'Borden duikverbod Otheense Kreek kunnen niet wachten' De verdwenen havens van Sluis en Brugge komen weer tot leven Dijk wordt in oude luister hersteld 6 Bel: 088 013 96 20 krantenbezorgen.nl Word krantenbezorger in Zierikzee Snel bijverdienen en tijd overhouden? premie SP-raadslid Jean-Paul Casteleijn is gealarmeerd door het ongeval waarbij Bilel Besbes na een duik in de Otheense Kreek juli vorig jaar twee nekwervels brak. De Terneu- zenaar van Tunesische afkomst, medewerker van Dow, sprak bij een raadscommissie in. Hij pleitte voor duikverbodsborden. Casteleijn steunt Bilel daarin. Hij wil borden 'op de meest kritieke plaatsen'. „Waar? Dat is een kwestie van gezond verstand, lijkt mij." De Otheense Kreek heeft wat Caste- leijn betreft prioriteit, omdat daar vorig jaar meer duikongevallen zouden zijn gebeurd. Volgens Ca steleijn waren er eind 2020 vijf ge meld bij de gemeente. De Terneuzense gemeenteraad praat morgen over Casteleijns voor stel. ,,Het zwemseizoen komt eraan", geeft hij aan. ,,we kunnen er nog op tijd bij zijn." De havens van Sluis, Monnike rede, Hoeke, Damme en Brugge behoorden in de twaalfde eeuw tot de belangrijkste van Europa. Via het Zwin hadden de steden een directe verbinding met de Noordzee. Vooral Brugge profi teerde daarvan en ontwikkelde zich enorm, totdat het Zwin ver zandde en de stad de zeeverbin ding verloor. Die verhalen komen van 3 juli tot en met 7 november opnieuw tot leven in het Zwin Natuur Park. Met VR-technologie word je een In het Zwin Natuur Park kun je een virtuele reis door de middeleeuwen maken paar eeuwen terug in de tijd ge slingerd. Zo kun je een virtuele boottocht maken tussen Sluis en Brugge. Daarnaast is een fietsroute langs de verdwenen Zwinhavens uitgestippeld. Onderweg kom je Je verdient gemiddeld €10,50 per uur, op zaterdag ligt de vergoeding vaak hoger! Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar! Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag! Minimumleeftijd 15 jaar palen met VR-technologie tegen, zodat je in het verleden kunt kij ken. De tocht is zestig kilometer lang. Starten kan in Sluis, Brugge, Damme of het Zwin Natuur Park. Dat project loopt tot 2023. Park bestaat vijf jaar Het vernieuwde Zwin Natuur Park bestaat 10 juni vijf jaar. Daarom zijn van woensdag 9 tot en met zondag 13 juni gratis bege leide wandelingen door het Zwin. Die duren twee uur en starten om 17.00 uur. Het park heeft door de jaren heen bijna 600.000 bezoekers ver welkomd. In het kader van weten schappelijk onderzoek naar onder andere ooievaars, zijn ruim 16.000 vogels geringd. Twee jaar geleden is het Zwin met 120 hectare uitge breid. Recreatiebedrijf Roompot, dat vlakbij Beach Resort Nieuwvliet- Bad ontwikkelde, gebruikte de dijk als toegangsweg voor bouw- verkeer. Dat zorgde voor tumult bij omwonenden. Ze vonden al die zware voertuigen die over de bij wandelaars geliefde dijk dender den, veel te gevaarlijk. Het bouw- verkeer zou bovendien langs cam pings en recreatiewoningen rij den. Niet iets waar je als vakantie ganger op zit te wachten. Ook was het hen een doorn in het oog dat de onverharde, beschermde Nieu- wehovendijk geasfalteerd zou worden. Bewonerscollectief Bondge nootschap Zeekraal stapte daarom naar de rechter om de asfaltering tegen te gaan. Die stelde de bewo ners in het ongelijk. Roompot mocht de Nieuwehovendijk asfal teren en gebruiken als bouwroute. Aanvankelijk zou het recreatiebe- drijf slechts een gedeelte asfalte ren, maar na aandringen van de gemeente pakte Roompot de ge hele dijk aan. Sluis had Roompot wel opge dragen de dijk na de werkzaamhe- den terug in originele staat te brengen. Roompot zegde dat on langs tijdens een zitting van de Raad van State toe. Ook de naast gelegen Zeekraalstraat zou begin juni in een 'oud jasje' worden ge stoken. De werkzaamheden zijn inmid dels gestart en zijn voor 1 juli afge rond. De klinkers die vroeger op de dijk lagen, keren terug. Ook worden de Nieuwehovendijk en Zeekraalstraat opnieuw op de Dwarsdijk aangesloten. woensdag 2 juni 2021 Op korte termijn moeten er al duikverbodsborden komen bij steigers langs de Otheense Kreek in Terneuzen. De SP Ter- neuzen wil daar niet mee wach ten tot is uitgezocht welke juridi sche consequenties aan het plaatsen van zulke borden kle ven, bijvoorbeeld over aanspra kelijkheid van de gemeente. Harmen van der Werf Terneuzen Wie altijd al eens een tijdreis door het Zwin van de middel eeuwen wilde maken, kan bin nenkort zijn hart ophalen. In het Zwin Natuur Park in Knokke- Heist, dat 10 juni vijf jaar be staat, start op 3 juli de tentoon stelling Verdwenen Zwinha vens. Via VR-technologie krij gen bezoekers een kijkje in het verleden. Bob Maes Knokke-Heist De Otheense Kreek in Terneuzen. foto harmen van der werf De nu nog geasfalteerde Nieu- wehovendijk in Nieuwvliet is binnenkort terug in originele staat. Dat bevestigt een woord voerder van de gemeente Sluis. De weg werd in 2018 van asfalt voorzien, omdat er bouwver- keer overheen moest rijden. Bob Maes Nieuwvliet M Zo lag de Nieuweho- vendijk er drie jaar ge leden bij. FOTO BOAZ TIMMERMANS Het grote kasteel dat ooit bij Sluis stond. foto brugse ommeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 68