4 Sinds zijn aantreden in 2018 leerde coach Van de Looi wat wel en niet werkt bij Erwin van de Looi hoopt drie jaar van verdiepen en investeren deze week te verzilveren met de EK-titel voor Jong Oranje. Voor de kwartfinale van vanavond tegen de favoriete Fransen geeft de coach een inkijkje in zijn eerste cyclus met de kleurrijke Generatie Z. Het is dinsdagavond 30 maart. Jong Oranje heeft zojuist, na een zorgwekkend begin van de EK-groepsfase, met een overtuigende 6-1 zege op Hongarije het kwartfinaleticket veiliggesteld. In het deftige Corinthia-hotel wordt het diner bereid. Het voorgerecht wordt vast geserveerd door Lutsharel Geertruida en Brian Brobbey. Voor hun vocale ontgroenings ritueel stappen ze niet op hun stoelen, maar op het marmeren balkon, met uitzicht op collega's in de eetzaal. De Ajacied klapt, als een dj die tienduizenden concert bezoekers bedankt. Dan beginnen ze aan een rap van de onder voet ballers populaire Frenna. Niet voor het eerst verwondert Erwin van de Looi zich. Sinds 2018 laveert de oud-speler van Vitesse, NAC en Groningen als coach van Jong Oranje tussen de leden van Generatie Z. Zij rijgen duimpjes aaneen op social media en zijn ge wend doelen snel te bereiken. Van de Looi (49) leest er boeken over. Zoals Generatie Z, dat hij inmid dels heeft uitgeleend aan een oudere, tot wanhoop gedreven eredivisiecoach. ,,Die zei: 'Hoe kan ik ze in godsnaam raken?' Volgens mij is het geen toverformule, maar het zet je wel aan het denken.'' Van de Looi ging samen met teammanager Tijn Kruize langs bij René Boender, één van de auteurs van het boek. ,,Ik ben geen expert. Iedere trainer wil het maximale uit zijn team halen. Een begin nende trainer denkt veel in 4-3-3 of 4-4-2. Een goed tactisch plan is ook belangrijk, maar spelers mee krijgen in je waardes minstens zo. Je kunt zoveel geweldige tactische ideeën hebben, maar als ze het niet oppikken van je, ben je ten dode opgeschreven.'' Dat hoort hij ook van stafleden uit vorige perio des bij Jong Oranje. Als talenten zich toen al niet afmeldden, zon derden ze zich af, op hun kamer of achter hun telefoon. Uit sessies met Boender blijkt dat hiërarchi sche verhoudingen voor deze Ge neratie Z niet vanzelfsprekend zijn. Als trainer ben je wel de baas, maar dien je een sociaal netwerk te creëren waarin je bij voorkeur ook zelf actief bent om ze kunnen 'raken'. In maart 2019, als Jong Oranje al zes jaar geen eindtoernooi heeft gespeeld, krijgen talenten de vraag voorgelegd hoe zij zich naar publiek, pers en bondscoach wil len presenteren. Professioneel en toegankelijk, komt daar onder meer uit. In navolging van het grote Oranje worden ook de belof ten gecentreerd in de Zeister bos sen. Hotel Oud-London gaat meer ruimte bieden voor vertier en vormt deels het decor van Jong Oranje opent de deuren, een tv- documentaire die moet helpen het matige imago op te vijzelen. Van de Looi: ,,We wilden laten zien dat jongens die anders in het leven staan, ook twijfels hebben. Ik initieerde het, maar was mis schien wel het minst enthousiast. Zij zijn van social media gewend hun ding te doen voor vier ca mera's. Ook een Z-dingetje. Wat stop je in zo'n groep om het ge wenste resultaat te krijgen? Dat vind ik één van mooiste dingen van coachen: jongens proberen te beïnvloeden. En wij hebben veel diverse karakters.'' ,,Ja, iedereen komt altijd bij Noa uit. Ook bij de documentaires. Goede tv. Maar zijn karakter is overal hetzelfde gebleven. Toen ik hem eens niet selecteerde, ben ik bij hem langsgegaan in Rotter dam. Ook om aan te geven dat het helpt als hij kleine dingen verbe tert. Noa kan heel primair reage ren. Dat zit in je karakter, maar je moet dat niet altijd uiten, want het werkt soms tegen je. Toen de transfer naar Club Brugge speelde, gierden zijn emo ties alle kanten op. Noa wilde ver huurd worden. Ajax verkocht hem alsnog. Dat ging best snel. Daar liet hij ook tranen om. Toen zei ik: 'Ik snap wat je doet, maar daarom stel ik je niet op. Je hebt je hoofd er niet helemaal bij.' Vervolgens gooide hij er tijdens een rondo met de pet naar. Dis cussies in plaats van voetbal. Daar had ik geen zin in. Noa versterkt dan andere jongens. Dan bereikt hij een grens. Als je dat bij hem neerlegt, begrijpt hij dat ook. Ik ben er om ze te helpen, maar ook om het team en de kwaliteit van de training - zoveel hebben we er niet - te bewaken." ,,Dat hangt af van hoe goed je ver haal is. Vergis je niet: deze jongens beschikken over veel kennis. Per- sonal trainer, internet. Je moet dingen duidelijk en uitdagend maken. Niet status, maar kennis is belangrijk. Dan kunnen trainers, en ik denk dat dat ook geldt voor docenten, ze enthousiasmeren. Arjen Robben kwam laatst uit de bus voor een uitwedstrijd, met de kousen opgetrokken en muziek uit de koptelefoon. Een goed voor beeld van dat je spelers vertrou wen en vrijheid moet geven, zodat ze zichzelf kunnen zijn en kunnen ontplooien. Dat werkt veel beter dan van alles verbieden.'' Tegen Jong Frankrijk moet Van de Looi het vanavond niet alleen stellen zonder de geblesseerde gangmaker Lang. Ook Brobbey haakte afgelopen week af. Hij mag op tv nors overkomen, bij Jong Oranje lopen ze weg met de spits die van Ajax naar RB Leipzig gaat. ,,Een geweldige jongen", zegt Van de Looi over Brobbey. ,,Soms vorm je onbewust een oordeel over een speler. Toen ik hem ver telde dat hij meeging naar het EK, zei hij: 'Mooi trainer, ik heb er echt zin in.' Ik zag ook een supersub in hem. 'Geen probleem. Ik ga voor meer en als je me nodig hebt, ben ik er.' En precies zo was hij. Brian trainde hard en zeurde niet. Hij heeft me echt verrast.'' maandag 31 mei 2021 GO 'Geef spelers zowel vrijheid Johan Inan Maarten Wijffels Zeist/Boedapest Noa Lang bijvoorbeeld... Van de Looi met de inmiddels afgehaakte Brobbey. foto pro shots Hoeveel tegengas geeft deze lichting?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36