LINDA AKKERMANS 'VVD-Kamerleden moeten kritischer zijn' I Journalist met zijn filmploeg opgepakt bij Griekse grens Australisch team ontdekt 'chocoladekikker' 6 Column Al een poosje gaat er een car toon op Facebook rond, en steeds als die opduikt moet ik lachen. Op het plaatje staat een man die jammerend op de grond ligt en zijn bovenarm vast heeft. 'Eerste voetballer gevaccineerd' staat erboven. Flauw? Een beetje wel natuurlijk, lang niet alle voetballers zijn jan- kerds. Denk aan Jaap Stam, die langs de lijn werd gehecht, gezicht op standje staal. Maar talrijk zijn ook de voorbeelden van profs die theatraal ter aarde storten terwijl er niets aan de hand is. midden in de Matthijs de Ligt-gate. De verdediger van Oranje had gezegd dat hij het Covid-vaccin niet ging nemen, baas over eigen lichaam en zo. Hij is helaas niet de enige die zo redeneert, iedereen heeft Mat- thijs de Ligtjes in zijn omgeving, die nog altijd niet inzien dat je zo'n prik niet alleen neemt voor jezelf, maar jmst ook voor anderen. Gelukkig is De Ligt na een berg kritiek bijgedraaid. Hij neemt het vaccin toch, maar andere spelers weigeren nog. Zij hebben dus lak aan het groepsbelang, iets waar het in het voetbal toch om draait. Bondscoach Frank de Boer zegt dat hij zijn spelers niet kan dwingen. Onzin, gesteund door de KNVB had het selectiebeleid moeten zijn: die prik erin of geen EK. Maar tjawaar kennen we de KNVB ook alweer van? Och ja, van dat laffe statement tegen het WK in slavenland Qatar én van het niet meedoen aan de sociale media-boycot in de strijd te gen racisme. Een maatschap pelijk voorbeeld stellen is er bij de voetbalbond kortom al een poos niet meer bij. als Matthijs het licht nog gaan zien. De kans is echter klein. Voetballers, hè. Die blijven meestal behoorlijk lang jammeren. VVD'er Gijs Dröge diende de motie in. Hij vindt dat de huidige fractie vooral uit Haagse insiders bestaat. In de afge lopen maanden kreeg het kabinet van premier Mark Rutte een motie van wantrouwen vanwege het niet delen van informatie in de toe slagenaffaire, en beloofde het aan een 'nieuwe be stuurscultuur' te gaan werken. Dröge vindt dat daar VVD-Kamerleden bij horen die het kabinetsbe leid kritisch volgen in plaats van 'volgzaam' te zijn, zei hij vorige week bij de NOS. Ook Rutte zou te weinig kritiek krijgen. VVD-partijvoorzitter Christianne van der Wal noemde de huidige fractie 'een heel mooie mix', waarin mensen zitten met een achtergrond bij de po litie, een röntgenlaborant, een metalfan en een moeder van drie kinderen, die haar sporen heeft ver diend in de veiligheidssector. ,,En ja, sommigen zijn medewerkers in de Tweede Kamer geweest.'' De VVD is koploper in het leveren van Kamerle den die vóór hun Kamerlidmaatschap medewerker van de Tweede Kamer waren, politiek assistent van een VVD-bewindspersoon of woordvoer der van de fractie of een ministerie. Volgens Van der Wal is dat geen probleem. ,,Ze zijn allemaal geselec teerd met hetzelfde profiel van de scoutingcommissie. Ze moeten lef kunnen tonen en niet bang zijn.'' Toch zei ze de motie graag over te nemen met het oog op de selectie van kandi daat-Kamerleden voor de volgende verkiezingen, die gepland staan voor 2025. Dan moet de VVD op zoek naar Ka merleden die 'zowel kritisch als loyaal' zijn, stelde de partijvoorzit ter. De motie, die ge steund werd door een groep VVD'ers en ook geldt voor andere libe rale volksvertegen woordigers, werd daarop niet meer in stemming gebracht. Zoals dat sinds de opkomst van digitale partijcongressen ge bruikelijk is, kon niet iedereen deelnemen aan de Algemene Ledenvergadering van de VVD. Leden moes ten zich van tevoren aanmelden. Wie dat deden, kregen een link waarna zij de vergadering vanuit huis konden volgen. De bij eenkomst werd ook uitgezonden op het themakanaal NPO politiek.' De Nederlandse filmploeg, bestaande uit vier of vijf leden, was in de grensregio Evros op reportage. Ze maakten onder meer opnames bij de grens- muur, die bedoeld is om migran ten tegen te houden. Op een bos pad kwamen ze een groep Af ghaanse vluchtelingen tegen, onder wie ook kinderen. ,,Zij bleken ernstig te zijn mis handeld door de Bulgaarse grenspolitie'', vertelt Vermeu len. ,,Veel vluchtelingen hadden verwondingen in hun gezicht, op armen en benen. Hun schoe nen waren afgenomen, net als al hun andere bezittingen, dus ze liepen hun voeten kapot op sok ken. Wij zijn met ze meegelopen naar het eerste dorp, waar ze werden opgepakt door de Griekse politie en het leger.'' Ook Vermeulen en zijn ploeg werden meegenomen naar het politiebureau. ,,Omdat we in een militaire zone zouden hebben gefilmd. We hebben daar een uur gezeten, zodat de politie de vluchtelingen ongezien kon af voeren. Wij zijn verder prima behandeld.'' De journalist bevond zich in het noordelijke grensdorp Di- kaia, waar de grenzen van Bulga rije, Turkije en Griekenland el kaar kruisen. ,,De vluchtelingen vertelden dat ze al meerdere ma len terug zijn geduwd naar Tur kije. Ze reisden via Bulgarije om dat de Griekse grens steeds lasti ger wordt. Er wordt een muur gebouwd en er is veel strengere controle dan voorheen.'' De Nederlanders waren vol gens de Grieken bezig met het interviewen van illegale migran ten. 'Ze wisten waarschijnlijk dat die vanuit Turkije door de rivier de Evros naar Grieks grondgebied waren overgesto ken', schrijft de site Evros News. Volgens de Griekse politie wa ren de Nederlanders al sinds vo rige week in het gebied en reden ze in een wit busje rond om vluchtelingen te vinden. ,,Opge- merkt moet worden dat Neder landse zenders en hulporganisa ties vaak beweren dat de Griekse autoriteiten proberen illegale immigranten van Evros naar Turkije te repatriëren", schrijven Griekse media. maandag 31 mei 2021 GO Jammeren Toevallig zag ik de car toon ook dit weekend weer voorbijkomen, Mijn hoop is daarom dat de andere weige raars bij Oranje net Bij de volgende Tweede Kamer verkiezingen moeten VVD-kandi- daten vooral geselecteerd worden op 'kritisch vermogen'. Tijdens het digitale partijcongres nam het VVD-bestuur gisteren een motie daartoe over. Hanneke Keultjes Den Haag Gijs Dröge en Chris tianne van der Wal. FOTO'S VVD, ROB VOSS De Nederlandse journalist Bram Vermeulen en zijn film ploeg zijn gisteren bij de Grieks-Turkse grens meege nomen door de politie. Ze maakten voor de VPRO-serie Frontlinie een reportage over Afghaanse vluchtelingen die hier de grens oversteken. Tonny van der Mee Dikaia/Rotterdam •v' V\«, Journalist Bram Vermeulen. NIEUW-GUINEA Een team van Australische onderzoe kers heeft in de regenwou den van Nieuw-Guinea een bijzondere boomkikker ont dekt. Vanwege zijn bruine kleur wordt deze vanaf nu de chocoladekikker genoemd. De boomkikker komt in groene vorm ook in Nieuw-Guinea en Australië voor. ,,Die komt het dichtst bij de boomkikker die we in Nieuw-Guinea hebben ontdekt'', zegt Paul Oliver, een van de wetenschappers die verantwoordelijk zijn voor de vondst, in een persbericht. Dat de chocoladekikker tot op heden nog niet was ontdekt, is volgens de wetenschappers niet gek. ,,De kikker leeft in erg hete, moerassige gebieden met veel krokodillen. Dat zijn allemaal dingen die verkennin gen ontmoedigen'', zegt on derzoeker Steve Richards. Nieuw-Guinea zat ooit aan het huidige Australië vast. „Veel Australiërs kennen het eiland niet goed, maar veel dieren komen zowel daar als bij ons voor'', zegt Richards. ,,Als we de biodiversiteit in Nieuw- Guinea beter kennen, helpt dat onze eigen fauna beter te begrijpen.'' De officiële naam van de ont dekte kikker is Litoria mira. ,,Mira betekent 'verrast' of 'vreemd' in het Latijn'', zegt Oliver. ,,Omdat het zo'n verras sende ontdekking was.'' De politie hield de vluchtelingen aan en nam ook de filmploeg mee. foto bram vermeulen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6