A la Mbaoné 2 VOETBAL W EK-VOORBEREIDING Cillissen fietst op het balkon Aan de zuidkust van Portugal smeedt Frank de Boer deze week zijn EK-elftal. Nu ook toppers als Frenkie de Jong en Georginio Wijnaldum zijn aangesloten, is duidelijk: de lat gaat omhoog en iedereen moet mee. wp. COLUMN HUGO BORST mensje in het Zeister bos een lichtje ging branden. Op zijn telefoon. ,,Zo hé'', zei hij. Hij maakte zijn collega's wakker, zette eikeltjeskoffie en met elkaar bekeken ze in de grote paddenstoel beeld afkomstig van de Insta van Kylian Mbappé. De bekendste Franse voetballer droeg een hip hoedje en wees op zijn bepleisterde bovenarm. Hij was zojuist gevaccineerd tegen Covid-19. Mbappé adviseerde andere (jonge) mensen om zijn voor beeld te volgen. Een KNVB-mensje opperde: „Moeten wij met onze jongens ook laten doen. De Olympiërs heb ben al een prik gehad.'' Wat heet. Zij waren weken geleden al gevacci neerd na een uitgebreide lobby van NOC*NSF, die stamde uit 2020. Bij de KNVB was toen net de winterslaap begonnen. Een KNVB'ertje tjilpte: ,,Ja! Vaccineren! Is heel goed voor onze pr.'' Instemmend geknik ineens. Daar hadden ze totaal nog niet aan gedacht. Dat al les beeldvorming is. Een mensje van de persafdeling van de voetbal bond zei met overslaande stem: ,,Nou, met de pr zit het wel goed, hoor. We zijn druk met #Un- lockTheWave. Dat wordt zó fantastisch. De me dia-afdeling van Ajax kan hier een puntje aan zui gen. We laten de afvallers van Frank per linie om het halfuur bekendmaken.'' ,,Iemand moet minister Hugo de Jonge bellen'', zei het mensje dat het hoogst in rang was. Er viel een stilte. Niemand durfde dat. Niemand had zijn nummer ook. Eén KNVB'ertje kende een mede werker van de facilitaire dienst op het ministerie en zo kwam er contact tot stand tussen de KNVB en VWS. In Den Haag stonden ze niet te springen na deze late call. De voetballers waren niet aan de beurt. Een hoge ambtenaar zei: ,,Als ze a la Mbappé een campagne willen doen, valt erover te praten.'' Hij zou de grote baas eens bellen. Kennelijk vond die het goed. Het moest een soort deal worden: 26 prikken in ruil voor een campagne. Op het minis terie droomde iemand van een oud vrouwtje naast Memphis met ontblote rug. En dan bij allebei die spuit erin. De KNVB-mensjes bespraken het met de bondscoach en de voetballers. Tja, die wilden lie ver niet bij de GGD geprikt worden. Maar ze kwa men eruit. De deal zou worden dat de internatio nals op Insta zouden laten zien dat ze geprikt wa ren. Dat was een belofte. Tja, het is een faliekante mislukking geworden. Zes lieten zich niet prikken. Niet duidelijk was of dat er nou zes van de vijftien of zes van de 26 wa ren. In Zeist blinken ze nergens uit in helderheid. Bij het ministerie voelen ze zich geflest. Het voor- wat-hoort-wat-principe hebben de KNVB-mens- jes en de voetballers aan hun laars gelapt. Niemand postte een foto. Misschien dat Matthijs de Ligt nog voor een karretje te spannen is. Hij maakte binnen 24 uur een draai van 180 graden. Hij gaat zich laten prikken. O Frenkie de Jong was een weekje vrij geweest en had zijn familie bezocht in Arkel. Georginio Wijnaldum keek na een korte break ook opge frist en vrolijk uit zijn ogen in de tuin van het spelershotel in Lagos. Oranje had daar gisteren een me- diadag, op dag 1 van de Portugese trainingsstage. Kort voor een toer nooi is dat altijd een moment om sfeer te proeven. Even te luisteren hoe de verwachtingen zijn. Nooit vergeten hoe Nigel de Jong zo'n dag aanpakte in 2014. Bonds coach Louis van Gaal had De Jong in de kwalificatiereeks steeds gene geerd, maar door een blessure van Kevin Strootman was hij ineens toch nodig. De tank van Oranje zette zich in Lagos op een stoel on der de bomen en zei: ,,Een WK, daar ga je naartoe om te killen. Dit geef ik jonge spelers bij ons die nog nooit een toernooi speelden mee. Nu ik er ben, gaan de coach en ik sa men voor het hoogste. Onze relatie? Van Gaal hoeft me niet te prijzen. Dat ik hier ben, is voldoende voor mij.'' Wijnaldum was destijds zo'n jonge toernooidebutant. Frenkie de Jong is nu nog zonder EK- of WK- ervaring. Hun karakters zijn ook anders dan dat van Nigel de Jong, maar wat hetzelfde is: ook zij bren gen nu de mores van de internatio nale top binnen bij het team. Zaadje Frank de Boer haalde het aan toen hij gisteren zei: ,,Als staf kunnen wij het zaadje planten en de lat neerleggen. Maar spelers moeten er óók onderling mee aan de slag. Als iemand niet de volledige focus heeft, moeten er gasten zijn die zo iemand even aan zijn oren trekken. Helemaal hier in Portugal, twee weken voor het EK.'' Bondscoach Hij vertelde over een motivatie- Frank de Boer filmpje dat hij de groep heeft laten deed even zien. Niet nu, maar al eerder. Net als mee aan de fragmenten uit de Netflix-serie The training. Playbook, waarin topcoaches met foto pim ras vele titels op hun naam hun aanpak delen voor succes in sport en in het leven. De Boer: ,,De strekking is: je kan meer dan honderd interlands heb ben aan het einde van je carrière, of meer dan zeshonderd goals hebben gemaakt. Maar het gaat erom wat je bij de eindstreep aan prijzen op je cv hebt staan Je wilt niet dat je als speler later moet zeggen: ik heb spijt dat ik er niet alles uit heb ge haald.'' De bondscoach zei het al eerder: die spijt voelt hij zelf wel. Bijvoor- maandag 31 mei 2021 De egeltjes waren al lang en breed uit hun winterslaap ontwaakt toen er bij een Er werd geapplaudisseerd. Daarna zette ie mand in de grote paddenstoel een computer aan. Wat bleek: een heleboel aan het EK deelnemende landen hadden hun spelers laten vaccineren. Ik, columnistje, vind dat iedereen een prik mag weigeren. Maar ik vind ook dat de KNVB uit pro fessionaliteit de spelers rond februari te kennen had moeten geven dat ze zich moeten laten vacci neren, opdat de kans op Covid-19 voor en tijdens het EK zo klein mogelijk is. Wie dat niet wil, wordt niet geselecteerd. Benieuwd trouwens wat de aanstaande directeur betaald voetbal vindt. Zij is nog niet begonnen, maar ik vind Marianne van Leeuwen nu al beter dan Eric Gudde. GO Kevin De Bruyne heeft twee breuken over gehouden aan de Champions Leaguefinale, in zijn neus en in een oogkas. Het is onduide lijk of de Belgische middenvelder van Man chester City op tijd hersteld is voor het EK. Komt doelman Jasper Cillessen, die positief testte op corona, nog naar Lagos? ,,Hij zit veel op een fiets op zijn balkon en heeft nergens last van'', aldus Frank de Boer. „Maar hij moet eerst negatief testen.'' I Focus gaat vanaf Maarten Wijffels Lagos r,aK»4i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34