Voordelige vakantiespullen? Reclamefolder.nl 12 NIEUWS m ISRAËL POLITIEK Is hij de man die Israël redt van een verscheurende polarisatie - die hijzelf in het verleden heeft opgestookt? Niemand weet het, maar Naftali Bennett maakt wel goede kans de nieuwe premier te worden. 'U slim bekeken! Als de opmerkelijke deal met de centristische oppositieleider Yair Lapid en de leiders van een reeks splinterpartijen overeind blijft dan gaat Naftali Bennett (49) als eerste aan de bak in een roulerend pre mierschap in Israël. Hij belooft een kabinet 'van eenheid en verande ring'. Dat laatste wordt een uitdaging, want Bennett is uit hetzelfde hout gesneden als zijn politieke leer meester Benjamin Netanyahu. De in Haifa geboren zoon van Ameri kaanse immigranten is minstens zo conservatief, minstens zo na tionalistisch en economisch zeker zo neoliberaal. Ook deelt hij Neta nyahu's harde opstelling tegen over aartsvijand Iran. Tegelijkertijd is de voormalige majoor bij de Israëlische comman do's de belichaming van de ge slaagde ondernemer en techmiljo- nair. Na zijn rechtenstudie in Jeru zalem verhuisde hij naar New York, waar hij softwarebedrijf Cy- ota (antifraudesoftware) oprichtte dat hij zes jaar later verkocht voor 120 miljoen euro. Op zijn 33ste was Naftali Bennett binnen en stortte hij zich op de politiek. Met zijn keppel staat Bennett voor het joods-orthodoxe geloof en bijpassende levensstijl. Zijn po litieke basis zijn dan ook de ultra- nationalistische Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Toen anderen nog voorzichtig Onderzoek naar Bennett verpestte vriendschap met echtpaar Netanyahu hoopten op een vredesproces met de Palestijnen, kwam Bennett, in 2012, met een plan voor de annexa tie van grote delen van de Weste lijke Jordaanoever. ,,Tussen de Middellandse Zee en de Jordaan is geen plaats voor een Palestijnse staat'', sprak hij destijds voor wie nog twijfelde aan zijn intenties. Banketbakker Zelf woont hij met zijn vrouw en vier kinderen in de villawijk Raanana in Tel Aviv. Die vrouw, Gilat, een banketbakker die zich voor hem de regels van het ortho doxe geloof eigen maakte, werd mede inzet van een hoogoplo- pende ruzie met het tot dan be vriende echtpaar Netanyahu. Want Sara Netanyahu, de vrouw van de premier, zag de Bennets ja ren geleden als potentiële concur renten. Ze zou een onderzoek heb ben gelast naar linkse sympa thieën van het stel. Die werden niet gevonden, maar de vriend schap bleek beschadigd. Hoewel Bennett uit de Likoed- partij stapte, werd hij later nog mi- nister in verschillende door Benja min Netanyahu geleide regerin gen. Zo was hij minister van Eco nomie, van Onderwijs en, het meest recent, van Defensie. Het laatste jaar heeft Bennett zijn ex treme en radicale geluid tot veler verrassing wat getemperd en naar eigen zeggen andere prioriteiten gesteld. Hij beweert een verzoener te kunnen zijn. Het te boven ko men van de coronapandemie en het herstel van de economie zijn nu belangrijker dan de annexatie van grondgebied, verklaarde hij in een radio-interview. ,,Het gaat erom de interne breuklijnen te herstellen", zei hij letterlijk. Bekijk de folders van al je favoriete winkels in de Reclamefolder.nl-app woensdag 2 juni 2021 GO Naftali Bennett: vriend van Joodse kolonisten wil als premier 'verzoenen' Bob van Huët Rotterdam/Tel Aviv Naftali Bennett bij de Klaag muur. Volgens hem is uit de co ronacrisis komen nu belangrij ker dan annexatie van grondge bied. FOTO GETTY IMAGES /«- - Ontdek II Nieuwe Scan en download Download in de App Store

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12