II 8 ZEELAND Een rondleiding door het nieuwe Edah- en het Draaiorgelmuseum is een reis langs herinneringen en anekdotes. Een die later dit jaar weer gemaakt kan worden in Helmond. De musea hopen na de zomer open te kunnen in hun nieuwe pand. Bianca Clerx Helmond Wie heeft geen oma, moeder of tante die dacht dat ze met haar velletjespudding een traktatie op tafel zette? Wie kan de leus 'Jam van dn Edah, plèk plëkï' nog mee schreeuwen? Wie kent niet ie mand die oude blikken verzamelt of aan alle spaaracties meedoet? De voormalige loods van transportbedrijf Van Gend Loos bij station Helmond is omgebouwd tot Loods 20. Een gezamenlijk onderkomen voor het Edah- en het Draaiorgelmuseum. Twee belangrijke onderdelen van Helmonds historisch erfgoed. Er moet nog veel gebeuren, haasten de museummen sen zich te zeggen. Niettemin geeft de rondleiding door Danszaal Bocken met zijn draaiorgels en de winkeltjes in het Edah-museum een idee van wat er te zien en be leven valt. De Helmondse interieurinrichter Cialano Expo heeft uitstekend werk gedaan vinden de besturen. De musea hebben veel minder ruimte dan voorheen, maar iedereen is tevreden met de presentatie en uit straling. Passen en meten Het was passen en meten met de draaiorgels - 'fronten in de zaal, kasten in de gang'. En selecteren welke Edah- spullen uitgestald worden - 'we hebben geen dubbele blikken meer'. Het verhaal dat de musea willen vertellen komt zo misschien nog wel beter tot zijn recht. Bij het Draaiorgelmuseum vinden ze dat een kleinere zaal de sfeer ten goede komt. In een intieme setting kunnen de voetjes straks weer van de vloer in de nieuwe zaal Bocken; vernoemd naar de drukbezochte vroegere dansgelegenheid in de binnenstad. Als voorproefje laat Alfons Vogels de Grote Gaudin een deuntje spelen. De Blauwe Trom staat nog bij restaurateur Martin Conrads. Het straatorgel wordt in juni terug verwacht. Dan worden ook de andere instrumenten nog een keer afgesteld. Vogels: ,,Ze klinken goed, maar er zijn altijd pijpen die nazorg behoeven." Hoewel het Helmondse Edah-verhaal ruim honderd jaar geleden begon aan het kanaal, voelt Loods 20 een beetje vertrouwd. Berrie Janssen laat de oude admini stratie zien. In grote schriften is met een kroontjespen opgetekend welke goederen naar welke filialen zijn ge gaan. ,,De verzendboeken staan nu op de plek van waar vroeger veel is verzonden", zegt Tonny Raaijmakers. Janssen: ,,Edah is het grootste bedrijf dat Helmond heeft gehad. Die naam mag niet verdwijnen uit de stad." Trots laat hij een stukje zien uit een oude film over Edah. Op beeldschermen in het museum worden straks de unieke fragmenten getoond, vertelt hij. Raaijmakers' persoonlijke favoriet zijn platen van een Edah is het grootste bedrijf dat Helmond heeft gehad. Die naam mag niet verdwijnen reclame-actie uit begin 1900. ,,Die zijn in een filiaal ge bruikt als plafondisolatie. Daarom zijn ze zo goed be waard gebleven", zegt ze lachend. Die waar 'een pak prima Edah kaarsen met een prachtroman' worden aan geprezen vindt ze heel goed gevonden. ,,Als je wilde le zen, moest je een kaarsje branden voor licht. Je ging er dus vanzelf meer kopen." maandag 31 mei 2021 ZV Ki^C0U)CH£A*r map" 1 VieESWftBEM ;iMGINGSMfDDEi-ËN_ I INDISCHE - CERECHTËW, Links: in het Draaiorgelmuseum staan grote draaiorgels en kleiner materiaal voor bijvoorbeeld techniekeducatie en demonstraties orgelboeken maken. Rechts: een win keltje in het nieuwe Edah-museum. foto's rené manders/dci media Een reis langs oude herinneringen Berrie Janssen Handdraaiorgel Onze Klenne (links), De Gaudin uit zaal Bocken (midden), en kermisorgel Ruth (rechts). Die laatste stond bij een luchtschommel. ,,Die speelt heel hard en moest het kermispubliek trekken." Berrie Janssen vindt de oude administratie een van de meest bijzondere dingen in het Edah-mu- seum. ,,Uit Edah zijn heel veel winkelformules voort gekomen." ►►►Tonny Raaijmakers bij een kast met daarboven reclameplaten van begin vorige eeuw. Goed be waard gebleven omdat ze zijn gebruikt als isolatie materiaal. fotos rené manders/dci media ;3Sa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51