'-ïv CHAMPIONS LEAGUE V MANCHESTER CITY-CHELSEA De finale van de Champions League zal niet lang beklijven. Manchester City werd zelden gevaarlijk, Chelsea won en N'Golo Kanté was de grote uitblinker. Maar het kussen van de beker liet hij over aan zijn ploeggenoten. Dolblij ondanks reserverol in finale Trainers noemen het vaak 'op de winkel passen'. Ze hebben het dan over een speler die de ploeg bij el kaar houdt, die oog heeft voor de defensieve organisatie. Iemand die niet uit is op de beslissende pass, maar meer voldoening haalt uit het heroveren van de bal. Iemand die zich kan wegcijferen in dienst van het elftal. Bij Manchester City hebben ze twee van die types in de selectie, de Braziliaan Fernandinho en de Spanjaard Rodri. Verdedigende middenvelders, internationals, ge louterd, gerespecteerd. Maar trainer Pep Guardiola meende ze allebei niet nodig te hebben in de finale van de Champions League. Manchester City was dit seizoen ongenaakbaar in de Premier League en eigenlijk ook wel in de Champi ons League. Maar uitgerekend Chelsea was in de finale de oppo nent van de Engelse kampioen. De ploeg van de Duitser Thomas Tu- chel had City in de halve finale van de FA Cup gevloerd en stelde begin mei het titelfeestje van de ploeg uit Manchester nog even uit. Twee ne derlagen die Guardiola aan het den ken hadden gezet. En zo verscheen hij in de finale van de Champions League, de prijs die City zo dolgraag een keer wil winnen, zonder verde digende middenvelder en zonder duidelijk aanwijsbare spits. Bij Chelsea hebben ze iemand die wél op de winkel moest passen, voor het oog van ruim 14.000 toe schouwers in het fraaie EstSdio do Dragao in Porto. N'Golo Kanté -ry groeide uit tot de beste speler op het veld. Na afloop rende reserve speler Kurt Zouma het veld in om zijn 30-jarige ploeggenoot op te til len en rond te dragen. Zeven jaar Kanté wandelde even later naar de 'cup met de grote oren'. De Frans man raakte de beker heel even aan, waar zijn andere Chelsea-spelers de trofee allemaal een kus hadden ge geven. En daarna lachte hij breed uit. Het is nog maar zeven jaar gele den dat de laatbloeier debuteerde in de hoogste Franse divisie, bij Caen. Een seizoen later pikte Leicester City hem op. Met die ploeg won hij de Premier League in 2016, met Chelsea deed hij dat in 2017. In 2018 pakte hij de wereldtitel met Frank rijk, in 2019 de Europa League met Chelsea en zaterdagavond voegde hij de Champions League aan zijn palmares toe. En al die tijd paste hij op de win kel. Dergelijke spelers krijgen niet altijd de schijnwerpers op zich ge richt. Zoals Oranje-international Na afloop rende reserve Kurt Zouma het veld in om teamgenoot Kanté op te tillen en rondte dragen Marten de Roon de afgelopen jaren vooral moest horen dat hij in balbe zit zijn beperkingen heeft. Kanté liet de beslissende pass in de finale over aan Mason Mount, die vlak voor rust op schitterende wijze Kai Havertz zocht en vond. De Duitser omspeelde City-doelman Ederson en rondde af. In het vervolg ging Manchester City op zoek naar de gelijkmaker. Zonder verdedigende middenvel der en lange tijd zonder spits. Het ging fout en Guardiola kreeg na af loop de volle laag van de Engelse pers. Het lukte zijn ploeg niet om keeper Édouard Mendy echt te be dreigen, op een late poging van Riyad Mahrez na. De 29-jarige Franse doelman is ook zo'n verhaal. Net als Kanté is Mendy een laatbloeier. Op zijn 24ste kreeg hij pas zijn eerste prof contract in Ligue 2. Manager Frank Lampard haalde hem afgelopen zo mer voor 40 miljoen euro weg bij Stade Rennes. Lampard gaf veel geld uit, maar won te weinig wed strijden. Zijn opvolger Tuchel nam eind januari het stokje over en won wel. Geen speelminuten De tweede Champions Leaguebe ker voor Chelsea, na de winst in 2012, kwam tot stand zonder Hakim Ziyech. De gave technicus bleef op de bank, zoals Nathan Aké bij Man chester City geen speelminuten kreeg. De Nederlandse internatio- nal zat naast Fernandinho en Rodri en de spitsen Gabriel Jesus en Ser gio Agüero. Drie van de vier kwa men nog binnen de lijnen toen het kalf al verdronken was. Agüero was de enige City-speler die op het veld bleef staan om Chel sea de prijs in handen te zien krij gen. Hij zag Kanté de beker niet kussen, terwijl die daar alle recht toe had. De onvermoeibare Frans man met de indrukwekkende ere lijst had ook in Porto weer fenome naal op de winkel gepast. Europa is gewaarschuwd, want Kanté zal de komende weken in het shirt van Les Bleus ongetwijfeld dezelfde aanpak hanteren. HAKIM ZIYECH maandag 31 mei 2021 7 GO N'Golo Kanté past ook nu perfect op de winkel Manchester City J Chelsea Mikos Gouka Rotterdam/Porto (IwaT7 M N'Golo Kanté zet City's Kevin De Bruyne van de bal. Omringd door Chelsea- collega's toont Kanté de 'cup met de grote oren'. foto afp PORTO Hij speelde zaterdag geen mi nuut, maar Hakim Ziyech was na af loop dolgelukkig. ,,Dit is een kinder droom die uitkomt." Hoewel hij in de laat ste twee wedstrijden van Chelsea tegen Manchester City had gescoord, bleef Ziyech (28) in Porto de hele wedstrijd op de bank. De vreugde was er na afloop niet minder om bij de in ternational van Ma rokko, die vorige zomer Ajax inruilde voor Chelsea. ,,Ik kan niet beschrijven hoe blij ik ben. Ik heb er geen woorden voor. Het was een heel lastige wed strijd van beide kan ten. Iedereen stond heel goed, waardoor er niet veel kansen waren, maar Mason vond een gaatje en nu zijn wij de geluk kige club'', verwees Ziyech naar de assist van Mason Mount op Kai Ha- vertz. ,,We moeten hiervan genieten en gaan het zeker vie ren. Ik ben naar de club gekomen om prijzen te winnen en dat ik dan in mijn eerste seizoen met een zo'n grote prijs mag winnen: ik ben héél trots."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39