Ift Bernal toont met Girozege dat Roglic en Pogacar nog niet van hem af zijn 10 ZEELAND Egan Bernal zou het wielrennen na zijn Tourzege in 2019 jarenlang gaan domineren. Het liep anders, mede door een pijnlijke rug. Met de Girowinst bewijst de 24-jarige Colombiaan nu dat hij terug is. Al zien we hem dit jaar niet in de Tour. Vijf maanden na de Tourzege van Egan Bernal ziet Dylan van Baarle zijn Colombiaanse kopman Egan Bernal voor het eerst weer terug. Het is eind 2019 en Team Ineos, voorheen Team Sky, start een nieuw seizoen met een nieuwe sponsornaam op Mallorca. In de Spaanse winterzon op trainings kamp. Van Baarle is één van de ze ven ploeggenoten die Bernal een paar maanden eerder naar de his torische zege in de Ronde van Frankrijk hebben ondersteund. ,,Stond Egan ineens met een ge signeerde gele trui voor mijn neus. 'Als bedankje voor wat je voor me hebt gedaan', zei hij. Dat typeert hem'', zegt Van Baarle. ,,Niet even snel een boksje en bedankt. Som mige kopmannen zullen denken: ik stuur zo'n shirtje wel even op. Egan wilde het per se persoonlijk overhandigen. Dat het een paar maanden later was, toen we elkaar voor het eerst weer zagen, vond ik eigenlijk wel mooi. Dat shirt ligt in mijn appartement in Monaco. Bij andere waardevolle shirts.'' Zijn rug We zijn anderhalfjaar later en Egan Arley Bernal Gomez is terug. Zoveel is duidelijk na zijn Giro zege, inclusief twee etappe-over winningen. Of Tadej Pogacar en Primoz Roglic, de Sloveense ko ningen van het rondewerk erg nerveus zijn geworden? Mwah, misschien niet direct. Maar dat is voor Bernal in deze fase ook niet eens zo belangrijk. Wat wel? Dat zijn rug het drie weken heeft vol gehouden onder de hoogst moge lijke druk. Ja, Bernal beleefde ook in deze Ronde van Italië (die dit week einde werd afgesloten met ritzeges voor Caruso en Ganna) zwakkere momenten. Maar over de hele li nie maakte hij ouderwets indruk. Op het grind, bergop, in linke af dalingen. Als allrounder dus. ,,Er waren vooraf toch veel vraagtekens'', zegt Servais Knaven, ploegleider bij Ineos. Hij verkende de voorbije weken vast de cruciale ritten van aankomende Tour en was dus niet in de Giro, maar van zelfsprekend volgde hij de zege tocht van Bernal op de voet. Knaven: ,,Zijn rug heeft het goed gehouden. De pijn is niet weg. Hij wordt nog steeds behandeld. Maar iedere renner fietst met pijn hè. Toen ik zelf was gestopt, dacht ik: wat is er met mij aan de hand? O ja, ik voel een keer geen pijn.'' Echt verbaasd is Knaven niet dat Bernal nu de tweede grote ronde Aan tafel heeft Egan nooit het hoogste woord. Het tegenovergestelde van hoe hij koerst. Met lef en bravoure in zijn loopbaan heeft gewonnen. Niet gek ook, gezien de status die hij komeetachtig snel heeft opge bouwd. Als jongste naoorlogse Tourwinnaar (22 jaar) schonk hij wielergek Colombia de eerste zege in 's werelds grootste wedstrijd en zichzelf daarmee een heldenstatus in zijn thuisland, compleet met muurschilderingen. De Tour komt volgend jaar weer op zijn pad. De wedstrijd waarin Bernal vorig jaar moest opgeven toen hij geen rol van betekenis meer speelde. Of deze Girowinst een soort revanche is? Een manier om de wielerwereld te laten zien: ik ben er nog? Van Baarle: „Hoog uit voor zichzelf. Hij is naar buiten toe een heel rustige jongen, ingeto gen. Aan tafel heeft hij nooit het hoogste woord. Het tegenoverge stelde van hoe hij koerst. Met lef en bravoure. Maar dan vooral met de manier waarop hij rijdt. Totaal geen type zoals bijvoorbeeld Ni- bali, die ruzie maakt om zich te motiveren. Egan is een heel lieve jongen.'' Gegroeid De Colombiaan is ook gegroeid in zijn rol als kopman, ziet Knaven. ,,Het is niets niks als je op je 22ste al de Tour wint. Daar moet je mee om kunnen gaan. Egan is steeds meer een echte leider. Die goed laat weten wat hij wil en verlangt van anderen. Maar ook dankbaar is. Een trainingsbeest, ook thuis in Colombia. Tot op het punt dat ik af en toe denk: is dit niet een beetje té? Mar liever dat dan andersom. Het mooiste is dat hij de pure liefde voor fietsen uitstraalt.'' In de Tour gaan we dat deze zo- mer dus niet zien. Geraint Tho mas, Tao Geoghegan Hart en Ri chard Carapaz zijn de kopmannen voor Ineos in Frankrijk. Dat was al zo gepland en daar komt volgens Knaven geen verandering in. ,,Egan wilde heel erg graag de Giro een keer winnen. Toen hij als 19- jarig jochie vanuit Colombia de oversteek naar Europa maakte, woonde hij in Italië (rijdend voor de ploeg Androni). In die periode heeft hij zijn hart verloren aan de Giro. Dat maakt dit allemaal wel extra mooi.'' EINDKLASSEMENT 3410,9 km in 86.17.28 maandag 31 mei 2021 Daniël Dwarswaard Rotterdam/Milaan Egan Bernal kust voor de Dom van Milaan de Trofeo senza fine, de Giro-bokaal die op deze zelfde plek in 2017 nog voor Tom Dumoulin was. foto epa - Dylan van Baarle (29) De veelzijdige Bernal won in deze Giro twee ritten: de ne gende etappe met onverharde aankomst in Campo Felice en rit 16, in beestachtige omstandig heden naar Cortina d'Ampezzo. FOTO'S EPA/AFP 2. Caruso (Ita/BAV) +1.29 3. S. Yates (GB/TBE) +4.15 4. Vlasov (Rus/AST) +6.40 5. Martinez (Col/INS) +7.24 6. Almeida (Por/DQT) +7.24 7. Bardet (Fra/DSM) +8.05 8. Carthy (GB/EFN) +8.56 9. Foss (Noo/TJV) +11.44 10. D. Martin (Ier/ISN) +18.35 11. Bennett (NZ/TJV) +25.35, 12. Bouwman (Ned/TJV) +30.56, 28. Mollema (Ned/TSF) +1.36.47 1. Bernal (Col/INS) RONDEVAN ITALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 42