4 Nieuwe dierenwet legt bom onder veehouderij en houden van huisdieren Onrust onder boeren én eigenaren van huisdieren: dieren moeten vanaf 2023 meer vrijheid krijgen. ,,Als je deze nieuwe wet streng invult, is dit het einde van de intensieve veehouderij." De Eerste Kamer heeft vorige week geruisloos ingestemd met een wet die grote gevolgen kan hebben voor de dierhouderij in Nederland. Het gaat om een wetswijziging die re gelt dat dieren vanaf 1 januari 2023 geen pijn of ongemak meer mogen hebben om in een stal of hok ge houden te kunnen worden. Een grote overwinning voor de Partij voor de Dieren, die de wets wijziging eind april voorstelde in de Tweede Kamer. ,,Alle eendjes zwemmen in het water'', citeerde Partij voor de Dieren-Kamerlid Leonie Vestering het bekende kin derliedje. ,,Maar jaarlijks hebben ruim acht miljoen eenden in de Ne derlandse veehouderij geen zwem water, waardoor ze niet kunnen zwemmen. Zonder zwemwater rust hun hele gewicht voortdurend op hun zwemvliezen. Daar is hun lichaam niet voor gebouwd. Jonge kuikens vallen om, blijven liggen en sterven.'' Die boodschap raakte een meer derheid in de Kamer: onder meer D66, PVV, PvdA, SP, Forum voor Democratie, GroenLinks, JA21 en Volt steunden de wetswijziging: 89 van de 150 Kamerleden waren vóór. De wetswijziging zorgt ervoor dat 'het houden van dieren in een be paald houderijsysteem' - zoals stal len - géén 'redelijk doel' meer mag zijn om dieren pijn te mogen doen. Een juridische formulering die erop neerkomt dat dieren vanaf 2023 zo veel mogelijk hun natuur lijke gedrag moeten kunnen verto nen. En dat gaat vérder dan eendjes die moeten zwemmen in het water. Wegbranden Zo zou het kunnen dat biggenstaar- ten straks niet meer mogen worden weggebrand, kalveren en geiten niet meer mogen worden ont- hoornd en konijnen in de grond moeten kunnen graven. Ook zou het kunnen dat varkens altijd in de modder moeten kunnen wroeten. En dat kalfjes en biggetjes niet kort na de geboorte mogen worden weggehaald bij hun moeder. ,,Als je deze wetswijziging streng invult, is dit het einde van de inten sieve veehouderij'', zegt een bron bij het ministerie van Landbouw. Carola Schouten, demissionair mi nister van Landbouw, waarschuw de in april al voor 'heel veel discus sie' over dit wetsvoorstel. ,,Dit amendement is heel algemeen ge formuleerd en is praktisch niet uit- voerbaar'', stelde Schouten toen. Maar nu de wetswijziging door beide Kamers is aangenomen, móét Schouten er wel wat mee. Ze werkt aan een 'juridische analyse van de consequenties en een analyse van de impact voor de praktijk voor het houden van dieren'. ,,Voor het zo merreces zal ik de Kamer informe ren over de stand van zaken'', zei Schouten gisteren in de Tweede Kamer. Partijleider Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren wil dat Schouten met de veehouderij een plan opstelt om de wet uit te voe ren. ,,Ministers hebben de afgelo pen twintig jaar meerdere keren beloofd dat het natuurlijk gedrag van dieren leidend wordt in de vee houderij'', herhaalde Ouwehand gisteren in de Kamer. Ondertussen klinkt bij boeren gemor. De Producenten Organisa tie Varkenshouderij (POV) denkt dat partijen zich hoogstwaarschijn lijk 'niet goed gerealiseerd hebben' wat het amendement inhoudt en welke gevolgen het heeft. Boeren- voorman Jan Cees Vogelaar - actief voor JA21, waarvan partijleider Joost Eerdmans vóór stemde - stelt nu dat het 'prima' is dat de veehou- derij systemen ontwikkelt die meer passend zijn bij de natuurlijke eigenschappen van dieren. ,,Maar wel met gezond verstand'', voegt Vogelaar eraan toe. Gijzelen ,,Dit onuitvoerbare voorstel gijzelt niet alleen de veehouderij, maar heeft mogelijk ook verstrekkende gevolgen voor mensen met een huisdier'', zegt VVD-Kamerlid Thom van Campen. ,,Het schiet zijn doel totaal voorbij.'' Van Campen wil dat Schouten met 'realistische regels' komt. De minister hield Van Campen gisteren voor dat de VVD vorige week in de Eerste Kamer er mee instemde om géén debat meer te voeren over de wetswijziging en die af te handelen als hamerstuk. Bas Rodenburg, hoogleraar die renwelzijn aan de Universiteit Utrecht, zegt niet verrast te zijn door de aanscherping van de wet. „Dierenwelzijn wordt in Nederland en in de Tweede Kamer een steeds belangrijker onderwerp. Tegelijk is het ook een onderwerp waarover veel op Europees niveau wordt be paald. Daar wordt op dit moment ook gesproken over grote verande ringen in de veehouderij, om die- woensdag 2 juni 2021 GO Pijn zit nu bij boeren en Peter Winterman Den Haag Voor een vogeltjeskeu ring staan de kooien strak in het gelid opgesteld. FOTO VAN ASSENDELFT Konijnen zitten dicht op elkaar in een hokje van gasdraad. foto getty images £YV\A k\\m\ ww K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4