Marjan Berk NIEUWS 15 181.000doden: relatief de meeste van alle landen De Peruaanse publieke opinie is nauwelijks verrast over de plots zeer hoge coronasterftecijfers. Nieuwe berekeningen melden 500 doden per 100.000 inwoners in Peru, relatief meer dan in welk ander land ook. Lieve Lezer, ik zit in het nauw. Iemand die het weten kan, zei: ,,Je moet met die teen in een bakje soda gaan zitten.'' Daarna trok ze haar jas aan en vertrok. ,,Ik bel je van avond nog wel!'' Toch deed ik wat ze zei: ik deed die teen in een bak soda water. Want meestal heeft ze gelijk. Ze heeft fantastische tips voor dage lijkse vragen, waarop ik zelf geen ant woord weet. Als ik haar vraag: „Waar om eet jij tegenwoordig steeds radijs jes?" Dan zegt ze vol overtuiging: ,,Als jij drie radijsjes per dag eet, word je 100 jaar!'' Sindsdien eet ik drie radijzen per dag en wacht enthousiast op mijn hoge leeftijd. En nu zit ik ook met mijn linker grote teen in een melkpan met een sodabadje. Mijn voet past er verder niet in, maar mijn teen zit goed onder water. Jammer dat mijn vriendin niet heeft gezegd hoelang ik die teen moet onderdompelen O gezellig, daar komt een van mijn vier volwassen zoons langs. ,,Wat zit jij daar nou met je voet in de melkpan?'' ,,Ik neem een teenbad. Met soda!'' Ik heb vandaag helemaal geen zin om hem uit te leggen waarom ik met een grote teen in een sodabad zit. Mijn voet past er verder niet in, maar mijn teen zit goed onder water „Vreemd!" zegt mijn zoon. Hij snijdt voor zichzelf een groot stuk sukade koek af en smeert er een dikke laag bo ter op. ,,Je moet radijs eten! Geef mij ook eens een plak!'' Hij doet braaf wat ik hem vraag. De vragen over mijn zere teen zijn gesteld. Moeder en zoon eten hun plakken koek, ze kennen elkaar ook al zo lang. ,,Hoelang blijf je zo zitten? Met die teen? Ik moet zo weer verder, ik heb geen tijd om lang bij je te blijven!'' ,,Goed jongen, ga je gang. We bellen nog wel.'' Ik kijk op de klok. De column moet de deur uit. Maar mijn teen is nog niet klaar. Weet u wat, dames en heren le zers, ik blijf nog even zitten. En vol gende week vertel ik u hoe het met mijn teen in de melkpan is afgelopen. En vergeet u niet drie radijsjes per dag te eten! Geniet van de zon! Tot volgende week, veel mooi weer en hartelijke groet, uw oude Berk. Peru heeft een Covid-dodental dat bijna drie keer hoger is dan werd gedacht. In plaats van 68.000 slachtoffers blijken er nu bijna 181.000 mensen aan het virus te zijn bezweken. Een reden waarom Peru - naast immense corruptie en een ouderwets gezondheidssys teem - ook kwetsbaar is, zou zijn dat het land relatief weinig koelkasten in de huishoudens heeft. Peruanen gaan daarom veel vaker naar de markt, wat een van de grootste besmet tingshaarden zou zijn. Artsen bekritiseren de Peruaanse overheid, die de pandemie zeker in het begin op zijn beloop zou hebben gelaten en ook niet zou hebben geïnvesteerd in beade mingsapparaten. Ook het testen zou slecht zijn verlopen. Peru vertrouwde op goedkope, maar - zo bleek - onvoldoende accurate tests uit China. Slechts 5 procent van de Peruanen is tot nu tenminste één keer gevaccineerd. Veel Peruanen vermoedden al dat de officiële cijfers niet klopten. Het aantal begrafenissen stond niet in verhouding tot de officiële do dentallen door corona, valt te lezen op sociale media. En veel mensen stierven thuis zonder dat daar verder onderzoek naar werd gedaan. ,,Ons gezondheidsstelsel is zo slecht dat we he lemaal niet zijn toegerust op wat voor pande- mie dan ook'', klaagt een vrouw in een straat interview op de nationale televisie. ,,Lang voor de verhalen over de zuurstofte korten in India en in Brazilië hadden we in Iquitos deze trieste realiteit met het coronavi rus'', aldus William Pan, een Amerikaanse ge zondheidsexpert die de situatie in Peru volgt. Iquitos is de vijfde stad van het land. Er wonen een half miljoen mensen. „Duizenden mensen werden in april en mei weggestuurd bij de zie kenhuizen vanwege zuurstofgebrek en gebrek aan ruimte. Het medisch personeel werd totaal overweldigd door de besmettingen en kon het niet aan'', zegt hij in The New York Times. Bijgesteld Volgens premier Violeta Bermudez werden de cijfers maandag bijgesteld op advies van natio nale en internationale gezondheidsexperts van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). ,,Het is onze plicht deze cijfers open baar te maken. Ze zijn van belang voor het vol- Ons gezondheidsstelsel is zo slecht dat we helemaal niet zijn toegerust op wat voor pandemie dan ook gen van het verloop van de pandemie, en om die pandemie aan te pakken'', aldus Bermudez op de nationale televisie. Nadat ze de opmer kelijke oversterfte in het land hadden bekeken, concludeerden de specialisten dat cijfers van het ministerie van Volksgezondheid niet klop ten. Die laatste rammelden sowieso, omdat veel mensen buiten het ziekenhuis stierven. Maar ook in de ziekenhuizen zou vaak niet zijn geregistreerd wat de doodsoorzaak was. Gevoelig Het rapport komt op een politiek gevoelig mo ment, vlak voor de tweede ronde van de pre sidentsverkiezingen. De strijd gaat tussen de linkse, voormalige vakbondsleider Pedro Castillo en Keiko Fujimori, de dochter van oud-president Alberto Fujimori die een lange gevangenisstraf uitzat wegens mensenrech tenschendingen en corruptie. De pandemie heeft de politieke onrust in Peru alleen maar aangewakkerd nadat presi dent Martin Vizcarra in november werd afge zet. Vorig jaar werd bekend dat zijn entourage zich in het geheim al had laten vaccineren. Interim-president Francisco Sagasti liet daarop een lij st publiceren met 487 notabelen die hun positie zouden hebben misbruikt. Vizcarra was alweer de vierde president die in vijf jaar tijd kon vertrekken. Drie van de laatste vier Pe ruaanse presidenten belandden in de gevan genis wegens corruptie. Naar verluidt zouden na Peru meer landen kunnen volgen met gecorrigeerde sterftecij fers. Ook in andere delen van Zuid-Amerika wordt weinig transparant omgegaan met de statistieken. De WHO meldde onlangs dat de sterfgevallen door Covid-19 wereldwijd waar schijnlijk veel hoger waren dan werd geregis treerd. woensdag 2 juni 2021 GO I Het is helemaal mis met corona in Peru Bob van Huët Lima/Rotterdam - Inwoonster Peru Een overleden corona patiënt wordt begraven op een kerkhof in de Pe ruaanse hoofdstad Lima. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15