9 Feest tussen de graven Managers kabelbaan vrij 'Nog dreiging rond militair' Over elke pond die ik kweek betaal ik 156 dollar belasting Houd het hoofd koel, adviseert Brand zijn potentiële collega's in Nederland. De markt belooft gouden bergen - vorig jaar werd in de VS een recordomzet van ruim 18 miljard dol lar geboekt, 67 procent meer dan een jaar eerder - maar er zijn enorme in vesteringen nodig en planten doen niet altijd wat je wilt. Dus pas op je centen en ga niet mee in de gekte, zegt hij. 'Wietoorlogen' In zijn kassen ruikt het naar vochtige aarde, maar in de ruimte waar vrou wen met haarnetjes en mondkapjes op gedroogde planten knippen en nauwkeurig gewogen joints rollen hangt de geur van wiet. Enkele inwo ners van Carpinteria klagen dat de stank doordringt tot in hun woon kamers, tuinen en parken. Ze stapten naar de rechter om kwekers te dwin gen er iets aan te doen. Lokale media noemen het de 'wietoorlogen'. De familie Brand heeft nu speciale luchtfilters geïnstalleerd in de ruim tes waar marihuana wordt verwerkt. Een vernevelingsinstallatie rond de kassen verspreidt continu geurneu- traliserende olie. Dat lijkt te helpen: voor de poort is niet te ruiken dat in de kassen daarachter een enorme wietplantage zit. Maar sommige kwekerijen in het dorp ruik je nog steeds, erkent Brand. En ook hier kan nog soms een wietlucht ontsnappen als de wind draait. ,,Het is van belang dat we blijven controleren, want als er eentje stinkt, stinken we allemaal.'' Maar de regio zal ook moeten leren leven met deze nieuwe vorm van tuinbouw, denkt Brand. Alleen al omdat de gemeente Santa Barbara, waar Carpinteria bij hoort, dit jaar 14 miljoen dollar aan belasting verwacht te innen van de cannabiskwekers. ,,Dit gaat niet meer weg, de geest is uit de fles.'' Hans Brand slikt 's avonds voor het slapengaan inmiddels een beetje van zijn eigen wietolie voor een goede nachtrust. Hij mag dan elke week ze venduizend wietplanten laten oog sten, gerookt heeft hij ze nog nooit. Als hij het eens probeert - misschien van de zomer, zegt hij - moet het schone wiet zijn. ,,Dat andere kan zomaar uit Mexico komen en daar kunnen ze er wel DDT op hebben gespoten, weet jij veel. Straatspul zou ik nooit roken.'' In elke groeifase wordt elke plant gewogen. Al die data moet Brand registreren, zodat controleerbaar blijft of er geen planten verdwijnen naar de zwarte markt. Als het ge wicht van zijn gedroogde eindpro duct te laag is op basis van het aantal planten waarmee hij begon, komt een inspecteur langs. ,,Als we plantjes tien meter verplaatsen moeten we daar een ladingsbrief van maken en die online indienen. Zodat ze bij de inspectie weten dat wij deze planten van hier naar daar verschuiven. Als je een paar duizend plantjes verplaatst breken er weleens een paar. Die vijf of tien plantjes moeten we ook aangeven, met hun nummer. Deze heeft het niet overleefd, meld je dan. En de res ten moeten we nog even bewaren, zodat ze kunnen komen inspecteren. Die mogen we niet weggooien.'' De zwarte markt in Californië is nog steeds groter dan de legale, volgens schattingen. ,,De jongens die vroeger in deze handel zaten, zijn heel moei lijk over te halen om in de legale markt te stappen. Het is een heel goeie markt, maar het is zo moeilijk om dit goed te doen. Er is nog een te grote drijfveer om onder de tafel te verkopen. Over elke pond die ik kweek betaal ik 156 dollar belasting. Als je dat niet betaalt, niet elke plant hoeft te verantwoorden en kunt spuiten wat je wilt, kweek je natuur lijk veel goedkoper.'' Brand denkt dat meer handhaving nodig is, en verlichting van de belas tingdruk. Zelf zegt hij heel strikt met de regels om te gaan, en zijn 75 perso neelsleden op het hart te drukken de voorschriften altijd tot in detail te volgen. De sheriff is al eens binnen gevallen bij zijn broer vanwege niet- maandag 31 mei 2021 GO geregistreerde planten. ,,Onze licen tie is gewoon veel geld waard. Ik ga niet riskeren die te verliezen om een klein beetje meer te verdienen. Je moet ook eens tevreden zijn in het leven. Ik denk dat die hebzucht je een keer de das om doet.'' OPMEER Burgemeester van de Noord-Hollandse gemeente Opmeer Wim Groeneweg is niet te spre ken over jongeren die za terdagavond een illegaal feest hielden bij de kerk. ,,Ik ben verbijsterd dat jon geren over de graven lopen en vind het respectloos en verdrietig voor de nabe staanden. Dit gedrag kun nen we niet tolereren'', aldus Groeneweg op de site van de gemeente. De gemeente meldt dat de organisator van het feest gisterochtend van zijn bed is gelicht door de politie. ROME De drie mannen die woensdag werden aange houden vanwege het ka belbaanongeluk in Noord- Italië, zijn vrijgelaten. Een van de drie managers van het bedrijf dat de kabel baan beheerde, wordt onder huisarrest geplaatst, melden Italiaanse media. Vorige week zondag stortte een cabine bij de berg Mottarone neer na een kabelbreuk. Er vielen veertien doden, onder wie de ouders, broer en over grootouders van de vijfja rige Eitan. Deze Israëlische jongen was de enige die het drama overleefde. BRUSSEL Er zijn geen signalen dat de dreiging rondom de voortvluchtige militair Jürgen Conings in België volledig verdwenen is. Dat heeft de Belgische minister van Binnenlandse Zaken Annelies Verlinden gisteren gezegd in het tv- programma De Zevende Dag. ,,Het duurt lang, ik denk dat we met zijn allen hadden gehoopt dat we sneller duidelijkheid zou den krijgen in dit dossier.'' Conings is sinds begin vo rige week voortvluchtig. De 46-jarige korporaal heeft extreemrechtse sympa thieën en had zware wa pens meegenomen uit een legermagazijn. Viroloog Marc Van Ranst zou een van zijn doelwitten zijn. A Hans Brand en zijn zoon Johnny in hun kassen, waar ze tot zes jaar geleden gerbera's kweekten. In een afgesloten ruimte knippen vrouwen de gedroogde planten en rollen joints die ze nauwkeurig wegen. Sommige omwonenden klagen over de doordringende geur van de wiet, Brand doet er alles aan om de overlast te beperken. FOTO'S KARLIJN VAN HOUWELINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9