Ei O e 0 O e Sip; Terug naar de natuur: wat is wat? ZOMERWIJN 2021 5 36 Altano 2020 37 Mas Coustan 2020 38 Vina Mas 2018 39 Copa Sabia 40 G7 The7th Generation 2020 41 Luna Argento 2019 42 Domane Wachau 2019 43 Montaignan 2020 44 Los Gansos 2019 45 Mas de Montbrun 2019 46 Barcelona 2020 47 Gris de Pépé 2020 48 Marsigny 49 Chateau de la Botinière 2019 50 Villebois 2019 51 Chapeau! 2019 52 Windheuwel 2019 GO WOENSDAG 2 JUNI 2021 MEER LEZEN? DEGROTEHAMERSMA.NL STERWIJN Branco 'Natural- mente', Douro, Portugal (wit) Handvol druiven zorgt voor een mondvol fruit. Kwinke lerend, kwinkslagend en kwiek. Waar komt die citrus vandaan? Dat onstuimige? Dat grassige? Die groene appel? Nectarine? Grape fruit? Volle kracht druivig- heid. Onverwacht koel en fris voor een witte douro uit een vallei waar het zomers boven de 40 graden kan zijn. Zeer smakelijk voor dit geld. €8,99 Les Origines, Saint- Christol, Frankrijk (rood) Van de kiezels in de buurt van Saint-Christol. Ondanks de hitte in de Languedoc onvermoeibaar rood fruit en kordate, koele cassis. Een pruim en een laurierdropje. Op de achtergrond rozema rijn en tijm, ook uit de regio. €7 O Tempranillo, Vino de Espana, Spanje (rood) Een en al kersenvrolijkheid. Kruiderijtje op de achter hand. Soepel maar niet saai. Koel te drinken. Goed gemaakt. We want Mas. Kan makkelijk voor dit geld. 4 Cava Brut, Spanje (rosé; mousserend) Bosaardbeitjes, rode besjes. Sappig en droog. Bijzonder smakelijk, deze rosado-cava. Biologisch Gemaakt zonder herbici den, pesticiden, kunstmest en met minder sulfiet. Het aanbod is nog steeds klein, wereldwijd is zo'n 5 procent officieel bio-gecertificeerd. Per 1 augustus 2021 mogen binnen de EU gemaakte wijnen het bio-logo voeren. Biologisch-dynamisch Dit is wijn met als fun dament de antroposofische principes van Rudolf Steiner. Maakt gebruik van homeo-pathi- sche preparaten, maar roept ook hulp in van ho gerhand: de stand der pla neten, aardstralen, eb en vloed, de kosmos, ze zijn alle van invloed op groei-, snoei- en oogstmomenten. Mag naast het EU bio-logo ook het Demeter-keurmerk voeren. Natuurwijn Vin naturel. Naked wine. Vino vero. Wijn van wijnmakers die nog strenger in de leer zijn dan de bioboeren en biodyna- miek-adepten. Van wijn gaard tot botteling blijft menselijk handelen tot een minimum beperkt. Fermen teren gebeurt zonder toe voegingen, bottelen zon der te filteren. Bij voorkeur wordt geen sulfiet ge- Koop Copa. €7,50 ''l vast bruikt. Geen garantie voor lekker(der). Kent alleen in Frankrijk een keurmerk op proef: vin méthode nature. CV VEGAN Chardonnay, Lonco- milla Valley, Chili (wit) Ruim bemeten fruitige witte met flink wat exotische avonturen. Passie voor passievrucht. Aandacht voor ananas. Manie voor mango. Extra aantrekkelijk: lekker wat citrus in de finale. €5,50 Appassite, Sicilië, Italië (wit) Appassite. Deels van ge droogde druiven. Daarom: een zoetje. Want: minder sap en meer concentratie aan geuren en smaken. Nadruk kelijk abrikoos, rijpe perzik, Vegan friendly Om wijn helder in het glas te krijgen mag caseïne, albumine en isinglass worden gebruikt, stoffen die zich binden met vaste stoffen zoals tan- ananas, muskaatdruiven, mango, bakbanaantjes en toch een verrassend frisse finale. De rode (via dezelfde techniek geproduceerd) zit op hetzelfde prijs-kwaliteit- niveau. €8,50 Pinot Blanc, Wachau, Oostenrijk (wit) De grüner van Wachau heeft voor een fanatieke schare fans gezorgd in Nederland. Dat succes smaakt naar meer. Naar pinot blanc bij voorbeeld. Die het hier ook goed doet. Frisse peer, rijpe appel, milde bitters en een nine, deze laten samen klonteren en naar de bodem van tank of vat laten zakken. Kortom, ze klaren de wijn. Maar caseïne is een dierlijk eiwit dat in zuivel voorkomt. Albumine is eiwit uit kip- pen-ei. Isinglass wordt gemaakt van visblaas. Bovendien wordt gelatine gebruikt. Inmiddels zijn er volop plantaardige alter natieven die de klus klaren. aaneenschakeling van kwiek presterende zuren. Lekker bij rookworst. €7,25 Syrah, Pays d'Oc, Frankrijk (rood) Lekkere juicy syrah met veel rood fruit, zon doorstoofde pruimen, sweet spices en soepel bewegende tannine. €7,39 B Cabernet Sauvignon, Chili (rood) Kersen op sap. Coebergh wilde-bessenlikeur met zeer aanwezige kruidnageltoets. Sappig met kraakverse blauwe bessen. Mannelijke tannine, maar zonder stop pelbaard of plukjes borst haar boven het boord. €5,89 Vin de France, Frankrijk (rood) Johanna van der Spek werd verliefd op een wijnboer, de familie Den Toom op Zuid Frankrijk. De familie Briard maakt hier al eeuwen wijn, voor de Nederlanders was het pionieren. Samen maken ze van hoogbejaarde carig- nanstokken deze opgewekte en oprechte landwijn vol rijp fruit, zonnig en kruidig van geur. 5,79 Rosé by iHola!, Pene- dès, Spanje (rosé) Doorkijkrosé in een doorkijk- fles. 'Olala' van de firma iHola! Keurige blend van garnacha en shiraz. Zuiver, klein frambozensnoepje, een drupje aardbeiendrups, lichte kruiderij, droog slot akkoord. Dit keer niet gezon gen door Freddie Mercury en Montserrat Caballé. 7,99 Méditerrannée, Frankrijk (rosé) HeeepoppelePéPé. Zuid Franse rosé met een hoge doordrinkzin. Perzikje, aard beien op sap en een frissig- heidje. Zit nog in een fat soenlijk ogende fles ook. Kun je zo op tafel te zetten. €4,99 Crémant de Bour gogne, Frankrijk (wit; mousserend) Is-ie weer zo goed? Ja. Doet-ie nog steeds €9,99? Ja. Marsigny. Onthoud die naam. Waarschijnlijk de beste mousserende wijn onder een tientje in de supermarkt. Fijne mousse, frisse vrolijkheid, pit en een flinterende frisheid. Marsigny. Oui, oui, oui! €9,69 Muscadet Sèvre et Maine sur Lie, Frankrijk (wit) Muscadet is terug van nooit weggeweest. Terecht. Want de kenmerken kraakstrak, krijtwit en driedubbeldroog scoren goed. Met z'n 12,5 procent past-ie perfect in de categorie 'alcoholarm'. Bloemig en verkwikkend. Niet complex, wel goed. Lijkt wel mini-chablis. En dat voor dit geld. €5,50 B Sauvignon Blanc, Touraine, Frankrijk (wit) Levendig, verkwikkend, revitaliserend en drinklust opwekkend. Kekke rode appeltjes, greepje grapefruit, kordate kruisbessen, ver kwikkende zuren, uitgebreid sappig. Gaat behoorlijk de diepte in. €7,49 Grauburgunder, Rheinhessen, Duitsland (wit) Peer, perzik, goede zuren. Stevig, sappig, soepel. Veel sap. Klein vetje. Aangename, zuivere wijn met een lekker kiezelende afdronk. €9,99 Chenin Blanc, Western Cape, Zuid-Afrika (wit) 's Lands populairste witte druif werkt verder aan zijn populariteit door de inzet van peer, perzik, wat suiker- FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53