Drone spoort reetjes op in het te maaien veld i I m t EUWS 11 m A ZOEKACTIE WILDBEHEEREENHEID IPÜ De vrijwilligers van Wildbeheereenheid Nijkerk gaan op pad om met hulp van een drone jonge reekalfjes te redden van de dood. Nu het maaiseizoen is begonnen, lopen de dieren het risico per ongeluk verhakseld te worden door maaimachines. wee bambi-oogjes staren nieuwsgierig de wereld in. Het reekalfje van amper twee weken oud ligt haast onzichtbaar verscholen in het hoge gras. ,,Daar kijk je dus zó overheen. Een boer kan zo'n kleintje vanaf zijn maaimachine nooit zien'', zegt vrijwilliger Henk van Rijn. Met twee handen vol gras, om zijn men- sengeur te camoufleren, pakt hij het tegenstribbelende dier op. Hij neemt het mee naar een veilige plek naast het weiland. Het kleine reetje schreeuwt luid keels in het rond. Niet snel daarna duikt de geit (moederree) iets ver derop op in het grasland. Die is er als de kippen bij om haar kind op te vangen, zodra Van Rijn het beestje loslaat. ,,Mooi hè'', zegt hij. De vrijwilligers van de Wildbe heereenheid Nijkerk, een lokale ja gersvereniging, zijn in alle vroegte opgestaan om in het buitengebied van Terschuur reekalfjes op te spo ren. Een pasgeboren reekalf is niet in staat de moeder voortdurend te volgen. Dagelijks worden ze maar vier keer gezoogd. De rest van de tijd liggen de jonge dieren nauwe lijks zichtbaar in het weiland. Veel boeren die willen maaien, nemen contact op met de Wildbe heereenheid, zodat die kunnen langskomen om de jonge reetjes uit het hoge gras te halen. ,,Die boeren hebben er ook een ontzettende he kel aan als ze per ongeluk een dier doodrijden. Dat is naar en dat wil gewoon niemand'', zegt Nick van Adrichem, secretaris van Wildbe heereenheid Nijkerk. Voorheen gebeurde het opsporen van reekalfjes door met een groepje vrijwilligers in een rij door het wei land te lopen. Het afstruinen van één weiland kon soms uren duren en zelfs dan werd er weleens een reekalfje over het hoofd gezien. Daarom werd na succesvolle experi menten in 2015 de Wildbeheereen heid Nijkerk met hulp van het Ra bobank Stimuleringsfonds uitge rust met een eigen drone. Het vier- propellerige apparaat scant op 30 meter hoogte met hulp van een warmtecamera zorgvuldig de om geving. Plekjes die wit oplichten, zijn warmer dan de omgeving en mogelijk een reekalf. De zoekacties van de Wildbe heereenheid Nijkerk zijn succesvol. Vorig jaar werden in het voorjaar 42 reekalfjes in veiligheid gebracht. Zonder zoekacties zijn de jonge reetjes verloren in het hoge gras. Ze vluchten namelijk niet weg als er een grote maaimachine aan komt tuffen, maar blijven juist plat op de grond liggen. Het beeld van zo'n vermorzelde ree is heel naar, zegt faunabeheerder Suzanne van Oijen. ,,Het ergste is als het dier nog wel leeft, maar de pootjes of andere li chaamsdelen zijn geplet. Daar krijg je nachtmerries van.'' mL «ÉK.. X- y, 1 woensdag 2 juni 2021 GO if; Johan Harderman Nijkerk H i.i.% Met een drone kan in korte tijd een heel weiland wor den bekeken waar een boer wil gaan maaien. De warmte camera geeft aan als er een reekalf in het hoge gras ligt. Henk van Rijn (b) heeft beet en brengt het jonge dier in veiligheid. FOTO'S CASPAR HUURDEMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11