Thiem al uitgeschakeld, Zverev ontsnapt tegen landgenoot 8 Superster Naomi Osaka, die in Parijs de pers niet te woord staat, op ramkoers Naomi Osaka, de Japanse superster van het vrouwentennis, praat op Roland Garros niet met de media. Dat viel al slecht in de tenniswereld en ook het toernooi in Parijs accepteert haar houding niet. Als ze de boycot volhoudt, dreigt zelfs uitsluiting. Het koetjes-en-kalfjes-gesprekje met oud-speler Fabrice Santoro, meteen na haar gewonnen eerste- rondepartij tegen Patricia Maria Tig, dat wilde Naomi Osaka nog wel doen. Maar de uit Japan overge vlogen tennisjournalisten hadden pech, zij moesten het doen zonder een reactie van de grote ster. Osaka hield gisteren woord, door na haar openingswedstrijd af te zien van persverplichtingen. Dat kwam haar op een boete van 15.000 dollar te staan. Die had ze ingecal culeerd, maar het bericht van Ro land Garros aan het einde van de middag kwam ongetwijfeld harder aan. Als ze de boycot niet afbreekt, dreigen meer en zwaardere straf fen, waaronder een diskwalificatie. In een lang en stevig statement gaat het toernooi nog verder: een groot onderzoek, meerdere boetes en uit sluitingen op de andere grand slams zijn niet uit te sluiten. Osaka hekelt de verplichting om na een wedstrijd een persconferen tie te moeten geven. Ze vindt dat journalisten geen rekening hou den met de mentale gesteldheid van spelers na een nederlaag, en wil het systeem veranderen. Het was dagenlang hét ge spreksonderwerp in Parijs. Vanuit de tenniswereld kreeg Osaka al geen bijval. En nu ligt ze dus op ramkoers met de toernooiorganisatie. Divagedrag Oud-tennisser J ohn van Lottum oordeelt snoeihard over de boycot van Osaka. „Van god los, divagedrag van het grootste soort. Osaka is in anderhalf jaar veranderd van een onschuldig, fris en open meisje naar een ster met artiestengedrag." Eén keer sloeg Van Lottum in zijn carrière een persconferentie over, twintig jaar geleden op het toer nooi van Rosmalen. ,,Ik had één game gekregen van Roger Federer, was weggezet als een kleuter. Ik was doodziek van mezelf en ben ongedoucht in de auto gestapt." de open zenuw drukken. Dan ben je kwetsbaar. Maar ook een pers conferentie is te trainen, net als de backhand op matchpoint tegen." Het is een onderdeel van het vak, meent Van Lottum, tegenwoordig werkzaam aan de marketingkant De boete van duizend gulden accepteerde hij. ,,Maar ik heb jour nalisten nooit ontweken. Terwijl ik ze ook wel heb vervloekt. Maar dat was mpn tekortkoming. Je krijgt na een nederlaag vragen die je liever niet krijgt, die precies op FAVORIETEN maandag 31 mei 2021 'Niemand is groter dan de sport' Rik Spekenbrink Rotterdam/Parijs Naomi Osaka won gisteren haar partij in de eerste ronde van Roland Garros, maar daarna vertrok ze snel van de baan, zonder de verplichte persconfe rentie. FOTO'S AP, EPA PARIJS Dominic Thiem is al in de eerste ronde van Roland Garros uitgeschakeld. De 27-jarige Oos tenrijker, tweevoudig finalist in Pa rijs, verloor na een voorsprong van 2-0 in sets in een vijfsetter van de Spanjaard Pablo Andujar. Het werd 4-6 5-7 6-3 6-4 6-4. De partij op het Court Philippe-Cha- trier duurde bijna vierenhalf uur. Thiem was als vierde geplaatst in Parijs, waar hij in 2018 en 2019 in de eindstrijd stond. Beide keren verloor hij van Rafael Nadal. Door zijn mindere voorbereiding werd Thiem dit jaar echter niet gezien als een belangrijke uitdager van topfavoriet Nadal. De Oostenrijker verloor vorige week in Lyon al zijn Dominic Thiem verlaat teleur gesteld de baan. FOTO AP eerste partij en speelde in het gravelseizoen geen rol van bete kenis. Hij werd dit seizoen ook al gehinderd door een voetblessure, waardoor hij de masterstoer- nooien van Miami en Monte Carlo miste. Tegen Andujar leek er lange tijd weinig aan de hand voor de num mer 4 van de wereld. Hij had aan een break in de eerste game vol doende voor setwinst en pakte na breaks over en weer ook de tweede set, met 7-5. De taaie Spanjaard gaf zich echter niet ge wonnen en Thiem begon steeds minder te spelen en meer fouten te maken. Andujar benutte met een forehandwinner zijn eerste wedstrijdpunt. De 35-jarige Andu jar, de nummer 68 van de wereld, had eerder deze maand al opzien gebaard door Roger Federer te verslaan bij diens rentree in Ge- nève. Alexander Zverev kon uitschake ling ternauwernood voorkomen. De Duitser keek tegen een 2-0- achterstand in sets aan tegen Oscar Otte, maar gunde zijn land genoot in het restant nog maar vier games: 3-6 3-6 6-2 6-2 6-0. Otte, de nummer 152 van de we reld, speelde vrijuit tegen de mon diale nummer 6. Met agressief en afwisselend tennis won de quali fier, die met regelmaat het net op zocht, de eerste twee sets. Hij kwam in de derde set ook met 1-0 voor, maar verloor vervolgens vijf games op een rij. Zverev, die op Roland Garros nog nooit een vijf setter verloor en er al zes won, keek in het restant niet meer ach terom en stond geen servicegame meer af. ,,Hij gaf me in de beginfase weinig ritme en dat is de manier waarop hij moest spelen'', zei Zverev. ,,Na de tweede set begon ik iets har der en dieper te spelen en zo doende is het me gelukt om het om te draaien. Hij was ook ver moeider en is misschien niet ge wend aan dit soort wedstrijden.'' De 24-jarige Zverev is als zesde geplaatst in Parijs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40