Vlissingen stort nieuw geld in potje om starters huizenmarkt te helpen Serooskerke krijgt voor vijf maanden een ambulance 5 BIERKAAI JA OF NEE EEN ZEBRAPAD Oversteken van Bierkaai naar Kinderdijk bij de Bellinkbrug? Nog net niet rennen voor je leven, maar link is het wel, vindt een groep Kaaibewo- ners. 'We kijken voor het raam of mijn dochter veilig overkomt'. De gemeente ziet een zebrapad niet zitten. maandag 31 mei 2021 Annemarie Zevenbergen Middelburg f ^vroeger lag hier een m zebrapad, met knipperbol'', weet Leonard Snelders. Op een stoel voor zijn woning, pal tegenover de Bel linkbrug, constateert hij vrijwel dagelijks dat er toch te hard gere den wordt en oversteken niet zon der risico is. ,,Na de herinrichting van de Kaaien, best mooi die brede stoepen trouwens, is dit een der- tigkilometerzone geworden en is het zebrapad helaas weggehaald.'' Hij ziet dat dan ook graag terugko men. Een heikel onderwerp dat de gemoederen flink verhit, blijkt als gemeenteraadslid Bram de Buck (Lokale Partij Middelburg) zater dagmiddag een groep bewoners spreekt. De LPM wil een zebrapad bij de voetgangersbrug en 'blijft dat doordouwen'. De LPM-motie voor de aanleg van zo'n pad kreeg vo rige week tijdens de gemeente raadsvergadering onvoldoende bijval. De Buck: ,,De argumenten dat hardrijders anders aangepakt moeten worden en dat er al een oversteekplaats bij de Segeerstraat ligt, zijn voor ons niet afdoend. Hardrijders moet je sowieso aan pakken. Dat een zebrapad schijn veiligheid zou bieden, is iets waar wij het zeker niet mee eens zijn.'' Een groep verontruste Kaaibe- woners heeft zich inmiddels rondom De Buck verzameld. Oud agent Henk Wijkstra en tandarts in ruste Peter Bruijnzeel houden een fel betoog vóór aanleg van het in hun ogen broodnodige zebra pad. Bruijnzeel: ,,Passagiers van cruiseschepen en de Henry Du- nant, komen vanaf de Loskade hier oversteken. Vaak met rollator of in rolstoelen. Veel toeristen die hun Hoezo schijn veiligheid? Bij de Segeerstraat werkt het ook goed -Peter Bruijnzeel auto aan de Loskade parkeren, ste ken hier ook over. We zien dat het gevaarlijk is.'' Wijkstra: „Auto's stoppen niet als je aan de rand van de weg staat. Je ziet het hè, de afgelopen tien minuten niet één,'' zegt hij rich ting De Buck. ,,Een zebrapad heeft een duidelijke signaalfunctie. Er wordt hier echt vaak hard gereden. Als het heel druk is, valt dat mee. Maar zodra het wat rustiger is, gaat het gas erop.'' De Buck: ,,Ik vind het ook een flauwekulargument dat het beleid is dat er in een dertigkilometer- zone, of shared space, geen extra verkeersremmende maatregelen genomen worden. En dat er geen geld zou zijn om iets te doen? De LPM heeft al aangeboden des noods zelf het zebrapad te schilde ren. Wat kost een blik verf nu zeg.'' De gemoederen raken enigszins verhit als mede-Kaaibewoner Willy de Bruyckere nut en nood zaak van een zebrapad betwijfelt. ,,Dat is schijnveiligheid blijkt uit onderzoek'', meent hij. ,,Pak de snelheid aan''. Bruijnzeel bijt hem toe: ,,Hoezo schijnveiligheid? Bij de Segeerstraat werkt het ook goed. Dit is hier eigenlijk al een oversteekplaats. Kijk maar naar de witte verlagingen in de stoep voor rolstoelers en mensen met een rol- lator.'' Wijkstra: ,,Mijn vrouw en ik zit ten in angst voor het raam als onze dochter Femke naar de overkant moet voor de plasticcontainer.'' De groep groeit en een klein volksoproer dreigt als de bewoners in een lange sliert de weg opgaan voor een oversteek. Compleet met een boze fietsster en auto die op het laatst pas in de remmen gaan. 'Het laatste woord is hierover nog niet gesproken' benadrukken be woners en LPM. Vlissingen geeft mensen die voor het eerst een huis kopen een financieel steuntje in de rug. De gemeente heeft net als voor gaande jaren extra geld opzijge zet om de starterslening weer op te tuigen. Dit voorjaar was het geld in dat leenpotje op. Af gelopen week heeft de gemeen teraad besloten 300.000 euro extra opzij te zetten om dat star- tersfonds weer te vullen. Annemarie Zevenbergen Vlissingen Het is de bedoeling dat het potje door terugbetalende starters weer gevuld raakt. Komende maand kunnen Vlissingers, maar ook toe komstige bewoners van de stad, weer een aanvraag indienen. De lening helpt mensen bij het financieren van hun eerste eigen huis, als ze niet genoeg geld kun nen lenen. Het overbrugt het ver schil tussen het aankoopbedrag en het bedrag dat een starter maximaal kan lenen bij een hypotheekver strekker. De eerste drie jaar hoef je nog niet terug te betalen, daarna beginnen de maandelijkse aflossin gen. Maar er worden wel bepaalde ei sen en restricties gesteld. Zo zit er een maximum aan het te lenen be drag; 30.000 euro of twintig pro cent van de kosten van de aankoop van het huis. Bovendien mag het koophuis niet duurder zijn dan 195.000 euro. De aanvragers mogen niet jonger zijn dan 18 jaar, maar ook niet ouder dan 35. Aanvrager Vlissingen bekijkt de aanvragen eerst en als die voldoen aan de voorwaarden, buigt het Stimule ringsfonds Volkshuisvesting Ne derland (SVn) zich daar ook nog over. Die doet niet alleen een finan ciële toets bij de aanvrager, maar bepaalt ook de hoogte van het be drag dat geleend kan worden. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de gemeente via ge- meente@vlissingen.nl. SEROOSKERKE Bij de brandweerkazerne in Seroos- kerke wordt vanaf dinsdag tij delijk een ambulance van het Witte Kruis gestationeerd. Het gaat hierbij om een proef van vijf maanden. De ambulance zal er iedere dag staan tussen 08.00 en 23.00 uur. De ge meente Veere laat weten dat er ook in Grijpskerke een ambu lance is gestationeerd. Maar er is geen vast aantal ambulances toegekend aan Veere. Het Witte Kruis Zeeland verzorgt de ambulancezorg binnen de veiligheidsregio Zeeland. Het Rijksinstituut voor Volks- gezondheid en Milieu (RIVM) concludeerde oktober vorig jaar overigens na onderzoek dat Zeeland meer ambulances nodig heeft. Er zouden zelfs twee standplaatsen bij moeten komen aldus het instituut. Het RIVM berekende hoeveel ambulances er in Nederland per regio, nodig zijn. Het keek daarbij naar ritaantallen, dek kingsgraad en rijtijden. Zo moet zeventig procent van de inwoners vanuit ten minste twee standplaatsen binnen twaalf minuten kunnen wor den bereikt. Dat bleek in Zee land niet haalbaar. In het kielzog van LPM-raadslid Bram de Buck (rechts) steekt een aantal Bierkaaibewoners over naar de Bellinkbrug, vlnr Leonard Snel ders, Femke en Henk Wijkstra en Peter Bruijnzeel. foto lex de meester WA Oversteekplaats verhit gemoederen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25