100% VERNIEUWD: VERONICA SUPERGUIDE! IB MEDIA CULTUUR 17 We hebben een karikatuur van dinosauriërs gemaakt: monsters. Maar het zijn dieren Nu in de winkel of bestel op Lossebladen.nl/veronicasuperguide JOUW GIDS IN DE JUNGLE VAN TV, FILMS h 'MWpj Rademaker: „Eigenlijk is het be staan van de hele mensheid een seconde op tientallen miljoenen jaren binnen de evolutie. En jij hebt je al je hele werkzame leven beziggehouden met die seconde, hè Maarten?" Van Rossem: ,,Ja. Dit geeft een ruimer perspectief op de zaken, dat is op zichzelf altijd bijzonder aardig." Na een paar minuten is al duide lijk: de twee zijn dinovrienden ge worden. Allebei hadden ze hun ei gen aanvliegroute naar deze ge deelde passie. Bij Van Rossem be gon het met de plaatjes in het tijd schrift Life, bij opa en oma. Rade maker had als kind zijn dinoboek- jes en zag op zijn 15de Jurassic Park - die film kijkt hij sindsdien zeker eens per jaar terug. ,,Ik ken alle scènes uit m'n hoofd. Het gaat me om de momenten waarop je ze als dieren ziet. Die scène bij de vij ver: altijd kippenvel." Door dan, naar de trots van de dinocollectie van Naturalis: de ty rannosaurus rex, de beruchtste aardbewoner ooit. Sofietje, noemt Van Rossem haar. ,,Maarten heeft een rothekel aan de T-rex", legt Rademaker uit, ,,daarom doet hij een beetje kleinerend. Hij heeft een punt: van de 160 miljoen jaar dat de dinosaurussen op aarde waren, was de T-rex er alleen de laatste paar miljoen. En toch krijgt-ie bijna alle aandacht." Rademaker was dolblij met dit project, het afgelopen jaar. De co- ronatijd viel hem zwaar, de dino- cast gaf licht en lucht. Rademaker: ,,Ik hou van mijn werk bij EenVan- daaghoor, maar het is altijd on der druk. Actueel, maatschappe lijk. Terwijl: ik zie veel collega's die ook weleens iets maken wat ze ge woon alleen maar leuk vinden. Zónder die druk en dan over iets wat ze mateloos fascineert. Dat is dit voor mij. En zowel bij Maarten als bij mij is de drijfveer: alles wil len weten." Van Rossem: ,,Een van de meest verbijsterende dingen waar ik in de loop van mijn leven achter ben gekomen, is dat het overgrote deel van de mensheid voor geen ene mallemoer geïnteresseerd is in de wereld waarin ze leven en dus ook niet in het verleden dat eraan ge koppeld is." Het fotomoment dan. Of ze even onder de T-rex willen gaan zitten. Best spannend, want zo'n skelet is breekbaar en onoverkomelijk duur. Geen gekke bewegingen maken dus. Ondertussen praten ze verder, over wat ze zouden doen als er een T-rex achter hen aan zou komen. De conclusie: Rademaker zou sneller weg zijn, maar die heeft wel jonger vlees. Mals. Lek kerder dus. Conclusie: Rademaker is de klos. Als ze weer onder de T-rex uit komen, glundert hij he lemaal. ,,Man, dit was een once in a Ifetime-ervaring. Zo dichtbij, echt heel bijzonder. Wat jij, Maarten?" Van Rossem: ,,Ik had pijn aan m'n kont." Overigens hebben de mannen een missie met de podcast: het bijstel len van ons beeld van dinosaurus sen. Afschrikwekkende monsters? Log? Dom? De waarheid is anders, maar hoe dan? Het is een zoek tocht, vertelt Rademaker, met meer vragen dan antwoorden. ,,Als je bedenkt dat er tegenwoor dig wekelijks een nieuwe dinosau rus wordt opgegraven en we aller lei nieuwe onderzoekstechnieken hebben, dan snap je dat onze ken nis hierover nu in een stroomver snelling zit." Komeetinslag Even de handen op de rug, even mijmeren. Van Rossem: ,,Wat ik ook zo fascinerend vind: de natuur produceert onder dezelfde om standigheden toch min of meer dezelfde oplossing. Neem de ich- thyosauriërs, een soort dolfijnen, maar dan een stuk groter. Na de komeetinslag waren die natuurlijk allemaal uitgestorven, maar de na tuur komt vervolgens toch met dolfijnen op de proppen. Gewoon, omdat dat blijkbaar de ideale zwemvorm is. Waarbij ik meteen even wil aanstippen dat de mens absoluut niet gemaakt is om te zwemmen. Dat zie je als je naar de Olympische Spelen kijkt: wat een prutsers zijn wij in het water." Rademaker: ,,In films, series en tijdschriften worden dinosauriërs voortdurend gehypet als wrede, brullende en rondrennende bees- ten. Ze lopen rond met openge sperde bekken vol blikkerende tanden. Dat is wat we van ze heb ben gemaakt de afgelopen decen nia: een karikatuur. Monsters. Maar het zijn dieren en zo willen we ze laten zien." Van Rossem: ,,Ik heb ook ingrij pende bezwaren tegen dat sensati onele toontje, bijvoorbeeld bij na tuurseries op Discovery Channel." Met zware stem: ,,Het gif uit deze spin kan iedereen binnen de stad New York in tien seconden do den." Weer normaal: ,,Hou nou toch op. Of hoe heet die jongen, die altijd zo opgewonden doet?" Van Rossem: ,,Ja, Freek: doe nor maal, denk ik dan. Hij weet er heel veel van, hoor en mijn kleinkinde ren zijn gek op hem, maar waarom die toon?" Rademaker: ,,Omdat men denkt dat dit de enige manier is om iets van wetenschap naar binnen te krijgen. In de podcast proberen we ze ook tot leven te brengen. Voor mij is dit voor het eerst dat ik zoiets doe, dus het is best even zoeken. Elke aflevering begint met een stegosaurus die uit de bosjes komt. Als een soort hoorspel, met krekels op de achtergrond." Van Rossem: „Bestonden die toen eigenlijk wel, krekels?" Rademaker: ,,Sssst. In de podcast wel." Veronica Magazine is vernieuwd en heet vanaf nu Veronica Superguide. Met uiteraard de vertrouwde tv-gids, maar met méér reviews, Netflix-tips, spraakmakende columns, exclusieve interviews met Hollywood sterren en extra entertainment. SUPERGUIDE maandag 31 mei 2021 GO Rademaker: ,,Freek Vonk." 44 —Gijs Rademaker, EenVandaag De Dinocast is vanaf morgen te beluisteren via de bekende pod- castplatforms. v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17