II Schuren en schilderen aan oude zeecontainer 5 DE PASTORIE DAGBESTEDINGSPROJECT ZEEUWSE GRONDEN Een lekker kopje Maria uit de Beuk? Of toch liever de frisse en rustgevende Magdalenathee? In theehuis De Pastorie in Ovezande staan deze bijzondere theetjes op de kaart. De namen zijn een subtiele verwijzing naar de oude functie van het gebouw. In het statige huis naast de ka tholieke kerk van Ovezande woonde decennialang meneer pastoor. Na het vertrek van de laatste pastoor deed het huis vooral dienst als vergader- en ont moetingsruimte voor de naastge legen katholieke kerk. Maar sinds kort heeft een deel van de pastorie een nieuwe, maatschappelijke functie als dagbestedingsproject. Zorgorganisatie Zeeuwse Gronden opent deze week op de beneden verdieping theehuis De Pastorie. Het wordt een rustige start door alle coronabeperkingen. ,,Als het krijtbord buiten staat zijn we open", zegt Miranda Dieleman van Zeeuwse Gronden. Sociale functie Theehuis De Pastorie is een dag bestedingsproject van Zeeuwse Gronden, een zorgorganisatie voor mensen met een ernstige psychia trische stoornis. De roots van de organisatie liggen in Zeeuws- Vlaanderen, maar op steeds meer plekken boven de Westerschelde komen woonlocaties en dagbeste dingsprojecten van Zeeuwse Gronden. In Ovezande staat op steenworp afstand van De Pastorie een woonlocatie en daar komt nu het theehuis bij. ,,De pastorie was al een ontmoetingsplek voor heel veel mensen uit het dorp en dat zal het blijven", zegt Dieleman. Het theehuis gaat zich echt richten op de sociale functie. De plek waar de dorpsgenoten een kop koffie of Als je ondersteuning nodig hebt bij het werk kan je hier terecht thee kunnen drinken. Misschien een ontbijtje halen en samen met anderen aan de grote tafel nutti gen. Of de vriendinnen die eens gezellig bijkletsen met koffie en zelfgemaakt gebak of een eenvou dige lunch met soep en een broodje. Avondmaaltijden worden niet geserveerd in De Pastorie. ,,Een restaurant zal het niet wor den." De sfeer van vroeger In de afgelopen weken is hard ge werkt in het pand. Er is geverfd, verbouwd en gesopt. Maar alle oude details zijn bewaard, zoals de originele houten vloer, de authen tieke suitedeuren en de kleurige tegelvoer in de gang. Ook door de inrichting ademt het theehuis nog de sfeer van vroeger. Niet overdre ven of juist ouderwets, maar sub tiel door verwijzingen naar de oor spronkelijke functie. Neem de ver zameling kruisbeelden op een pauselijk paarse ondergrond. ,,Die komen hier allemaal uit het huis", vertelt Dieleman. ,,En daar hangen oude foto's van het dorp en de mensen die hier woonden. Die hebben we gekregen", wijst San dra Romeijnders aan. Zij gaat straks de dagelijkse leiding geven in het theehuis. In De Pastorie werken niet al leen cliënten van Zeeuwse Gron den. ,,Als je ondersteuning nodig hebt bij het werk kan je hier te recht", zegt Dieleman. ,,En ook als je een verstandelijke handicap hebt, ben je hier welkom." En als iemand heel graag wil komen maar er is niet direct een geschikte baan, dan kijkt Romeijnders of er een oplossing te vinden is. Omdat de werknemers uit de wijde om geving komen is Zeeuwse Gron den nog wel op zoek naar vrijwil lige chauffeurs die de mensen wil len halen en thuisbrengen. Met alleen een kwastje verf gaat de klus van Euterpe in Heinkenszand niet lukken. Een korte blik in de op slag van de muziekvereniging leert dat het dak van de zeecontainer lek is. Op verschillende plekken piepen de zonnestralen naar binnen. ,,We moeten inderdaad even las sen", vertelt Marian Dellebeke van Euterpe. Maar dat gaat goedkomen, verzekert ze. Het is zaterdagmid dag, de tweede dag van NL doet. Een kleine groep vrijwilligers is met kwasten en schuurmachines aan de slag rondom de oude zee container van de vereniging. De ruimte wordt gebruikt als opslag voor rekwisieten en kan wel een likje verf gebruiken. Eigenlijk was een andere klus aangemeld bij de landelijke actie. ,,De verbouwing van ons club huis", vertelt Dellebeke. ,,We moesten in januari al aangeven welke klus we hadden. Maar NL doet ging niet door in het voorjaar en omdat we toch niet veel anders konden doen hebben we in de af gelopen maanden ons clubhuis al verbouwd. We hebben van de nood een deugd gemaakt." En om dat de oude container ook drin gend toe was een een opknap beurt, is deze klus afgelopen week end opgepakt. maandag 31 mei 2021 Ook als theehuis 'n ontmoetingsplek Melita Lanting Ovezande Miranda Dieleman (rechts) en Sandra Romeijnders zitten in Theehuis De Pastorie in Ovezande. foto marcelle davidse -Miranda Dieleman Melita Lanting Heinkenszand y De opslag van muziek vereniging Eu terpe in Hein- kenszand wordt opge knapt. Vlnr: Rik Baas, Tobie Smits, Mitchel Ver meulen, Henk Baas en Niels Kampstra. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48