Brentford na 74 jaar op het hoogste niveau Köln ook na zomer nog actief in Bundesliga lichting die nu voor EK-goud gaat Mühren kiest voor Volendam Van de Looi: Favoriet Frankrijk nog sterker 5 Met nog een ruim een half uur te spelen, konden de supporters van Brentford de spanning amper meer aan. Steeds meer mensen in rood witte shirts lukte het niet meer om braaf te blijven zitten op de kuip stoeltjes van Wembley. Ze klapten om de haverklap om hun elftal de moed te geven een droom te verwe zenlijken. Na het laatste fluitsignaal werd die realiteit. The Bees dringen voor het eerst in de clubhistorie door tot de Premier League - 74 jaar geleden speelden ze voor het laatst in de hoogste Engelse divisie, The First Division. Na tien minuten zat de club uit West-Londen al in een zetel. Ivan Toney verzilverde een penalty. Brentford, dat het traditioneel lastig heeft in finales om promotie en ne gen keer eerder verloor, deelde daarmee een enorme mentale dreun uit aan Swansea City. Toen Emilianio Marcondes halverwege de eerste helft de voorsprong ver dubbelde, viel de aanhang van het team uit Wales stil. De gunfactor lag zonder twijfel bij Brentford. Iedereen met een hart voor voetbal en nostalgie steunde de club zaterdag. Met Brentford krijgt de Premier League een van de meest karakteristieke clubs uit Londen in zijn midden. 'Super Brentford', waar klatergoud en poeha ontbreekt, geeft het Engelse voetbal, een klein deel van zijn on schuld terug. Al krijgt de club, dankzij de promotie, wel direct een injectie van ruim 200 miljoen euro. Köln maakte daarmee de nederlaag van 1-0 eerder in de week tegen de nummer 3 uit de Tweede Bundes- liga ruimschoots goed. Köln zocht afgelopen woensdag thuis negentig minuten naar een treffer, maar het wilde maar niet lukken. Het werd nog erger toen Si mon Lorenz er met zijn eerste bal contact de 0-1 maakte voor Kiel. In de Noord-Duitse havenstad vonden de spelers van Köln-coach Friedhelm Funkel wel meteen het doel. Jonas Hector opende de score voor de bezoekers in de derde mi nuut. Lee Jae-Sung maakte echter een minuut later weer gelijk. Maar na een kwartier stond Köln op een comfortabele 1-3-voorsprong door twee doelpunten van Sebastian An- dersson. Rafael Czichos zorgde zelfs voor de rust nog voor de 1-4. Ellyes Skhiri bepaalde de eindstand in de tweede helft op 1-5. Köln speelt sinds 2019 in de Bun- desliga. Holstein Kiel greep dit sei zoen op de laatste speeldag naast rechtstreekse promotie naar de Bundesliga. In 2018 lukte het de club ook niet om via de play-offs de Bundesliga te bereiken. Toen was VfL Wolfsburg te sterk. Köln-coach Funkel was vol lof over zijn ploeg. ,,Dat ze zich zo in drukwekkend opgericht hebben, daar ben ik van onder de indruk. Ik heb zeven weken genoten'', zei hij over zijn 'reddingsmissie' in Keulen na het ontslag van Markus Gisdol. ,,Vooraf waren ze al één van de favorie ten. In vergelijking met maart zijn ze er nog iets sterker op geworden om dat een aantal spe lers terug is. Voor ons is dat een ge weldige uitdaging." Bij Jong Oranje viel juist de ene na de andere steunpilaar weg. Zo bereiden Cody Gakpo, uit blinker in de pou lefase, en voorma lige captain Teun Koopmeiners zich in Portugal voor op het grote EK. Aan vallers Noa Lang en Brian Brobbey haakten gebles- seerd af, weet de bondscoach. ,,Bij ons ging het juist andersom, maar we kunnen nog een prima, strijdbare ploeg opstellen. We moeten niet vergeten dat wij nummer één in de poule zijn gewor den. Frankrijk ein digde in een andere groep tweede. We gaan gewoon een lekkere wedstrijd spelen en hebben er enorm veel zin in. Je mag best res pect hebben voor Frankrijk, maar we moeten zeker geen ontzag tonen en de strijd aangaan." ik ook een bakje koffie en bekijk ik een training. Dan zie je ook hoe ze zitten. De afleiding en interesse vinden jongens ook leuk. Een bezoekje thuis is ook waardevol. Hoe het er daar uit ziet, zegt ook iets over de struc tuur in hun leven. Van Teun Koopmeiners heeft denk ik geen trainer last gehad, maar sommige jongens moeten vijf keer hun neus stoten. Mijn oudste zoon is geen voetballer, maar doet ook wel eens dingen waarvan ik denk: had toch ge luisterd. Zo kan ik wel denken, maar zo simpel is het niet. Zij moeten het ervaren.'' Van de Looi nadert met zijn bonte gezelschap nu het einde van een cyclus. In de Bozsik Arena in Boedapest wacht van avond in de kwartfinale Frank rijk, een sterrenteam dat min der spelers heeft hoeven af staand voor het aanstaande 'grote' EK dan Jong Oranje. Van de Looi: ,,Ik weet bijna alles van ze, maar moet ik alles vertellen? Nee, dan gaan jongens met een groot hoofd het veld in. Ik heb dat moeten leren. Als begin nende trainer dacht ik: dit is het plan, dit zijn de taken, zo moet het. Nu begrijp ik beter: als je creatieve geesten bindt aan ta ken, beperk je ze en sla je ze fi guurlijk dood. Dat betekent niet dat ze bepaalde teamafspraken niet hoeven te volgen.'' Al die afwegingen moeten de talenten op hun laatste jeugd- toernooi in hun element bren gen en helpen te stunten met de EK-titel. Een nieuwe groep trappelt alvast in de wachtka mer. Of er dan weer een documen taireserie komt? Van de Looi lacht: ,,Ik ben al blij als deze af is.'' EK ONDER 21 Programma Vergis je niet: deze jongens beschikken over veel kennis. Personal trainer, internet. Je moet dingen duidelijk en uitdagend maken Wie nog meer? ,,Ferdi Kadioglu, die gezien leek toen Phillip Cocu bij Fenerbah^e vertrok, maar ook daarna in de basis stond. Alleen haalde die club daarna nog even ene Mesut Özil op. Tijdens al onze trainingen in Hongarije (tijdens de al in maart gespeelde groepsfase van het EK, red.) had Ferdi de hoogste waarde. Hij pikt dingen snel op en zou - op Ajax na misschien - volgens mij bij alle Nederlandse clubs moeite loos meedraaien. Abdou Harroui had het als spe ler van Sparta in de eerste divisie de eerste paar trainingen bij ons zo moeilijk. Daarna is hij nooit meer weggeweest. Hij zegt ook gewoon: ik kies bewust voor Nederland, want ik ben hier opgegroeid en heb hier alles gekregen. Ik zeg niet dat het een goede keus is, maar het zegt wel dat hij de zaken duidelijk op een rijtje heeft.'' ,,Soms vraag ik me af waarom een speler iets zegt of doet. Tom zegt dan: 'Dat zou ik misschien ook wel doen.' Hij speelde dit seizoen bij Brescia onder vijf trainers. Dat is een heel andere cultuur, die mij ook inzicht geeft bij andere jon gens. Als ik spelers bezoek, drink maandag 31 mei 2021 GO als vertrouwen' Brentford heeft zich voor het eerst toegang verschaft tot de Premier League. In de play-off finale op Wembley werd een hypernerveus Swansea City met 2-0 verslagen. Geert Langendorff Londen VOLENDAM Robert Mühren verruilt het gepromoveerde Cambuur voor zijn oude club FC Volendam, dat aankomend seizoen in de eerste divisie uitkomt. De spits (32) werd af gelopen seizoen met 38 doel punten topscorer van de Keuken Kampioen Divisie. Mühren, die voor drie jaar heeft getekend, speelde van 2011 tot 2014 in het eerste elftal van FC Volendam. Zeven jaar geleden verhuisde hij naar AZ. Vervolgens kwam hij ook uit voor Zulte Waregem, Sparta en NAC Breda. Volendam probeerde al twee keer eerder om de aanvaller terug te halen. ,,Maar drie keer is scheepsrecht", aldus Mühren. ,,De club spreekt veel vertrou wen uit en ziet voor mij ook na mijn actieve carrière een mooie rol binnen de club. Ik kijk enorm uit naar de samenwerking met Wim Jonk en ga er alles aan doen om de komende jaren iets moois neer te zetten met Volen dam." Volgens de club is de transfer ,,mede tot stand geko men met de hulp van de Volen- damse gemeenschap.'' KIEL 1. FC Köln speelt ook vol gend seizoen in de Bundesliga. De club uit Keulen handhaafde zich door in de play-offs om promotie-degradatie met 1-5 te winnen bij Holstein Kiel -4 Jong Oranje viert een doel punt tijdens de groepsfase van het EK, in maart. Vandaag zijn de kwartfinales. FOTO GETTY IMAGES BOEDAPEST Jong Oranje krijgt van daag, als de jacht op de Europese titel wordt hervat, in favoriet Jong Frankrijk meteen een loodzware opgave voor de kiezen. Bonds coach Van de Looi schaarde de Franse, met toptalenten gevulde equipe eerder al tot de top favorieten voor de eindzege. ,,De na men die zij op pa pier zetten. Dat is best nog wel wat", zei Van de Looi gis teren na de training in de Bozsik Arena in Boedapest. Vandaag, kwartfinales 18.00 uur Nederland - Frankrijk 18.00 uur Spanje - Kroatië 21.00 uur Denemarken - Duitsland 21.00 uur Portugal - Italië Donderdag, halve finales 18.00 uur Den/Dui - Por/Ita 21.00 uur Ned/Fra - Spa/Kro Zondag, finale 21.00 uur (Stozice Stadion, Ljubljana) - Erwin van de Looi (49) Helpt het je dat jouw eigen zoon van deze generatie is? Brentford-trainer Thomas Frank is in de wolken. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37