Colbrelli sprint naar zege, Kelderman vijfde II Nederlandse dubbelspelers naar tweede ronde in Parijs 25 Brand langer door bij Trek VS is te sterk voor Oranje Thialf: extra tijd voor oplossing SAINT-HAON-LE-VIEUX De Ita liaan Sonny Colbrelli heeft giste ren de derde etappe van het Critérium du Dauphiné op zijn naam geschreven. De wielrenner was de snelste in een massasprint na een rit over 172,2 kilometer van Langeac naar Saint-Haon-Le- Vieux. Wilco Kelderman sprintte opvallend naar de vijfde plaats. De 31-jarige Colbrelli (Bahrain- Victorious) was in de eerste twee etappes als tweede geëindigd en had in de derde rit eindelijk succes. De Oostenrijker Lukas Pöstlber- ger behield de leiding in het alge meen klassement. De renner van Bora-hansgrohe heeft twee secon- den voorsprong op Colbrelli. Steven Kruijswijk van Jumbo-Visma is de beste Nederlander op de tiende plaats, Kelderman (Bora) klom naar de zestiende plaats. De derde etappe was vlak, maar kende wel een aankomst bovenop een helling van 2,3 kilometer. Fabio Jakobsen (Deceuninck - Quick Step) haakte af in dat slotklimmetje en kon niet meesprinten om de winst. De twee vluchters van de dag, Loïc Vliegen en Omar Gold stein, waren ingerekend voor het peloton aan de finale begon. Van daag is een individuele tijdrit (16,4 kilometer). Het Critérium du Dau phiné eindigt zondag na acht ritten. PARIJS De Nederlandse ten nissers Wesley Koolhof en Jean-Julien Rojer hebben de tweede ronde bereikt van het dubbelspel op Roland Garros. Het duo, dat vorige maand in Rome als vast koppel debuteerde, was in Parijs in drie sets te sterk voor het Servische tweetal Filip Krajinovic/Dusan Lajovic: 6-4 4-6 6-2. Koolhof en Rojer zijn als elfde geplaatst in Parijs. Eerder op de dag haalde Matwé Middelkoop met zijn tennispart- ner Marcelo Arévalo uit El Salva dor ook de tweede ronde. Zij wa ren te sterk voor de Fransman Edouard Roger-Vasselin en Henri Kontinen uit Finland, die als twaalfde geplaatst waren: 6-7 (4) 7-6 (1) 7-6 (2). Bij de vrouwen moest Petra Kvitova (31) zich terugtrekken door een enkelblessure. De num mer 12 van de wereld raakte zon dag na haar zege op de Belgische kwalificatiespeelster Greet Min nen geblesseerd. Ze kwam tijdens haar mediaverplichtingen onfor tuinlijk ten val. Bij de mannen rekende titel houder Rafael Nadal (34) af met de dertien jaar jongere Australiër Alexei Popyrin. Nadal moest nog wel in de derde set al zijn kwali teiten aanspreken om de nummer 63 van de wereld van zich af te schudden: 6-3 6-2 7-6 (3). den verwachtingen zo hoog, dat het alleen maar kon tegenvallen. Wylleman: ,,Sommige topspor ters hebben jarenlang intensief en solistisch ergens naartoe gewerkt. Dan bereiken ze hun doel en den ken ze: wat nu? Al die tijd hebben ze zaken als een studie of sociale contacten uitgesloten. Die kostten tijd of mochten niet. Dan kom je terug van de Spelen, dooft alle aan dacht uit en daar sta je. Met een medaille om de nek, maar met lege handen in het dagelijks leven." Kapot „Achteraf", zegt Mulder nu, ,,had ik na Sotsji eerder rust moeten ne men. Als kampioen denk je dat je alles kunt, dus in plaats van alles te laten bezinken wilde ik nog naar het NK sprint. Ik won, maar was nog nooit zo kapot als toen. Daarna moest ik ook zo nodig proberen het wereldbekerklassement te winnen. Terwijl het een heftig jaar was ge weest, ook omdat een vriend was overleden. In de zomer kwam ik er pas achter dat ik nog steeds hele maal gesloopt was." Er bestaat ook zoiets als 'olympi sche blues', een zwart gat na de Spelen. Daarom zullen experts van TeamNL proberen in te schatten of sporters of coaches na terugkeer ex tra ondersteuning of aandacht no dig hebben. Wylleman: „Ongeacht winst of verlies. We adviseren via de bonden ook dat sporters ruim van tevoren een plan maken voor de zes weken nS Tokio. Dat klinkt tegenstrijdig, want het kost tijd en leidt af. Maar het is goed voor de gemoedsrust." In de laatste jaren van zijn car rière zocht Mulder mentale hulp. ,,In die gesprekken ging het over: wat vind je het meest belangrijk? Misschien was dat juist het zetje om te zeggen: ik vind het goed zo, tijd om nieuwe doelen te maken." Begin 2020 stopte hij. ,,Dat was de grootste ommekeer, het moment dat de druk verdween en ik weer trots was. Nu liggen mijn medailles in de kast in de woonkamer." Zijn olympische medailles bleven jarenlang verbannen uit zijn woon kamer. Nadat Michel Mulder (35) zijn ultieme missie had volbracht, de beste ter wereld zijn op de be langrijkste schaats- en skeelertoer- nooien, werd zijn eremetaal een last. ,,Ik dacht dat ik aardig bezig was met twee wereldtitels, tot ik olympisch kampioen werd. Toen kende het hele land mij en was het toch even anders. Aandacht was leuk. Maar er kwamen voor mijn gevoel ook andere verantwoorde lijkheden bij en daar had ik wel moeite mee." Het levensgeluk van een sporter hangt niet per definitie samen met hoe vol zijn of haar prijzenkast is. Deze week was tennisster Naomi Osaka (23) - viervoudig grandslam- winnares en de bestbetaalde atlete op aarde - wereldnieuws, toen zij zich terugtrok uit Roland Garros en vertelde over haar langdurige de pressies vanaf het moment dat ze in 2018 de US Open won. Terwijl de faam toenam, ging haar mentale gezondheid achteruit. Michel Mulder was niet depres sief, maar hoorde zijn tweeling broer Ronald op een gegeven mo ment wél zeggen: 'Het lijkt wel alsof ik blijer ben met olympisch brons dan jij met goud.' Mulder kreeg na het winnen van de 500 meter in Sotsji (2014) zijn eerste overtraining, een eetstoornis." Net zo goed als het missen van een olympische medaille of een vroege uitschakeling op een grand slam, kan een titel of gouden plak doodongelukkig maken. De voor beelden van gevierde atleten die te Dan kom je terug van de Olympische Spelen, dooft alle aandacht uit en daar sta je maken kregen met serieuze men tale problemen, zijn er genoeg. Van Michael Phelps tot Boris Becker, van Tom Dumoulin tot Elis Ligtlee. De achtergronden zijn onvergelijkbaar, de overeenkomst is dat groot succes een last werd, in plaats van een zegen. En dat de liefde voor de sport verdween of verminderde. Soms wer- 'echt mooie sponsorcontract'. ,,Maar daarbij kwam ook het gevoel dat ik me moest bewijzen. Ik kon al tijd als een van de besten met druk omgaan, maar dat was druk van binnenuit, nu kwam het van bui tenaf. Wat vindt Pietje Puk op de tribune als ik wel goed betaald krijg, maar er niet naar rijd? Ook de persaanvragen namen toe." Percentage Volgens Paul Wylleman, sportpsy- choloog en prestatiemanager van TeamNL, heeft één op de vijf top sporters te maken met psychische problemen. Die zijn er in diverse gradaties, maar 'gaan verder dan een dipje van een paar dagen of we ken'. ,,Dat percentage is niet aan zienlijk hoger dan in de brede be volking." Wylleman onderscheidt sporters die al een profiel hebben met de neiging tot depressieve stoornissen, en atleten bij wie die zich ontwikkelen tijdens hun carrière. ,,De prestatie context van topsport heeft diverse factoren die kun nen bijdragen aan een ontluikende depressie. Prestatiedruk, faalangst, omgaan met verwachtin gen, met media, met tegen slagen zoals blessures, woensdag 2 juni 2021 GO WIELRENNEN Lucinda Brand heeft haar contract bij Trek-Segafredo ver lengd tot eind 2023. Haar oude verbintenis liep eind 2021 af. De 31-jarige Brand rijdt op de weg voor Trek- Segafredo en in het veld voor Baloise-Trek Lions. Ze is regerend wereldkampi oene veldrijden. ,,Ik ben super enthousiast dat het team zoveel in mij gelooft dat ik mijn contract met deze duur kan verlengen. Vooral op de weg, want dit voorjaar had ik niet mijn beste resultaten", laat Brand weten. VOLLEYBAL De Neder landse volleybalsters heb ben gisteren in de Nations League verloren de Ver enigde Staten: 3-0 (25-22 25-15 25-18). Het was de tweede nederlaag in het toernooi, dat vier weken duurt in een 'coronabubbel' in de Italiaanse kustplaats Rimini. De volleybalsters spelen gedurende deze pe riode in totaal vijftien wed strijden. Oranje won van België, Rusland en Thai land, maar verloor van Duitsland. De ploeg van coach Avital Selinger (foto) staat derde, achter koplo per Amerika en Turkije. SCHAATSEN Ijsstadion Thialf heeft opnieuw uitstel van de verzekeraars gekre gen om een oplossing te vinden voor de problemen met 5000 zonnepanelen die op het dak liggen. De deadline liep tot 1 februari, werd verlengd tot 1 juni en ligt nu op 30 november. Thialf moest in mei vorig jaar op last van de verzeke raars de zonnepanelen uit zetten, omdat ze in combi natie met het isolatiemate riaal dat op het dak ligt niet aan de veiligheidseisen zouden voldoen. Omdat niet alleen de beoordeling, maar ook de uitvoering van een potentiële oplossing meer tijd in beslag neemt, is de deadline nu nogmaals verlengd, aldus Thialf. Prijzen, roem, rijkdom, maar dan toch ongelukkig Naomi Osaka zei onder meer 'enorme angstaan vallen' te hebben voorafgaand aan een gesprek met de pers. foto afp Tennisster Naomi Osaka be kende sinds haar eerste grand- slamtitel te kampen met lang durige depressies. Juist na het bereiken van hun grote doel kunnen topsporters mentaal in de knel raken. Lisette van der Geest Rik Spekenbrink Rotterdam - Paul Wylleman, sportpsycholoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25