Franca Treur luidt Boekenweek in Berger is duidelijk: 'Je hebt zo een milieuramp te pakken' NL doet Potential Wonder Jacodine van de Velde MIDDELBURG Het is weer Boekenweek! Vanwege de coronabeperkingen ruim twee maanden later dan gebruikelijk, maar toch. De uit Zeeland afkomstige schrijfster Franca Treur signeerde zaterdag in boekhandel De Drvkkery haar nieuwe boek De golf, dat voor een groot deel eerder als feuilleton verscheen in NRC Handelsblad. De Boekenweek duurt tot en met zondag 6 juni. Diverse schrijvers bezoeken Zeeland, onder wie Frank Westerman (zondag 30 mei in De Koperen Tuin in Goes), Alex Boogers (vrijdag 4 juni in 't Spui in Vlissingen), Toine Heijmans (zaterdag 5 juni in De Koperen Tuin, De Drvkkery en 't Spui), John Brosens (zaterdag 5 juni in De Drvkkery en in Het Paard van Troje in Goes) en Wim Daniëls (zondag 6 juni in De Koperen Tuin). Hanna Bervoets, auteur van het Boekenweekgeschenk, is vrijdagavond 4 juni te gast op een online bijeenkomst van De Drvkkery. Vrijwilligers zetten hun beste beentje voor ZEELAND5 Band hecht aan muzikale vrijheid Schrijfster schuwt drama en emotie niet Gisterochtend om vier uur moest Van der Zee, eigenaar van bergings bedrijf BST Dintelsas, uitrukken voor een tanker die was vastgelo pen bij de Krammersluizen. Van der Zee: ,,De schipper moest uitwij ken voor mannen op bootjes die za ten te vissen, vlakbij de in- en uit- vaart van de voorhaven. Levensge vaarlijk." De schipper van de 110 meter lange tanker Reimerswaal, met Hansweert als thuishaven, had in Terneuzen een lading van 2000 ton van een chemisch goedje opgehaald voor transport naar Duitsland. Hij was de Krammersluizen gepas seerd en voer om 2.00 uur in de nacht via de voorhaven het donker weer in. Plots zag hij een stuk of dertig kleine verlichte vissersboot jes, een meter of zes lang, achter de sluis liggen. De hobbyvissers schrokken zo van dat enorme schip, dat ze hun buitenboordmotoren startten en links en rechts van het schip weg vluchtten. De schipper zei achteraf tegen de berger: ,,lk moest in een seconde beslissen: over die bootjes heen of achter de boeien langs." Het werd dat laatste, maar daardoor liep de tanker vast. Van der Zee: ,,De schade is zeker enkele tienduizen- Rijkswaterstaat stuurt ze weg, maar een paar uur later liggen ze er weer den euro's, maar als het onderwa terschip beschadigd is, kan dat ook zomaar één of twee ton zijn." Rijkswaterstaat kwam gister morgen ook ter plaatse. Volgens een woordvoerder vervoerde de tanker een chemische stof. Hij wil niet speculeren over mogelijke gevolgen als het schip nog zwaarder bescha digd was geweest. ,,Onze bemoei enis in dezen is de waterkwaliteit en het vrijhouden van de waterwe gen. Het schip wordt geïnspecteerd om te onderzoeken of de schipper zijn weg kan vervolgen. De door gang is weer vrij." Twee tientjes de kilo Het visseizoen voor roofvissen, snoekbaars bijvoorbeeld, is weer geopend. Daar kun je, weet Van der Zee, zo twee tientjes de kilo voor vangen. Bij de Krammersluizen ligt een diepere put, waar veel vis zit. ,,Dat vertellen ze tegen elkaar en dan komen ze allemaal dMr vis- sen", zegt de berger. ,,Rijkswater- staat stuurt ze geregeld weg, als ze er zelf met hun snelle buitenboord motoren al niet vandoor zijn ge gaan, maar na een paar uur liggen ze gewoon weer op dezelfde plek." Volgens Rijkswaterstaat mogen de bootjes 'in principe' liggen waar ze gisterochtend lagen. ,,Als ze maar opletten", zegt de woordvoerder. Door er aandacht voor te vragen, hoopt Van der Zee ongevallen in de toekomst te voorkomen. ,,Nu had het ook helemaal mis kunnen gaan. Daar komt bij: je hebt zo een mi lieuramp dankzij die gasten die daar voor hun hobby liggen te vis sen. Het Volkerak is de kraamkamer voor allemaal kleine visjes en vogel tjes. Die chemische troep wil je echt niet in je milieu hebben." It maandag 31 mei 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl fV V t ZEELAND6 ZEELAND7 Tanker loopt vast door vissers Berger Reinier van der Zee waarschuwt voor vissers op bootjes die de doorgang voor het scheepvaartverkeer bij de Krammersluizen bemoeilijken. Gisteren liep een tanker daar door vast. ,,Een volgende keer worden wellicht mensen overva ren." Hélène Schenk Bruinisse -Reinier van der Zee Franca Treur signeert op verzoek van Joop Tillema (rechts) De golf voor diens vrouw vrouw Tanny.FOTO lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21