord vandaag te presenteren. Dan zullen ook meer details bekend worden gemaakt. De organisaties in het hoger onder wijs en mbo doen 'een dringend beroep' op de bewindsvrouw en het kabinet én de Tweede Kamer om af te zien van deze greep in hun kas. De brandbrief is ondertekend door de voorzitters van VSNU, NFU, VH, MBO Raad, ISO, LSVb en JOB. ,,Het steekt ons dat er tijdens het overleg over het Nationaal Pro gramma Onderwijs op geen enkele manier gecommuniceerd is over deze dreigende tegenvaller'', schrij ven de organisaties in het hoger on derwijs en mbo in een brief aan on derwijsminister Ingrid van Engels hoven (D66). ,,Deze taakstelling komt als een complete verrassing.'' Hoger onderwijs en mbo doen 'dringend beroep' af te zien van deze greep in hun kas Begin dit jaar lanceerde het kabinet een nationaal programma om leer- achterstanden door corona weg te werken, met daaraan gekoppeld een zak geld van 8,5 miljard euro. Toen werd ook duidelijk dat stu denten die hun recht dreigen te verliezen op hun basisbeurs (mbo) en aanvullende beurs (mbo en ho ger onderwijs) een tegemoetko ming zullen krijgen. En dat de ov- studentenkaart wordt verlengd voor studenten in het hoger onder wijs als blijkt dat zij meer tijd nodig hebben om hun diploma te halen. Uit de Voorjaarsnota blijkt echter dat deze maatregelen nog niet fi nancieel gedekt zijn. Het kabinet schrijft daarover dat het ministerie van Onderwijs 149 miljoen euro wil 'ombuigen op de bekostiging van het mbo en het hoger onder wijs'. Deze ombuiging is vanaf 2024 en verder 40 miljoen euro per jaar en in het laatste jaar (2027) 25 mil joen euro. woensdag 2 juni 2021 MADRID Spanje hoopt dat de relatie met Marokko weer normaal wordt, nu het Spaanse hof heeft beslo ten om rebellenleider Bra- him Ghali niet in voorlopige hechtenis te plaatsen. Ma rokko en Spanje hebben al een aantal weken een con flict over de zorg die Ghali in Spanje krijgt vanwege een coronabesmetting. Hij wordt door Marokko en mensenrechtenorganisa ties verdacht van marteling, moord, genocide, ontvoe ring en misdaden tegen de menselijkheid. Ghali ont kent alle schuld. EINDHOVEN Vanaf vliegba sis Eindhoven zijn gisteren twee zuurstofcontainers vertrokken naar Suriname. Vandaag vliegen ook nog vijf militairen naar het land, dat door corona kampt met een groot tekort aan zuur stof. De militairen gaan mensen opleiden hoe ze de apparatuur moeten gebrui ken. Met de containers van het 400 Geneeskundig Ba taljon van de Landmacht kan medicinale zuurstof worden gemaakt. Vrijdag vertrekt een team van vijf tien tot twintig artsen en verpleegkundigen naar Su riname. DEN HAAG De landelijke treinstoring van maandag is waarschijnlijk niet ver oorzaakt door een hack van het communicatiesys teem, zegt demissionair staatssecretaris Stientje van Veldhoven. Er leefden zorgen in de Tweede Kamer over een mogelijke cyberaanval, onder meer door hacks op spoornet- werken in Brazilië en de Verenigde Staten. Maar volgens de staatssecreta ris 'wijst niets daarop'. De problemen op het spoor ontstonden maandag door dat het communicatiesys teem tussen machinisten en treinverkeersleiders uit viel. ProRail denkt dat de kans klein is dat deze fout zich weer voordoet. Flexwerk wordt minder flex, vast minder vast De vakbonden en werkgevers zijn het eens geworden over een hervorming van de arbeids markt. Centraal staat dat flex werk wordt ingeperkt, zo beves tigen ingewijden. Peet Vogels Den Haag Onderwijsminister Ingrid van Engelshoven (D66). foto anp Organisaties in het hoger onder wijs en het middelbaar beroeps onderwijs zijn woedend dat het kabinet de kosten van de verlen ging van de ov-studentenkaart deels wil verhalen op de onder wijsinstellingen zelf. Edwin van der Aa Den Haag Pakketbezorgers worden vaak gedwongen als zelfstandige te werken, terwijl ze volledig afhankelijk zijn van één opdrachtgever. Dat soort schijnzelfstandigheid wordt nu aangepakt. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7