Sluiskil vreest meer wateroverlast na verdiepen en verbreden Kanaal Rosier verwijst ultimatum FNV naar de prullenbak 7 KLEINE GALERIE EN BEELD ERBIJ CORONAKUNST Twee kunstzinnige bewoonsters van Graauw zaten tijdens corona niet stil. Allesbehalve dat: het kunstdorp heeft er een kleine galerie bijgekregen en een beeld bij de entree van het dorp. Er waren maanden geen exposities en voor het tweede jaar op rij geen Kunstroute door Graauw. Je zou er als kunstenaar moedeloos van wor den, maar dat gold niet voor Co rine Kisling en Inge de Belder. Zij vormen met Jos Buijsrogge van ga lerie Terra Groda de organisatie van de Kunstroute en zetten in april een digitale editie in el kaar. ,,We proberen het in leven te houden", zegt Corine. Ook de ge zamenlijke expositie Twisted van Corine en Inge, die in Middelburg opende op de eerste dag van de lockdown, krijgt wat hen betreft een reprise. De twee kunstenaressen werk ten in coronatijd fanatiek door aan eigen werk. Beeldend en grafisch kunstenares Inge zette een niet te missen beeld bij de entree naar Graauw aan de Oude Kaai. Het staat voor haar atelier, op een sok kel van beton. ,,Ik dacht: daar wordt het tenminste gezien. Er zijn al veel reacties op gekomen. Als ik in mijn atelier aan het wer ken ben, hoor ik fietsers tegen el kaar zeggen dat er hier ook een beeld staat. Dat vind ik wel ple zant." Het bronzen beeld heet Be schermend en past wonderwel in de huidige tijd. Je ziet er een hoofd in, dat als het ware ingekapseld is. ,,Je 'afsluiten van' heeft dit jaar een extra betekenis gekregen." Het ate lier kan op afspraak worden be zocht door contact op te nemen via ingedebelder.nl, of als Inge aan het werk is met de deur open. Achter het atelier is er tijdens de Kunstroute een beeldentuin. ,,Die zou ik ook wat meer weekenden open willen houden." Wonderlijke composities Iets verderop, in de pastorie aan de Dorpsstraat, huist nu privégalerie 3S van Corine. Ze is schrijver en vertaler van beroep, maar schept daarnaast ook graag kunst met haar handen. Tijdens corona ont stond een nieuw project. Corine fotografeert wat haar aandacht trekt: zwammen van de liniedijk, roestvlekken op een Graauwse container of een stronk in een bos bij Schuddebeurs met de contou ren van een vogel. Ze combineert die vormen en structuren tot wonderlijke composities. Je kunt er van alles in zien. Oude boeken die overwoekerd worden door zwammen en een wijnfles in een apocalyptisch landschap, waarbij klimopranken als aderen over de fles kruipen. ,,Dat landschap be staat uit een hoop klei uit de buurt en stukken hout die ik heb gefoto grafeerd en bewerkt. Het zijn rea listische elementen die uiteinde lijk een irrealistisch beeld opleve ren." Het maakt van elke wande ling een avontuur. ,,Je moet de mogelijkheden zien." Het was voor Corine dé manier om coronatijd door te komen. ,,Ik noemde ze in het begin Cowa's. Corona Warriors. Zo voelde ik het. Ik wist toen niet dat het anderhalf jaar ging duren." In haar galerie hangen twaalf van haar werken, afgedrukt op aluminium. ,,Ik werk ook aan een overzichtsboek waar ze allemaal in te zien zijn, want ik heb er veel meer." Op termijn is galerie 3S op afspraak geopend, de werken zijn nu te zien via instagram.com/kislingcorine. Nog meer overlast door hoog grondwater, is de grootste angst. Tijdens het bezoek van demissio nair minister Cora van Nieuwen- huizen van Infrastructuur en Wa terstaat maandag aan Sluiskil kwam dit even aan de orde. Zij ging er niet op in. Een jaartal valt er nog niet op te plakken, maar eens zal het Kanaal Gent-Terneuzen worden verbreed en verdiept om de haven van Gent toegankelijk te maken voor grotere en dieper stekende zeeschepen, stelde Paul van der Lingen, voorzit ter van de Stichting Wateroverlast Sluiskil. ,,De Nieuwe Sluis kan an ders niet voluit worden benut." De maximale diepgang is nu 12,5 me ter, de Nieuwe Sluis kan schepen hebben tot 14,5 meter diepgang. Niet uitgenodigd Grote afwezigen op de bijeenkomst in Sluiskil waren maandag de ge meente Terneuzen en de dorpsraad Sluiskil. ,,Terneuzen laat ons zit- ten", aldus Van der Lingen. ,,We hebben het daarom hogerop ge zocht." ,,Jammer dat we niet waren uit genodigd", lieten wethouder Jurgen Vervaet en dorpsraadvoorzitter Jaak Martens gisteren onafhanke lijk van elkaar weten. Vervaet vindt de verwijten richting de gemeente ook onterecht, maar is zeker bereid met Rijkswaterstaat en North Sea Port, zoals Van Nieuwenhuizen toezegde, weer aan tafel te gaan. Martens juicht het toe dat opnieuw de aandacht op de grondwaterpro- blematiek is gevestigd. ,,Het zal niet gemakkelijk zijn oplossingen te vinden, maar het is goed dat er weer over gepraat zal worden." SAS VAN GENT Kunstmest- fabriek Rosier heeft het ulti matum van vakbond FNV af gewezen. De directie laat we ten te gaan voor behoud van werkgelegenheid in plaats van de gevraagde loonsverhoging. FNV-bestuurder Celil ^oban overlegt volgende week met een actiecomité. Het bedrijfsresultaat over 2020 laat, aldus Rosier, geen loons verhoging toe. De directie wijst er ook op dat medewer kers de afgelopen vijf jaar in totaal 12,2 procent meer loon hebben gekregen, wat boven de gemiddelde loonstijging in de chemie ligt, aldus de be drijfsleiding. Vakbond FNV eist vijf procent meer loon. ,,Dat is de inzet, maar", zegt ^oban, ,,wat je vraagt, hoef je niet altijd te krijgen." Twee keer heeft Ro sier een eindbod gedaan dat beide keren door vakbondsle den is verworpen. Een voorstel was zo mogelijk eind 2021 een loonsverhoging te geven met terugwerkende kracht, afhan kelijk van het bedrijfsresultaat. Volgende week wordt duide lijk welke acties er bij Rosier, onderdeel van het Oosten rijkse concern Borealis, volgen. woensdag 2 juni 2021 Bedrijvigheid in kunstdorp Graauw Sophie Stockman Graauw Corine Kisling uit Graauw heeft sinds kort de kleine galerie 3S aan huis, waar haar eigen werken hangen. foto anne hana Het ergste moet nog komen voor Sluiskil, als na de opening van de Nieuwe Sluis bij Terneu- zen te zijner tijd de vaargeul in het Kanaal Gent-Terneuzen wordt verbreed en verdiept. Die vrees leeft in het Kanaaldorp. Harmen van der Werf Sluiskil Inge de Belder met het beeld Beschermend voor haar atelier aan de Oude Kaai in Graauw. FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69