Harold Hamersma LAAT HET GROTE GENIETEN BEGINNEN De lijst en de cijfers 100 topwijnen onder de 10 euro 3 B B B [85] B ^8^ B B 'Vanwege de zomer ligt de nadruk op wit, rosé en mousserend' ZOMERWIJN 2021 3 ^8,5 veel mooier: de avondklok is verdwe nen. Kortom, we mogen weer genieten. En daar maakt een lekker glas wijn natuurlijk deel van uit. En logisch dat we daar eens voor gaan zitten op het terras van onze favoriete zaak. Wat hebben we dat gemist! Maar laten we vooral ook ons eigen terras, balkon of tuin niet vergeten. Voor die gelegenheid ben ik eens uitge breid in de database van De Grote Hamersma gedo ken. Daarin zijn het afgelopen jaar ruim vierduizend wijnen opgenomen die mijn goedkeuring hebben kunnen wegdragen. Om het een beetje overzich telijk te houden heb ik daaruit een honderdtal geselecteerd, te koop bij supermarkten én speci alisten. En vanwege de aanstaande zomer met de nadruk op wit, rosé en mousserend. Ik heb zelfs een geslaagde alco holvrije gevonden. Maar ook het rood ben ik niet vergeten. Daarvoor heb ik voornamelijk types uitgezocht die zich bij voorkeur bij de barbe cue ophouden. Want ook daar zou het de komende tijd weleens wat drukker kunnen worden. Daarbij vond ik het een sport om alle wijnen onder een tien tje te houden. Die lockdown was al duur genoeg. Zo zorgt deze bijlage ervoor dat genieten niet echt in de papieren hoeft te lopen. Wie echt de smaak te pak ken heeft, verwijs ik graag naar de eveneens papier loze versie van De Grote Hamersma. Het aanbod groeit dagelijks en wordt elke dag ververst. Maar voor nu: laat de zomer maar beginnen. 1 Chateau Coulon 2020 Fontanafredda 2019 Norton 2019 Cecchi 2019 super supermarkt wijnen volgens Harold Hamersma picobello wijnjaar. Veel don ker fruit, zwarte kersen, goeie pepers, sap en tannine. Stevig ruggen- graatje eiken, verliest zich niet in zoet. Artefacto 2018 Smakelijke Toscaan uit een Krone 2019 Saint Roche 2020 Bepaald geen tuttige snoep- jesrosé. Stoer rood fruit, kruidig, droog. Saint Roche neemt rosé serieus. 8 Stellenbosch Vineyards 2020 La Motte 2020 10 Cono Sur 2020 11 Tenuta Ulisse 2019 12 Grans Fassian 2019 Adega de Pegöes 2020 14 Fleur de Province 2020 Mini-misleiding: Province in plaats van Provence. Wél uit het Franse zuiden. Look-a likes zijn niet altijd taste-a- likes, maar deze Fleur stelt niet teleur. Olijk snoeperig: frambozendrups en aardbei enjam. Snufje zuidkruid. Amandelpitbittertje voor GO WOENSDAG 2 JUNI 2021 De zomer zit weer bijna in de klok. Nog Harold Hamersma schrijft over wijn voor deze krant Alleen de lekkerste wijnen uit de supermark ten en van de nationale slijterijketens krijgen een plekje op De Grote Hamersma-wijnwebsite. Een 7 is de ondergrens, een 10 het hoogst haal bare. De scores zijn toegekend op basis van eigenheid, kleur, geur, smaak en afdronk. Extra punten zijn er voor wijnen die bijzonder goed bleken 'voor dat geld' en/of 'in zijn soort'. Lezer, opgelet: op het moment van schrijven waren oogstjaren en prijzen correct. Wijzigingen zijn echter mogelijk. Sommige online-wijnspeciaalzaken leveren uitsluitend per zes flessen. De volledige selectie proefnotities vind je op degrotehamersma.nl STERWIJN MEER LEZEN? DEGROTEHAMERSMA.NL 75 Corbières, Frankrijk (rood; biologisch) Een Corbières-kampioen. Vol donkere cassis, zwart- paarse bramen, de donkerte van zwarte olijven en dito peper. Ruig binnen de drang hekken, vriendelijk wispel turig, dropjesbitters. Biolo gisch. Klein biowondertje voor dit geld. €5,99 Barbera 'Briccotondo', Piemonte, Italië (rood) Zure kersjes, rondinkje, mini maal zoet en voorzichtig in de specerij. Goeie frisse stijl. €6,99 Cabernet Sauvignon 'Barrel Select', Mendoza, Argentinië (rood) Norton in de hoogglans. Gul donkerrood, nadruk op cassis. Eikenzoet. Zacht leer. Luxe specerij. En nog zo wat wijncomplimenten. €7,99 ,8,5 Storia di Famiglia, Chianti Classico, Italië (rood) Met de supermarkten op alfabetische volgorde €7,79 Alentejo, Portugal (rood) Portugees artefact. Borste lige bramen grijpen in vette cacaobonen grijpen in kekke tannine. Eigenzinnige wijn voor een prettig bedrag. Maakt ook de barbecue minder alledaags. €7,99 Méthode Cap Classique, Zuid-Afrika (rosé; mousserend) 'Vintage only'-méthode cap classique van de Twee Jonge Gezellen in Tulbagh. Kroon op het werk van de twee andere gezellen in deze blend: pinot noir en chardonnay. Gezelligheid troef dankzij zoetzure zomerkoninkjes, bramenrood en een kittig zuurtje. €9,99 Gard, Frankrijk (rosé; biologisch) €6,29 Chenin Blanc, Stellenbosch, Zuid-Afrika (wit). Bushvine. Geen old vine: 16 jaar op de teller. Wél een volstrekt volwassen chenin blanc. Met sappige necta rine. Mango. Gember. Peper tje, goede zuren. Rooster- toetsje. Karamelkraakje. 8,99 Sauvignon Blanc, Western Cape, Zuid-Afrika (wit) En de kleur is: groen. Van doperwtjes en tuinboontjes uit een ijswaterbadje met een sideshow van kiwi en limoen op een vers gemaaid gazon. €9,99 ,8,5 Chardonnay 'Bicicleta Unoaked', Central Valley, Chili (wit) Geen eiken, wel veel sap, groene asperges, wat tropisch regenwoud-fruit en een frisse kijk op limoentjes. €5,99 Pecorino 'Unico', Terre di Chieti, Italië (wit) Pecorino. Inderdaad, zoals die kaas. 'Klein schaap' bete kent het. Zo ruikt het niet. Zo smaakt het niet. En ook niet als die kaas. Hoe wel? Koele meloen, partje appel, zest van een mandarijn, laurier en een snufje citrus. Zwoel, energiek en fris. €9,99 Riesling trocken Schiefer', Mosel, Duitsland (wit) Riesling op wijnspeciaal zaakniveau. Lekker druivig, zacht appelig, fijn mineraal, iets meloen, rijpe appel, perzik, witte peper, prettig nerveus en stuivend droog. Oók in rampjaar 2019 (droge zomer, nat najaar), zij het met veel minder opbrengst - en toch niet duurder geworden. Grijp uw Grans! €9,99 S-. BW,5c 5 Peninsula de Sétubal, Portugal (rood) Zuid-Portugese zonneschijn. Vrolijk fluitend met geuren en smaken in de donkerfruit hoek: bramen, pruimen, zwarte bessen en rode-bes- senzuurtjes. De Ster straalt. Van ongeloof; dat het kan voor dit geld. €3,69 Coteaux de Béziers, Frankrijk (rosé) FOTO'S GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51