i li sp«a*: 7 jpsHi EDDIE WOLFSWINKEL LIEP BEET VAN TEEK OP EN MAAKT NU TOCHT VOOR GOEDE DOEL sngpp h£5 wKaSÊSSk.. - r-r- aswsSwifc -> fc M Doodziek werd boswachter Eddie Wolfswinkel (27) uit Colijnsplaat na een beet door een besmette teek. Het was nét het zetje dat hij nodig had om zijn grote reisdroom waar te maken. Maar niet zonder ook iets voor anderen te doen. Wolfswinkel gaat 'Lopen tegen Lyme'. Drie of vier keer per week loopt Wolfswinkel na zijn werk voor Staats bosbeheer met een zware tas op z'n rug een kilo meter of dertig weg. Trainen voor de 3000 kilometer lange tocht die hij in het najaar vanuit Zuid-Italië te rug naar Nederland gaat maken. Die trip was een paar jaar terug voor hem ondenkbaar. Wolfswinkel, die vanaf 2014 boswachter is en vanaf 2017 in Zeeland werkt, veranderde na een beet van een teek in een wrak. Dat begon met flinke vermoeidheid en gewrichtsproblemen. ,,Ik kon de trap niet meer op- of aflopen en moest op mijn kont naar boven en beneden." Later kwam daar ook nog een hartrit mestoornis bij. Geen kracht om te koken De boswachter werkte in die tijd ge woon door. Net begonnen in een nieuw werkgebied en zonder écht gehoor te vinden bij twee verschil lende huisartsen ploeterde hij in de overlevingsstand verder. ,,Als ik thuis kwam na het werk had ik eigenlijk geen kracht meer om te koken. Dat deed ik dan wel, maar ik ging daarna gelijk om 7.00 uur naar bed. Dan sliep ik het klokje rond om 's och tends wéér niet fit wakker te worden. Het was een pittige periode." Inmiddels gaat het, vier jaar na de beet, beter. Al steekt onder meer ver moeidheid nog weieens de kop op. „Maar ik heb ook geleerd om alles aan te pakken wat ik kan. Pluk de dag. Doe leuke dingen, want het kan zomaar opeens af gelopen zijn." Dat be sef was voor hem ook de reden om die grote droom om te reizen waar te gaan ma ken. Vanaf me dio oktober gaat Wolfs- Kliniek voor kinderen met de ziekte van Lyme actie.nl/lopen-te- winkel vanaf het zuidelijkste puntje van Italië in een maand of vijf terug lopen naar Nederland. Zo veel moge lijk wild kamperend, met niet meer dan een tarp (tentdoek), een warme slaapzak en een minimale kookuit- rusting in zijn rugtas. ,,Ik heb er hart stikke veel zin in en we gaan het ge woon doen. Maar ik weet nu al: het wordt afzien." Al is dat juist ook de reden dat hij dit doet. ,,Je komt jezelf tegen, maar daar groei je ook door. Ik ben nog hartstikke jong en ik kan er veel van leren." Weg van hectiek Daarnaast lijkt het hem heerlijk om even los te komen van alle hectiek. ,,In Nederland zijn we zó aan het hardlopen. Alles moet snel en alles is stress. Sociale media werken wat dat betreft ook niet mee. Iedereen wil zich voortdurend bewijzen. Het lijkt me fantastisch om nu eens echt rust op te zoeken en te ervaren." Hij koppelt zijn droomreis aan een goed doel. ,,Op een gegeven moment dacht ik: hoe mooi zou het zijn als ik deze reis nóg mooier kan maken door er anderen mee te helpen?" Een goed doel vinden, was niet lastig. De bos wachter stuitte op de stichting Te- kenbeetziekten, die geld inzamelt om kinderartsen te kunnen opleiden tot Lyme-specialist. ,,Het is al dramatisch genoeg om zelf de ziekte van Lyme te hebben, maar kinderen en Lyme? Dat is nog veel erger. Een kind moet gewoon kunnen spelen en een onbezorgd le ven kunnen leiden. Een kind hoort niet ziek thuis te zitten, met een hartritmestoornis op de bank." SD WOENSDAG 2 JUNI 2021 Boswachter Eddie gaat 'lopen tegen Lyme' 'i Sxl? •■wsfeJf.'iiAij'sÉï.öt.: V» vi V 11#®® •w Esme Soesman Westenschouwen Eddie Wolfs winkel in bos- wachterij Wes- tenschouwen, die deel uitmaakt van zijn werkgebied. Tijdens zijn deels winterse reis doorkruist hij Ita lië, een stukje Zwitersland en Duitsland. foto ma RIEKE MANDEMAKER F Teek. FOTO THINKSTOCK Je hebt kinderartsen en je hebt (een paar) Lyme-specialisten. De Stichting Teken- beetziekten zamelt geld in om kinderart sen op te leiden tot Lyme-specialist, zodat kennis samenkomt. Met als uiteindelijk doel: een speciale kli niek voor kinderen met Lyme, zegt Bea Werner van de stich ting. De ziekte van Lyme is lastig te diag nosticeren en lastig te behandelen. Jaarlijks is sprake van 1,5 mil joen tekenbeten, zet Werner op een rij. Maar niet elke teek is met die ziekmakende bacterie besmet. Offi cieel lopen jaarlijks 27.000 mensen de ziekte van Lyme op. Maar de stichting denkt dat het getal veel hoger ligt. In een kwart van de gevallen gaat het om kinderen. ,,Die worden iets vaker gebeten dan volwas senen, omdat ze in het gras liggen te rollen en in struiken kruipen. Een kind neemt veel voor lief, maar we ho ren hier hartverscheu rende verhalen." https://www.doneer- gen-lyme/-52568

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 66