pil feil Suriname schreeuwt om middelen en mensen 7 Suriname is de wanhoop nabij. De derde coronagolf is zo heftig, dat het land vandaag in volledige lockdown gaat. Ondertussen geldt op de ic-afdelingen code zwart. De eerste twee besmettingsgolven heeft Suriname relatief goed door staan. ,,Het contact- en bronnenon derzoek werkte goed'', zegt Amrish Baidjoe, veldepidemioloog, micro bioloog en docent aan de London School of Hygiene and Tropical Medicine. De Nederlandse expert met Surinaamse roots overlegt regel matig met de gezondheidsautori teiten in Paramaribo over de aanpak van de crisis. ,,In de eerste golf was het aantal in fecties lager en liep het in Brazilië nog niet de spuigaten uit. Nu is het daar helemaal mis en is er ook nog een nieuwe en besmettelijkere variant gekomen. Aanvankelijk wer den er door de overheid maatregelen genomen om verspreiding tegen te gaan, maar je ziet net als in Neder land dat mensen zich op den duur minder aan de regels houden. Er was ook wat politieke druk om de maat regelen te versoepelen. Ondertussen muteerde het virus en verspreidde het zich.'' ,,Nee, hoezeer artsen en verplegers ook hun best doen en hoe goed het bronnen- en contactonderzoek ook was opgezet. Het is heel moeilijk zicht te houden op bijvoorbeeld ille gale gouddelvers. En nu beweegt het virus zich door de hele bevolking. Het is niet meer bij te benen.'' ,,Dat vind ik een minder goed idee, omdat je dan weer een piekdrukte creëert. Maar Suriname heeft extra problemen. Een groot deel van de mensen heeft geen inko men als ze niet wer ken. Veel Surina- mers hebben meer dere baantjes. Deze lockdown treft die groep extreem Veel Surinamers vragen zich af: waarom krijgen wij die vaccins die Nederland niet wil? hard. Het is zaak zo snel mogelijk te vaccineren, maar als Nederland pas eind juni vaccins kan sturen en het ook nog eens veertien dagen duurt voordat die vaccinatie effectief is, gaat daar nog eens anderhalve maand overheen. Dat betekent dat men dus minstens zes weken alles moet doen om de verspreiding van het virus te beperken. Dat zal niet meevallen.'' ,,In veel westerse landen is er discus sie of AstraZeneca überhaupt ge bruikt moet worden. Natuurlijk wordt dat ook in andere landen ge volgd. En dat zijn de vaccins die naar ontwikkelingslanden zoals Suriname gaan. Logisch dat sommige Surina- mers zich dan afvragen: waarom krijgen wij die vaccins die Nederland niet wil? Het belangrijkste is niet het vaccin verplichten, je moet de dialoog aangaan. Dus niet alleen informatie sturen, maar met de mensen in gesprek gaan om erachter te komen wat de zorgen zijn en of je die kunt wegnemen. Het wordt tijd dat Brazilië dit probleem serieus C gaat nemen. Daar is echt daad kracht nodig. Tegelijkertijd zie je ook dat allerlei westerse landen de maatregelen alweer laten varen. Ik zie minder zeker heden in dat beleid dan veel profes sionals en politici, die denken dat het risico wel voorbij is als we in Neder land iedereen hebben gevaccineerd. Ondertussen gaat het virus gewoon rond in de wereld.'' HULP ,,De hulp bestaat uit meerdere dingen'', zegt Jeroen Schou ten, intensivist van het Rad- boudumc. Vorig jaar coördi neerde hij de eerste corona hulp aan Suriname vanuit Nijmegen en nu is de nood opnieuw aan de man. ,,Het vaccin is het allerbelangrijk ste, maar ondertussen zitten ze daar in code paars, zeg maar code zwart, waarbij ze echt ernstig personeel en midde len tekortkomen.'' Schouten was onlangs in Suriname. ,,Het idee is de be staande ic's uit te breiden en bedden toe te voegen. De be perkende factor is het perso neel. Er is schaarste aan dok ters en verpleegkundigen die op de ic kunnen werken. Je hebt handen aan het bed no- dig, maar ook materiaal. Er is beademingsapparatuur, maar er zal apparatuur bij moeten. Ik hoop dat het ministerie weer toestemt om een aantal van die toestellen te sturen. Nederland heeft er overigens al achttien geleverd.'' Het virus lijkt deze keer meer jonge mensen te raken. De Surinaamse bevolking is gemiddeld ook jonger dan de Nederlandse, en jonge mensen houden zich minder strikt aan de maatregelen. Nu raast het virus ook nog sneller door het land dan gedacht werd. Schouten: ,,Toen ik er drie weken geleden was, viel het wel mee. Het is echt geëx plodeerd. Hoe dat kan? Denk nog even aan wat er hier ge beurde na het carnaval in Bra bant. De lockdown is redelijk uitgevoerd in Suriname, maar als je zo'n besmettelijk virus hebt en de zorg op zijn laatste benen loopt, doet elke drup pel de emmer overlopen.'' De medische zorg in Suri name heeft al een slechte uitgangspositie, zegt Schou ten. ,,Er is oud materiaal en vaak ook te weinig. Daar komt dit dan nog overheen in een failliet land.'' maandag 31 mei 2021 GO Lange rijen voor de supermarkten in Paramaribo. Mensen willen nog snel een voorraadje inslaan voordat het land in volledige lockdown gaat. foto anp 'Virus gaat zo snel rond, 't is niet meer bij te benen' Bob van Huët Londen/Rotterdam Waarom loopt het juist nu zo uit de hand? Tegen de nieuwe Braziliaanse va riant, die kennelijk sneller rondgaat dan de vorige, kun je als klein land weinig beginnen, lijkt het. Suriname gaat nu in totale lock down. De winkels mogen nog maar drie keer in de week open voor boodschappen. Is dat slim? -Amrish Baidjoe, epidemioloog Bijkomend probleem is dat veel Surinamers het vaccin dat ze krijgen niet vertrouwen. In Suriname zijn er nu elke dag driehonderd nieuwe coronabesmettingen, ter wijl de ic-capaciteit maar 35 bedden is. De situatie is te vergelijken met dagelijks tienduizend nieuwe be smettingen in Nederland. Er komt Nederlandse hulp. Bob van Huët Nijmegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7