Ronald de Boer WK- ambassadeur Qatar: 'Sta er volledig achter' II 23 Ronald de Boer: ,,Dat zeggen meer mensen tegen me, ja. Maar ik heb hier heel goed over nage dacht. Als ik niet oprecht zou ge loven in dit verhaal, had ik het nooit gedaan. Ik ben er echt van overtuigd dat het voetbal juist kan helpen om de situatie in Qatar te verbeteren. En dat de mensen in het land ook écht de intentie hebben om dingen te gaan veranderen. Dat ze luiste ren, dingen serieus nemen.'' ,,Ja, maar dat is bullshit. Onder anderen Samuel Eto'o, Cafü en Xavi gaan dezelfde rol vervullen als ik. Denk je echt dat iemand als Xavi het voor het geld zou doen? Ik ga geen bedragen noe men, maar die krijgt voor deze klus nog geen één procent van wat hij als trainer van Al-Sadd verdient. Zou hij zijn goede naam op het spel zetten als hij niet volledig achter deze bood schap zou staan? Natuurlijk niet. En voor mij geldt hetzelfde: ik doe dit, omdat ik een goed gevoel heb bij Qatar en de Qatarezen.'' Neemt niet weg dat het getal '6500' voor altijd aan dit WK zal kleven. Het aantal doden dat onder arbeidsmigranten is gevallen, aldus The Guardian. ,,Ik zal nooit zeggen dat alles goed gaat in Qatar, of goed is ge gaan. Er zijn veel verschillende onderzoeken gedaan door di verse instanties, dat maakt het heel moeilijk exact te oordelen. Natuurlijk wil ook ik dat de werkomstandigheden verbete ren: dat is nou juist een reden om dit te doen. Volgens mij zal nie mand ontkennen dat ik een soci aal mens ben. Ik zet me in voor KiKa, voor Spieren voor Spieren, noem maar op. En ik maak geen onderscheid tussen een straat veger of een koning, nooit ge daan ook. Ik geef net zoveel om die arbeiders als om een sjeik.'' ,,Daar heb ik uiteraard goed over nagedacht. Maar moet ik mezelf gaan verloochenen, omdat ik kritiek krijg van mensen zoals Johan Derksen? Moet ik iets niet doen waar ik oprecht achter sta, puur omdat ik een paar messen in mijn rug zal krijgen op televi sie? De mensen die het hardst te gen Qatar aanschoppen, zijn nog nooit in het land geweest. Ik heb er zeven jaar gewoond. In die tijd keerden er al allerlei zaken ten goede, merkte je dat het echt een land in ontwikkeling is. Dat zal richting en na het WK hopelijk alleen maar sneller gaan. Ik hoop dat de volgende generaties een beter Qatar gaan meemaken - en ik ben ervan overtuigd dat het gaat lukken. De mensen die het WK gaan bezoeken, zullen dat ook zien. Ook de Nederlanders.'' ,,Hij weet al een tijd dat ik dit ging doen. Ik respecteer zijn standpunten, hij de mijne. Ik heb een stuk langer in Qatar ge woond dan hij, dus ik denk dat mijn perspectief ook anders is. Wat mij sterkt in mijn overtui ging om dit te doen, is dat jon gens als Xavi en Eto'o hier ook in geloven. En mijn familie steunt mij ook volledig in deze rol. Ik sta hier volledig achter.'' jes tegen Schotland zullen staan, in het EstMio Algarve nabij Almancil. Welke spelers er gaan starten wilde De Boer gisteren nog niet prijsgeven. Wel duidelijk is dat Marten de Roon speelt. En hij is meteen één van de gezichten in de speelwijze die Oranje verdedigend stabieler en aanvallend minder voorspelbaar moet maken dan in klassiek 4-3-3. ,,Marten kan 5-3-2 dromen'', aldus De Boer. Hij speelt het elke week met zijn club. Bij Ata lanta doet hij het hartstikke goed, ik heb dan ook heel veel vertrouwen in hem.'' De Roon ervaart in de speelwijze vooral meer zeker heid, zei hij giste ren zelf tijdens de persconferentie. ,,Als middenvelder heb je altijd voldoende rugdekking. Dus durf je wat sneller uit te stap pen, agressiever ook. Ik speel het al vier jaar en met Atalanta laten we zien dat 5-3-2 ook aantrekkelijk en aanvallend kan zijn.'' Toch, een kritische noot is op zijn plaats. Oranje speelde het systeem onder De Boer al eens tegen Italië, vorig jaar oktober in Bergamo. Toen wilde Italië de bal hebben en zelf met vier, vijf man tegelijk aanval len. Zoals Spanje en Chili dat ook wilden in 2014 op het WK. Maar tij dens dit EK zal Oekraïne zich in de openingswedstrijd met uit de tent laten lokken. Krijg je dan in 5-3-2 ook nog de ruimte die je wilt? ,,Ja'', antwoordde De Roon reso luut op die vraag. ,,Want je lokt de tegenstander in deze speelwijze na melijk altijd. En is er geen ruimte om door het centrum te spelen, dan verleg je het spel naar de flanken en kom je over de zijkanten door.'' Voor de 30-jarige De Roon ligt er ineens een gouden kans om af te re kenen met de scepsis die hij nog steeds wel oproept in Nederland. ,,Ik hoor al drie jaar dat er vraag tekens zijn rond mij, ja. Maar van medespelers en de bondscoaches voel ik altijd vertrou wen.'' Het werd deze week onderstreept door Georginio Wijnaldum. ,,Ik zie Marten als één van de aanvoerders van ons team'', zei Wijnaldum, de ei genlijke captain. De Roon, grijn zend: ,,Mooi om te horen van Gini. Ik heb een rol in het team, durf din gen te zeggen. Ik ben ook iemand die veel observeert. Als een jongen niet lekker traint, stap ik op hem af: mankeert er wat? Of: vind j e dat iets oneerlijk gaat? Dat wordt gewaar deerd binnen de groep, volgens mij.'' Nog even terug naar de speel wijze. Want voor de goede orde: 'Gewoon' 4-3-3 is zeker niet dood en begraven bij Oranje. Op het EK zullen ook nog wedstrijden of delen van wedstrijden in die ver trouwde veldbezetting gaan. Benieuwd wat dat betreft hoe ge duldig De Boer is mocht de uitvoe ring in 5-3-2 tegenvallen. Vanavond tegen de Schotten en/of over elf dagen in de Arena tegen Oekraïne. AGENDA ORANJE Tot en met de groepsfase EK Marten kan 5-3-2 dromen, hij speelt het elke week met zijn club. Ik heb heel veel vertrouwen in hem woensdag 2 juni 2021 Het WK van 2022 in Qatar wordt hevig bekritiseerd, niet in de laatste plaats gezien de mensenrechtensituatie in het land, maar Ronald de Boer is één van de oud-topspelers die officieel ambassadeur wordt van het toernooi. ,,Ik ben ervan overtuigd dat het WK gaat hel pen om zaken te veranderen.'' Sjoerd Mossou Rotterdam Wat haal je je in vredesnaam op de hals? Wat je ook zegt als ambassa deur, de reflex zal altijd het zelfde zijn: hij doet het alleen maar voor het geld. Maar je weet toch nu al: deze discussie ga ik in Nederland nooit winnen? Wat vindt je broer Frank hier van? Die heeft als bondscoach van Oranje een totaal andere, best wel precaire positie. GO EERSTE EK-DUEL NEDERLAND - OEKRAÏNE (13 JUNI, AMSTERDAM) Marten de Roon (rechts) met Luuk de Jong tijdens de training van het Nederlands team in Portugal. De Roon heeft een belangrijke rol in het 5-3-2- systeem dat Oranje gaat spelen tegen de Schotten. foto pim ras Vandaag 20.45 uur Oefenduel Nederland - Schotland (Estadio Algarve, Almancil) Zaterdag 5 juni 13.15 uur Persconferentie bonds coach speler 16.45 uur Vlucht van Faro naar Münster/Osnabrück (Dui) Zondag 6 juni 18.00 uur Oefenduel Nederland - Georgië (Grolsch Veste, Enschede) Zondag 13 juni 21.00 uur EK: Nederland - Oekraïne (Johan Cruijff Arena, Amsterdam) Donderdag 17 juni 21.00 uur EK: Nederland - Oostenrijk (Amsterdam) Maandag 21 juni 18.00 uur EK: Noord-Macedonië - Nederland (Amsterdam) Trainingen zijn niet toegankelijk - Frank de Boer (51) Ronald de Boer tijdens zijn werk als voetbalanalyticus voor ESPN. Hij wordt nu ook ambassadeur van het WK in Qatar. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23