Ministerie: mondkapjes van Sywert waren niet te duur II Koning laat vaccinkeuze in het midden 5 w Koningin Maxima reikte Appeltjes uit. foto robin utrecht WIIIIIIIIUlHIi Dat schrijft verantwoordelijk mi nister Tamara van Ark (Medische Zorg, VVD) in antwoorden op een reeks Kamervragen over de kwes tie. In de beginmaanden van de pandemie was er een 'enorme vraag naar beschermingsmiddelen' en lagen de prijzen vaak hoger dan nu 'In die week in april lag de ver wachte inkoopprijs voor mond- maskers op 2,50 euro met een maxi mum van 3 euro', meldt Van Ark. De helft van de door Van Lienden geleverde veertig miljoen maskers was met 2,26 euro per stuk zelfs goedkoper dan de experts van het ministerie verwachtten. De prijs van de andere 20 miljoen mond kapjes (a 2,78 per stuk) past ook bin nen de toenmalige bandbreedte. 'Die tarieven werden op dat mo ment als marktconform gezien.' Van Lienden en het ministerie van Volksgezondheid liggen onder vuur vanwege de mondkapdeal. Hoewel de voormalig ambtenaar lang suggereerde dat hij bescher mingsmiddelen uit China impor teerde als weldoener ('om niet'), bleek hij via een aparte bv te wer ken en zo ruim 9 miljoen euro op te strijken, onthulden de Volkskrant en Follow the Money (FTM). Van Lien- dens zakenpartners hielden elk meer dan 5 miljoen euro over aan de verkoop van de mondmaskers, die nog altijd in de opslag liggen. Volgens de tijdlijn die Van Ark deelt, meldde Van Lienden zichzelf eind maart vorig jaar bij de politiek adviseur van minister Hugo de De tarieven voor de mondkapjes werden op dat moment als marktconform gezien Jonge (Volksgezondheid, CDA). Van Lienden (ook co-auteur van het CDA-partijprogramma) zou toen alleen gevraagd hebben waar hij moest zijn met zijn aanbiedin gen van beschermingsmiddelen. Ook stuurde Van Lienden 'verschil lende berichten' aan De Jonge 'om zijn activiteiten onder de aandacht te brengen', schrijft Van Ark. 'Deze berichten zijn doorgestuurd naar de verantwoordelijke minister voor Medische Zorg, de heer Martin van Rijn (PvdA).' Partijgenoot Als Van Lienden in april via Twitter meldt dat hij mondkapjes - die eer der vergeefs aan de overheid waren aangeboden - nu levert aan een zorginstelling, zoekt de adviseur van De Jonge contact met partij genoot Van Lienden. Dit terwijl medische beschermingsmiddelen formeel onder PvdA'er Van Rijn vallen. Een dag na dit contact spreekt Van Lienden een topamb tenaar, vervolgens wordt de mond- kapdeal die dagen daarna verder uitgewerkt, een week later volgt het akkoord. Maar volgens Van Ark is daar niets vreemds aan. 'Al deze aanbie dingen zijn onder verantwoorde lijkheid van de minister voor Medi sche Zorg zorgvuldig bekeken en waar relevant in behandeling geno men. Dat maakt dat er geen schijn is van belangenverstrengeling. Er kwamen in die tijd veel aanbie dingen binnen, ook via bekende personen of politici. Na de ge noemde presentatie zijn de verdere gesprekken overgenomen door het LCH (Landelijk Consortium Hulp middelen, red.)' Er waren nog drie andere mega- leveringen die boven de 100 mil joen euro uitstegen. Dagkoers Van Ark laat zich ook niet uit over de royale winstmarges. Al eerder benadrukte het ministerie van Volksgezondheid dat op het top punt van de crisis de rendementen van leveranciers geen criterium waren. Wel werd gekeken naar de kwaliteit, de prijs en de leverings zekerheid. Marktprijzen fluctueer den destijds enorm, de 'dagkoersen' wisselden sterk. ,,We hadden niet de luxe om er van alles van te vin den. We keken of ze konden leve ren, naar de kwaliteit en de prijs.'' De minister wil zich niet uitlaten over de vraag of Van Lienden de winst moet houden of doneren. 'Wij als overheid moeten transpa rant zijn en verantwoording afleg gen, andere betrokkenen zullen zelf verantwoording afleggen.' Je loopt het risico dat de veehouderij onvoldoende kans en tijd krijgt om noodzakelijke aanpassingen door te voeren renwelzijn te verbeteren.'' Volgens Rodenburg is de ingangsdatum van 1 januari 2023 te snel. ,,De gestelde termijn is kort, terwijl de verande ringen groot zijn. Je loopt het risico dat de veehouderij onvoldoende de kans en de tijd krijgt om de nood zakelijke aanpassingen door te voeren.'' Onverstandig CDA-Kamerlid Derk Boswijk vindt het onverstandig om 'natuurlijk ge drag van dieren' ruim baan te ge ven. ,,Het klinkt heel sympathiek. Maar soms is het in het belang van andere dieren, of het dier zelf, om het natuurlijk gedrag te beperken.'' Ook Boswijk vreest dat huisdierei genaren door de nieuwe wet in pro blemen komen. Schouten wil niet vooruitlopen op de vraag wat boeren en huisdier eigenaren precies gaan merken van de nieuwe wet. ,,Maar ik snap de vraag om meer duidelijkheid.'' De verwachting is dat de Tweede Ka mer na de zomer in debat moet over wat onder natuurlijk gedrag van dieren moet worden verstaan. En of konijnen, varkens en eenden na 2023 niet meer in een hok mogen zitten. Over de gezondheid van Willem- Alexander is niet veel bekend. In de jaren 90 leed de toenmalige prins aan een auto-immuunziekte, de Ziekte van Besnier Boeck, ook wel bekend als sarcoïdose. Bij een duik- keuring openbaarde de aandoening zich, maar voor de eeuwwisseling waren de klachten verdwenen, meldde de Rijksvoorlichtings dienst destijds. Na het werkbezoek gisteren in de Haagse wijk Haagse Hout verge- zelde Willem-Alexander zijn echt genote bij de uitreiking van de Ap peltjes van Oranje in paleis Noord- einde. Aan het einde van die bij eenkomst liet de koningin weten dat ze zich de komende tien jaar meer zal inzetten voor de mentale gezondheid van de Nederlanders, zoals ze de afgelopen jaren een dui delijk accent in haar werk legde voor structureel muziekonderwijs op basisscholen. Als beschermvrouwe van het Oranje Fonds reikte Maxima drie Appeltjes van Oranje uit aan sociale initiatieven op het gebied van 'Mentale Kracht'. De hoofdprijs, het zogeheten Grote Appeltje, ging naar Ixta Noa uit Arnhem, waar mensen met psychische klachten worden geholpen door lotgenoten. Ook het Zelfregiecentrum voor Vriendendiensten in Deventer wint het Grote Appeltje van Oranje vanwege 'de bijzondere manier waarop zij zich blijven ontwikke len en vernieuwen'. Er ging eve neens een Appeltje naar de Zelf- regiecentra van Vriendendiensten en naar het Expertise Center Education Care Saba op het eiland Saba. mmmmi woensdag 2 juni 2021 GO De overheid betaalde niet te veel voor de mondmaskers van Sywert van Lienden, en dat de commentator/ambtenaar mak kelijk binnenkwam bij de top van het ministerie, zou ook niet zo gek zijn. 'Er kwamen in die tijd veel aanbiedingen binnen.' Politieke redactie Den Haag Sywert van Lienden rekende een lagere prijs dan experts hadden verwacht. beeld wnl - Tamara van Ark, minister - Bas Rodenburg, hoogleraar dierenwelzijn Koning Willem-Alexander wilde gisteren zijn koninklijke corona- prik niet verder toelichten dan dat het om een 'eerste prik' zou gaan. Het zou kunnen dat de ko ning om medische redenen een ander vaccin heeft ontvangen, maar daarmee wel wilde wach ten tot zijn geboortejaargenoten ook aan de beurt waren voor een vaccin. Dat moment was gisteren. Jeroen Schmale Den Haag llliiitiitiiiMi [r, t,. iniwiwiiniii 1 fl I fjjW-iM M S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5