k 8 NIEUWS CANNABIS CALIFORNIË Nederlands-Amerikaanse bloemenkwekers in Californië zijn overgestapt op cannabis. Laat je niet gek maken, adviseert Hans Brand de Nederlanders die binnenkort mogen proefdraaien met legale wietteelt. Ik was een van die mensen die dachten: het is een opstapje naar harddrugs /T maandag 31 mei 2021 Karlijn van Houwelingen Carpinteria In de Noord-Amerikaanse cannabisindustrie wordt gesmeten met miljarden, nu steeds meer Amerikaanse staten gebruik en productie van marihuana legaliseren. Maar in Carpinteria, even ten noorden van Los Angeles, draait de familie Brand nog steeds elk dubbel tje een paar keer om. Hans Brand uit de Beemster stopte zes jaar geleden met gerbera's en zette zijn wietplan- ten in exact dezelfde kassen, met dezelfde tafels en potten. ,,Lekker goedkoop.'' Hollandse spaarzaamheid gaat er ook na 36 jaar Amerika niet uit. En er komt een dag, denkt Brand, dat Cali- fornië geneest van de wietkoorts, de prijzen gaan dalen en er geen zilver vloten meer binnenvaren in de heu vels aan de Amerikaanse westkust. Dan wil hij kunnen blijven telen, met lage kosten, zodat de zesde gene ratie kwekers in de familie het bedrijf overeind kan houden. Ruim een eeuw geleden kweekten de Brandjes tulpen en tomaten in Noord-Hol land, nu staan er honderdduizend wietplanten in de familiekassen. Lampen heeft Brand niet nodig, zijn wiet groeit prima onder de Californische zon. Hij loopt langs manshoge planten waar dikke bloe men in groeien. Hij gebruikt geen pesticiden, maar zet een mix van insecten in om ongedierte uit de planten te houden. ,,Wat je er ook op spuit, het wordt in de fik gestoken en geïnhaleerd door mensen, dat is natuurlijk niet gezond.'' In Carpinteria, een charmant stadje aan de Stille Oceaan, streken in de jaren 60 veel Nederlandse bloe- menkwekers neer. Het milde, zon- - Hans Brand, kweker nige klimaat is perfect voor de bloe menteelt. De Hollanders voorzagen lange tijd zo'n beetje de hele VS van gerbera's en tulpen, maar die markt is ingestort sinds Amerikanen hun boeketten goedkoper uit Zuid-Ame- rika of Canada kunnen halen. Voor een 'bossie lelies', zegt Hans Brand, kreeg hij ooit 25 dollar. Eenzelfde bos leverde de laatste jaren nog maar 6 dollar op. Familiebedrijf Toen de kans zich voordeed, besloten veel telers in Carpinteria een plant te gaan verbouwen die wél iets op brengt. De omgeving is nu het do mein van de cannabiskwekers. Velen zijn van Nederlandse komaf, de rest zijn Amerikanen die Hollandse kas sen huren. De hele familie Brand zit in de cannabis. Hans' broer Barry heeft zijn eigen kwekerij, zoon Johnny en dochter Hanna zijn mede eigenaar van het bedrijf van Hans. Hun moeder is een telg uit de 'Van Wingerdenclan': het telersimperium van de nazaten van vier broers uit het Westland, die in 1967 in Californië hun geluk beproefden. Veel neven Van Wingerden kweken inmiddels ook cannabis. Hans Brand had er eigenlijk weinig zin in om wiet te gaan telen. ,,Ik heb het nooit gebruikt, in Holland ook niet. Ik hield van een biertje, en daar bleef het bij. Ik was ook een van die mensen die dachten: het is een op stapje naar harddrugs.'' Nu vergelijkt hij zijn planten met alcohol: dat mag ook. Drinken veroorzaakt in zijn ogen meer problemen dan cannabis, met agressie bijvoorbeeld, maar het kostte zijn zakenpartner maanden om hem over te halen. Die deed dat onder meer door hem video's te laten zien van zieke kinderen die uitlegden hoeveel baat ze hebben bij medisch gebruik van cannabis. In 2015 oogstte Brand zijn eerste wiet. ,,We kunnen allemaal zeggen dat we cannabis zijn gaan telen om patiëntjes te helpen, maar dat is natuurlijk gelul, uiteinde lijk hebben we het allemaal gedaan voor de financiële kant. De bloemen, dat was zo moeilijk.'' In het begin was de juridische sta tus van zijn bedrijf nog zo onduide lijk, dat hij ineenkromp als hij een helikopter zag overvliegen. De staat Californië stond de teelt van canna bis toe, maar de federale overheid in Washington zag telers zoals Brand als drugscriminelen. Dat is officieel nog steeds zo, maar er is in het Con gres steeds meer animo om wiet ook federaal te legaliseren. Californië maakte in 2018 binnen de eigen gren zen teelt voor recreatief gebruik al mogelijk. De familie Brand kan nu openlijk reclame maken voor potjes wiet en voorgerolde joints van het eigen merk Autumn Brands. Ze werken met influencers, verkopen T-shirts en begonnen een webshop, die alleen toegankelijk is voor inwo ners van Californië. Experiment In Nederland wordt verkoop in cof feeshops al jaren gedoogd, maar is het verbouwen van cannabis nog steeds verboden. Den Haag overweegt wel legale wietteelt mogelijk te maken. De overheid werkt op dit moment aan een experiment waarbij tien ingelote kwekers de kans krijgen om met toestemming van de overheid te gaan telen. Ze zullen onder streng toezicht staan. In Californië wordt de kwekerij van Hans Brand 24 uur per dag in de gaten gehouden. Aan elke plant hangt een label met een nummer. GO Nederlandse wietkweker in de VS: 'Ik heb het zelf nog nooit gerookt'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8