In aantocht: hét boek over de Biesbosch mM 10 ZEELAND DE BIESBOSCH BOEK De Biesbosch bestaat dit jaar zeshonderd jaar en het grootste zoetwater-getijdengebied van Europa staat op een kruispunt. Vooral daarom schreef Frank Saris uit het Gelderse Leuth er een boek over. ,,We moeten vooral naar de toekomst kijken, want de Biesbosch kan zomaar het antwoord op de zeespiegelstijging bevatten." landschapsecologie -, 30 procent het gebruik door mensen en 10 pro cent oorlog, boeren en een klein beetje waterverontreiniging." Maar met 'ouwe' verhalen over de Biesbosch is al menig boek vol- gepend, wat voegt het boek nog toe? ,,Dit gebied staat op een kruis punt. Nog niet zo lang geleden hadden we staatssecretaris Henk Bleker die vond dat nationale par ken maar opgeheven moesten wor den, net als de ecologische hoofd structuur. Ik vond de spelers rond de Biesbosch zo negatief. Er zijn heel veel goede dingen ontstaan. Ga met een ander perspectief kij ken. Vanuit hetgeen wel goed ge lukt is." Één nationaal park Het is nu tijd om op volle kracht naar de toekomst te kijken, vindt Saris. ,,Het duurt geen tien jaar meer dat de Biesbosch, het Haring vliet en het Hollands Diep één groot nationaal park vormen. We hebben nu die verontreiniging met Pfas, dat is het nieuwe asbest. Dat zit ook in het slib van de westelijke Biesbosch en verder stroomaf waarts. Gebieden met dat slib zijn straks niet meer bruikbaar voor de landbouw, daar moet iets mee ge beuren. Hier liggen dus kansen voor natuurontwikkeling, met ruimte voor zachte andere doelen, In 1970 peddelde Frank Saris als jong bioloogje in wording voor het eerst door de Bies bosch. Dat waren de tijden dat onze rivieren nog de open rio len waren van de naoorlogse we deropbouw. ,,Ik vond het maar een vies, ontoegankelijk gebied." En dat was niet omdat hij bang was voor een beetje modder. ,,Overal plastic troep die met eb en vloed steeds weer het gebied in- spoelde. Het speelde toen dat de Haringvliet zou worden afgeslo ten. Ik las allemaal doemverhalen in de natuurbladen. Ik wilde zelf zien hoe erg dat was." Die eerste keer beklijfde de Biesbosch niet, maar het gebied (waar onder an dere Zeeuws-Vlaanderen drink water uit krijgt) is van de 68-jarige oud-bioloog inmiddels zijn tweede huiskamer. Niet alleen telt hij er al bijna veertig jaar vogels, hij deed er tal van onderzoeken, was ook lid van Vereniging Behoud Biesbosch en tal van andere groene organisaties. Zoals de Van Tienhoven Stichting, Natuurmuseum Nijmegen, maar daarnaast ook jarenlang directeur van Sovon Vogelonderzoek. In middels mag hij zich een Bies- boschkenner noemen. Er zijn al heel wat boeken over de Biesbosch geschreven. Waarom moest er daar nog eentje bij? ,,In 1421 ontstond de Biesbosch bij de Sint-Elisabethsvloed. Zes eeuwen Biesbosch, dat was natuurlijk een mooie aanleiding. Ik informeerde bij Staatsbosbeheer, de eigenaar, wat ze daarmee deden. Wordt er nog iets geschreven?, vroeg ik." Zonder opdracht Niet dus, en zonder opdracht te hebben gekregen, nam Saris de klus maar op zich, samen met Jan Eerlijk is eerlijk, het werk van Frank Saris en zijn co-auteurs over de Bieschbosch is van kaft tot kaft uitstekend. zoals bijvoorbeeld visserij en re creatie." Met het vizier nog verder op de toekomst, denkt Saris dat slib een oplossing kan zijn voor de zeespie gelstijging. ,,Het land wordt in de Biesbosch op een veilige en na tuurlijke manier opgehoogd. Zo kunnen we meestijgen. Mits we de vegetatie de ruimte geven om mee te groeien." Maar zover zijn we nog niet. ,,Wij blijven voorlopig nog Nederland naar beneden pompen. Dom. We zouden via sedimentatie een natuurlijke kustbescherming kunnen creëren." van der Straaten als beoogd redac teur. Alleen, maar wel met steun van Staatsbosbeheer. ,,Ik heb over zo veel facetten van de Biesbosch materiaal liggen, daar heb ik niet meteen anderen voor nodig." Toch heeft hij er op onderdelen wel co-auteurs bijgehaald. ,,Valen- tine Wikaart, oud-archivaris van het Biesboschmuseum heeft een enorme bijdrage geleverd aan de cartografie in het boek. Dick Veen- huizen, oud-districtshoofd van Staatsbosbeheer in de Biesbosch had een schat aan verhalen, met een dik archief van papieren over de aankoop van gebieden, dat is historisch hartstikke interessant materiaal." Het heeft 328 pagina's opgele verd. ,,30 procent historie, 30 pro cent biologie - ik noem het liever De Biesbosch, na zes eeuwen, land van het (weer) levende water is nou niet echt een titel waarvoor je naar de boekhandel rent. Dat is zo ongeveer het enige min puntje dat bij dit werk van au teur Frank Saris te verzinnen is. Bijna vier jaar werkte hij eraan. Duidelijk is dat hier een bio loog aan het woord is, want de natuur komt nadrukkelijk aan bod. Daarmee bedient hij al meteen een belangrijke doel groep als het om de Biesbosch gaat. Wie dit boek met een groene bril leest kan er nog heel wat wat van opsteken. Dat is ook niet zo gek, want heel veel van het onderzoek dat Saris zelf gedurende zijn carrière heeft gedaan is ook terug te lezen. Dat maakt de kans groot dat je feiten en weetjes tegenkomt die nog ontbreken in de toch al uitgebreide bibliotheek die er over de Biesbosch bestaat. Datzelfde geldt ook voor mensen die weinig met de na tuur op hebben maar zich graag laven aan de roemruchte histo rie rond de Biesbosch en de menselijke activiteit in het ge bied. Het komt allemaal voorbij. Ook krijg je een aardig kijkje in de keuken van Staatsbosbeheer als eigenaar van het gebied. Nog even over die titel Hét Biesboschboek zou een goeie ge weest zijn. Dat dekt de lading, en er zou geen woord aan gelo gen zijn geweest. De Biesbosch na zes eeuwen verschijnt op 15 juni en gaat 39,95 euro kosten. woensdag 2 juni 2021 PM 'Zes eeuwen, een mooie aanleiding' Bossen riet werden geladen op een lastaak. beeld jules witlox Gert-Jan Buijs Woudrichem Gert-Jan Buijs Woudrichem Watersnip pen op zoek naar voedsel. FOTO HANS GEBUIS Brabantse Biesbosch, Spieringsluis. FOTO IRVIN VAN HE- MERT Het boek De Biesbosch na zes eeuwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42