Met een doe- en voelbord kan iedereen aan de slag 5 MIRANDA DE BONT EERSTE VROUWELIJKE VOORZITTER STOOMGROEP Technisch is ze niet, maar gek op treinen wel. Bovendien heeft Miranda de Bont (49) haar mondje mee en beschikt ze over een 'harem' om jaloers op te zijn. De Bont is kersvers voorzitster van Stoomgroep Kerkwerve. De club is opgekrabbeld uit een diep dal. Esme Soesman Kerkwerve De Bont woont in Steenbergen maar heeft een stacaravan in Burgh-Haamstede. Met een 'treinmania' man kon het niet anders of ze kwamen eens buurten bij de stoomgroep op Recreatieboerderij Van Langeraad in Kerkwerve. Man Ton werkt bij railbedrijf Strukton en spaart al jaren Mark- lintreintjes. Maar ook Miranda is inmiddels om. Sinds april is zij trotse eigenaresse van een elektri sche loc, waarmee ze rondjes over de Kerkwerfse grondbaan rijdt. ,,Rondrijden met kindjes. Lekker buiten in de natuur. Het geeft een gevoel van vrijheid. Ik ben hele maal in mijn sas. Dit is genieten." Club 'in de puinpoeier' Temeer omdat de club één gezel lige, spontane boel is. Van vooral mannen. ,,Ik loop hier tussen mijn harem zeg ik altijd. Maar je kunt ie dereen alles vragen. Het contact is hartstikke goed." Hoe anders was dat een jaar of drie geleden, weet Ronald Bonsema - die destijds in terimvoorzitter werd. Hij trof een club 'in de puinpoeier' aan. Zelf woonde hij eerst in Zuid- Duitsland en daarna in Nootdorp, maar gek als alle Bonsema's op Dat klussen is ook leuk. Je ontmoet elkaar hier. We zijn samen één team treinen zijn ('Mijn wieg heeft let terlijk tussen de rails gestaan, in een spoorwegwoning tussen de spoorlijnen naar Arnhem en Den Bosch') kwam hij via zijn zoon te recht bij de club in Kerkwerve. Met het nieuwe bestuur zette hij op een rij wat de Stoomgroep Kerkwerve nu eigenlijk wilde. ,,En dat is rijden én gezelligheid. Dat is ons motto geworden en dat heb ben we al een eind bereikt", merkt zowel De Bont als Bonsema. Het is ook terug te zien aan de cijfers. Telde de club op het dieptepunt nog maar vier leden, zaterdag schreef het 25ste lid zich in. Lege portemonnee Toch was het afgelopen jaar buffe len geblazen. Met man en macht is gewerkt aan het opknappen van twee banen. Gehannes met ander halve meter afstand én met een praktisch lege portemonnee. Om dat corona een streep zette door drukbezochte evenementen als de kofferbakverkoop en de Grote Rij- dag vielen ook de inkomsten van de Stoomgroep Kerkwerve weg. ,,Kinderen betalen een euro voor een rondje en dan haal je op een goede dag toch wel tussen de 50 en 100 euro op", rekent De Bont voor. ,,Maar dat hadden we nu allemaal niet." Dankzij een crowdfundingsactie van lid Wilfred Buijs werd dik 1300 euro opgehaald en ploeterden de leden stug verder. Zoals Tom Henderson die met zijn 85 jaar, en al gek van treintjes sinds zijn va der een eerste treintje voor hem maakte toen hij vier was, in 1250 minibielzen vier gaatjes boorde. ,,En dat was nog niet het ergste", lacht hij. ,,Maar hier moesten ze nog worden vastgeschroefd met steeds een ringetje ertussen." Inmiddels liggen de banen er weer prachtig bij, al zit het klussen er nooit op. De Bont: ,,We willen ook de stationnetjes opknappen en het seinhuisje. Maar dat is ook leuk hè. Je ontmoet elkaar hier. We zitten in een goede flow en zijn samen één team." Esme Soesman Zierikzee Ze bood ze zaterdag symbolisch aan aan Frans de Vos en Nel Eerdmans. Beiden wonen in een woongroep in Borrendamme. Op de borden zijn onder meer een ritsje, zaklamp en een stropdas bevestigd. Allemaal voorwerpen die mensen jarenlang volop hebben gebruikt en die ze dan opeens weer op schoot hebben liggen, legt vrijwilligerscoördina- tor Annet van der Sluijs van Allévo uit. ,,Dat roept herinneringen op en doet een beroep op hun vaardighe den." De grote vrijwilligersactie NLdoet kreeg dit jaar bij de vier Schouwen-Duivelandse zorgcentra van Allévo een heel andere invul ling dan anders. Door corona kun nen vrijwilligers niet zoals gebrui kelijk in- en uitlopen. Dus gingen zij thuis aan de klus om wensen te realiseren voor de bewoners van de Duinen van Haamstede, In 't Opper in Bruinisse en de Cornelia en Bor- rendamme in Zierikzee. Leuke ac tie, vindt Pijl - die nog meer borden in de maak heeft. ,,Mensen kunnen allerlei hande lingen uitvoeren die vroeger heel normaal waren, zoals een gesp open en dicht doen. Maar ook ver schillende materialen voelen. Dat geeft goede prikkels." Ze bedacht zich geen moment toen de vraag kwam of ze mee wilde werken aan de NLdoet-actie. Normaal is Pijl als vrijwilliger van de partij tij dens muziekmiddagen. pen. Daarin kunnen we nu niks be- ,,Lekker dansen en meezingen met tekenen, dus ik ben blij zoiets te de mensen en een beetje opzwe- kunnen doen." maandag 31 mei 2021 SD 'Ik loop hier tussen mijn harem' -Miranda de Bont, voorzitter van de Stoomgroep Kerkwerve Een stropdas strikken of een stekker in het stopcontact ste ken. Het lijkt zo simpel, maar dat is het soms helemaal niet voor mensen met dementie. Yvonne Pijl uit Zierikzee maakte voel- en doeborden waarmee bewoners van Borrendamme aan de slag kunnen. Yvonne Pijl (links) geeft de door haar gemaakte borden aan Frans de Vos en Nel Eerdmans. foto marieke mandemaker Vier van de vijf bestuursleden van de Stoomgroep Kerkwerve: Ronald Bonsema (tot zaterdag interim-voorzitter), Willem van der Houven (op de achtergrond), kersvers voorzitter Miranda de Bont en Bas Barendrecht bij de Romulus van Barendrecht foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46